A Magyar Hegymászó Szövetség tisztáz
Nem igaz, hogy hazakerülhet a leghíresebb magyar hegymászó holtteste!
Erőss Zsolt (balra) és Kiss Péter (középen) fotó: MTI
Hétfőn a Blikk bulvár magazin megírta, majd nagyon sok magyar és határon túli sajtóorgánum is felkapta a hírt, miszerint egy kínai expedíció megpróbálja lehozni a Himaláján meghalt hegymászók földi maradványait. A Blikk szerint világszerte ismert és híres kínai hegymászókból álló expedíció indult útjára a Himalájában, hogy felkutassák és lehozzák a hegyen elhunyt hegymászók testét. Eddig 16 áldozatot sikerült megtalálniuk, de köztük nincs magyar. A hitelesség kedvéért megszólaltatták Szlankó Zoltán hegymászóoktatót is, aki elmondta, hogy a hegy él, folyamatos mozgásban és változásban van, így előhozhatja a rég eltűnt holttesteket is, ugyanakkor a Blikk szerint a kínai expedíció elsősorban azokat próbálja meg lehozni, amelyek hollétéről már eddig is tudtak, vagy a hegy felszínén bukkannak rájuk. Ezt azért teszik így, mert ha ásni kezdenek, saját magukat is veszélybe sodorhatják. Ezzel a munkamódszerrel akár eljuthatnak 8100 méterre a 45 évesen elhunyt csíkszeredai Erőss Zsolt holttestéhez is, melyet ha megtalálnak, minden bizonnyal le is hoznak a hegyről.
Időközben a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség közleményt adott ki, melyben ízekre szedik és alaptalannak nevezik a bulvárlap állításait:
Hétfőn szárnyra kapott egy hír, mely szerint „megtalálhatják”, „lehozhatják” vagy akár „hazahozhatják” Erőss Zsolt holttestét a Himalájából. A téves hír alapja az egyik hazai bulvárlap hétvégén nyomtatásban, majd hétfőn online megjelent cikke, melyben azt írják, hogy egy kínai expedíció a “Himalájára” indult (itt vélhetően az Everestre gondolnak), többek között azért, hogy az ott meghalt hegymászók holttesteit lehozza. Azt is tudni vélik, hogy már 16 holttestet megtaláltak. A fenti hír egyetlen pontja sem helytálló, a valós tények az alábbiak:
Jelenleg egyetlen kínai (sőt, semmilyen más nemzetiségű) expedíció sem tevékenykedik egyetlen nyolcezres hegycsúcson sem, ugyanis hamarosan megkezdődik a téli szezon, amely mászás szempontjából a legkedvezőtlenebb.
Idén januárban (tehát lassan egy éve) volt róla szó, hogy a kínaiak szerveznek egy „takarító” expedíciót az idei tavaszi szezonban a Mount Everestre, melynek során a hegyen talált szemét mellett az ott szabadon nyugvó holttesteket is lehoznák. Az akkori híradásokban szerepelt, hogy a hegy északi oldalán 16 hegymászó holttestének helyét ismerik, és az esetleges lehozatalukkal kapcsolatban felvették a kapcsolatot a hozzátartozókkal. Az expedíció megvalósulásáról ugyanakkor egyetlen hiteles külföldi forrás sem számolt be, ahogy arról sem, hogy bárki lehozott volna 16 holttestet bárhonnan. A cikkben ezt a tervet érthették félre, mint aktuális próbálkozás.
Erőss Zsolt nem a Mount Everesten, hanem a Kancsendzöngán vesztette életét 2013-ban, így a fenti expedíció hírével kapcsolatban fel sem kellene, hogy merüljön a neve. A Kancsendzönga a nepáli-indiai határon található, az Everesttől légvonalban mintegy 200 km-re, ahová a kínaiak aligha fognak takarító expedíciót szervezni, mivel a hegy nem Kína területén emelkedik.
Bár a köznyelvben – tévesen – sokan használják egymás szinonimáiként, a Himalája nem egyenlő a Mount Everesttel. A Himalája a teljes, 2250 km hosszú hegylánc neve, amelynek csak egy hegye a Mount Everest (és a Kancsendzönga is).
Jelenleg négy magyar hegymászónk holtteste nyugszik a Himalája hegység örök havában.
Dr. Gárdos Sándort 2001. október 17-én egy szélvihar sodort el a Mount Everesten, miközben egy expedícióval megpróbálta megmászni azt.
Dr Gárdos Sándor 1963 - 2001
fotó: mecslaszlo.blogspot.com
Várkonyi László, azaz becenevén Konyi egy jéglavina áldozata lett szintén a Csomolugmán 2010 április 26-án. Az 54 évesen elhunyt hegymászó holttestét nem sokkal azután megtalálták a tibeti hegymászó szövetség tagjai, de végül nem hozták le a hegyről.
Várkonyi László 1956-2010
fotó: promotions.hu
Erőss Zsolt és Kiss Péter 2013 májusában tűntek el a Föld harmadik legmagasabb hegyén, a Kancsendzöngán. A két hegymászó május 20-án elérte a K3 csúcsát, azonban a feljutás túl sok időt (közel 24 órát) és energiát vett igénybe, és a két hegymászó nem tudott visszaereszkedni a 4. táborba. A csúcs közelében, komoly védőfelszerelés nélkül eltöltött két nap után – az expedíció vezetője és több más hegymászó egybehangzó állítása szerint – már bizonyosnak volt tekinthető, hogy a két hegymászó nincs életben. Végül május 22-én az expedíció vezetése – sikertelen keresést követően – eltűntnek nyilvánította őket. Kiss Péter kicsúszott, holttestét május 21-én a kora reggeli órákban látták és le is fényképezték a 4-es tábor közelében. Erőss Zsolt holttestét 2014 tavaszán fedezték fel a rámpán kb. 8100 m-en, és igazolták az azonosságát.
Kiss Péter 1986 - 2013
fotó: life.hu
Erőss Zsolt 2002-ben első és magyarként mászta meg a 8850 méter magas Mount Everestet, és jelenleg 10 meghódított nyolcezres csúccsal (melyek közül kettőt műlábbal mászott meg) ő a legsikeresebb valaha élt magyar hegymászó.
Erőss Zsolt 1968 - 2013
fotó: media-amazon.com
Ha igaz lett volna a hír, akkor is megoszlanának a vélemények egy hasonló expedícióról. Klein Dávid hegymászó egy régebbi interjújában az Origónak elmondta, hogy nagy általánosságban véve nincsenek konkrét előírások arra vonatkozóan, hogy mi történjen a holttestekkel. Vagy lehozzák a hegyről, vagy ha ez súlyos nehézségekbe ütközik, akkor a mászók által nem látogatott területen leeresztik egy jéghasadékba. Erről a család is rendelkezhet.
Sokan mégis kegyeletsértésnek tartanának egy ilyen próbálkozást, hiszen hegymászó körökben inkább az a „szokás” vagy „vágy”, hogy a hegyen áldozatul esett hegymászók maradjanak az örök hó fogságában és abban a környezetben, amelyet annyira szerettek. Ugyanez volt annak idején Várkonyi László családjának a kérése, de Erőss Zsolt tavaly elhunyt édesapja is azt szerette volna, ha fia örökre a hegyen nyugodhatna.