"Egy csapat ahova jó tartozni"
Jótékonysági Gálaestet szerveztek a nagyváradi ifjúsági labdarúgás számára.
fotó: NAC Labdarúgó Egyesület / Facebook
November 29-én péntek este valódi családi hangulatú futballünnep volt a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében. A NAC labdarúgó utánpótlás-nevelő egyesület jótékonysági gálaestet szervezett mintegy 120 résztvevő jelenlétében. A gyermekcsapatok és a szülők jelenléte különleges családias hangulatot adott a rendezvénynek, mely egyben évzáró gálája is volt a fiatalokat nevelő fociklubnak.
Habinyák István klubelnök fotó: NAC Labdarúgó Egyesület / Facebook
Habinyák István klubelnök ünnepi köszöntőjében elmondta, hogy pár lelkes szülővel azért hozták létre 2018-ban az egyesületet, hogy lehetőséget biztosítsanak a nagyváradi magyar gyermekeknek, hogy anyanyelvükön tudják gyakorolni a futballt is. A megalapításkor Nagyvárad egykori legendás csapatának a Nagyváradi Atlétikai Clubnak szerették volna a szellemiségét követni, mely több volt a városnak, mint egy egyszerű futballcsapat. Ugyanúgy szeretnék ők is, ha a NAC Labdarúgó egyesület többet jelenthetne a nagyváradi magyarságnak, mint csupán a sport. Ez egy igazi magyar közösség, ahol a gyermekek focizni tanulnak és a szülőkkel együtt egy magyar közösségbe tartoznak, ahol a sport mellett szerepet kap a közösségépítés és az identitástudat építése is. Ilyen szellemben szerveztek az elmúlt évben különböző civil tevékenységeket is, mint például a Bethlen Gábor szobor környezetének megtisztítása és virágokkal való körbeültetése, szemétszedési akció, biciklitúrán való részvétel, sporttörténeti előadások, stb.
A gyermekeknek nagyon sok élményekkel teli sportos eseményt is szerveztek, a különböző tornák mellett elvitték őket edzőtáborokba, a Magyar- Horvát meccsre, Fradi meccsre, vagy például a Puskás Akadémiára. Közben pedig még a szülőknek is megalapították a NAC Senior csapatát, hogy ne csak a fiatalok, hanem az örök ifjak is mozoghassanak.
“Ez egy olyan csapat ahova jó tartozni” – fejezte be a klubelnök gondolatait.
Kozma Mihály védnök fotó: NAC Labdarúgó Egyesület / Facebook
Az est egyik megjelent védnöke Kozma Mihály korábbi futsal szövetségi kapitány, a Magyar Labdarúgó Szövetséget is képviselte, és örömmel mondta el, hogy úgy érzi hazajár Ady városába. A futsall szakember két előadást is tartott novemberben a magyar labdarúgás történetéről a NAC szervezésében. A mostani gálára az MLSZ üdvözletét is elhozta egynéhány árverésre szánt aprósággal együtt.
“Minden ragadós, így ha olyan közegbe kerül az ember akár a dadogás is lehet ragadós. A labdarúgásra is vonatkoztatható ez az igazság, ha az edzők bátran és jókedvűen tartják az edzéseket, akkor a legrosszabb kedvű gyerekre is ráragad a foci szeretete. A tehetséget csak jókedvvel és örömmel lehet és szabad nevelni!” – ezzel a tanáccsal zárta gondolatait az egykor a székelyudvarhelyi futsal csapatot irányító szakember.
Csomortányi István az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke is felszólalt, aki saját maga íratta be az egyesületet. A politikus elmondta, hogy a magyarságnak a foci nem csupán egy sport, hanem egy életérzés is, a közösség építésének és az identitástudat meghatározásának is fontos része. “A NAC Labdarúgó egyesület legfontosabb hozadéka, hogy Magyar gyermekek Magyar edzővel és magyar nyelven űzhetik a sportot az egyre inkább elrománosodó erdélyi sport közegében.”
A szervezők egy hagyományteremtő szándékkal is készültek, három egykori nagyváradi jeles sportszemélyiséget méltattak és tüntettek ki. Idén kitüntetésben részesült Jámbor János, Magyari Imre Győző és Papp „Csicsó” László. A sportembereket Opre Csaba és Váradi Attila Gyula edzők méltatták és tüntették ki.
Jámbor János egykori futballistát Juhász Guszti bácsi, a NAC egykori játékosa fedezte fel. 16 évesen már a Crișul csapatában játszott, de 1968-ban egy Steaua elleni mérkőzésen nemcsak a lába, hanem a karrierje is kettétört. A későbbiekben a sportiskola edzőjeként folytatta sportkarrierjét, és 39 év edzői munka után számtalan tehetséges focista került ki a kezei alól.
Magyari Imre Győző egy olyan sportember, aki méltó módon képviselte Bihar megyét a romániai asztalitenisz versenyeken. Tehetségére 11-12 évesen figyeltek fel. A rengeteg edzés és a kemény munka eredménye először 1962-ben mutatkozott meg, amikor mindössze 17 évesen megyei bajnokságot nyert a felnőttek között. 1963-ban az országos ifjúsági bajnokság elődöntőjéig jutott, majd 1964-ben részt vette az Országos Szpartakiádon, amit saját bevallása szerint sportkarrierje legnagyobb élményének tart.
Imi bácsi a sportpályafutása mellett az egyik legnagyobb éremgyűjtővé vált az évek folyamán. Előbb többfajta érmet is gyűjtött, majd a futballhoz kapcsolódó érmek gyűjtésébe kezdett. Legendás éremgyűjteménye, amely a legteljesebb és legnagyobb darabszámú az egész Kárpát-medencében, hamarosan a Puskás Arénában kerül végleges elhelyezésre.
Papp Csicsó László fotó: Tőkés Máté
Papp „Csicsó” László neve szintén a nagyváradi labdarúgásban vált ismertté. Tősgyökeres futballista család tagja, mindhárom bátyja focista volt, egyik bátyja pont a NAC csapatában játszott. Szatmárt, Aradot és Kolozsvárt is megjárta, majd visszatért Nagyváradra. Több csapatban is szerepelt, majd edzőként folytatta a sportpályafutását. A későbbiekben sem fordított hátat a labdarúgásnak, a mai napig a még élő nagyváradi öregfiúk egyik oszlopos tagja és közösségi szervezője.
Az est folytatásában Tóth Renáta Magyar Örökség-díjas énekesnő, a Kormorán együttes egykori tagja tartott koncertet a közönségnek.
Tóth Reni a színpadon fotó: Tőkés Máté
A vacsora után az est másik védnöke, ft. Tőkés László szólt az egybegyűltekhez. Az egykori püspök és EP képviselő nosztalgiával emlékezet vissza a több évvel ezelőtt szervezett nagy hagyományú sportbálokra valamint a NAC 100 éves jubileumi évfordulójára rendezett ünnepségre, és az egykori Partium FC nagyváradi futballért tett erőfeszítéseire. Örömmel jegyezte meg, hogy az ünnepi est egyben egy folytatása is lehet annak a nemes harcnak, amit ő is nagymértékben támogatott az elmúlt években. Tőkés László szerint azért is nagyon fontos a NAC Labdarúgó Egyesület munkája, mert “manapság amikor a pénz játszik a pénzzel kimondhatatlanul fontos, hogy éljen az a szellemiség, hogy a mi gyermekeink is labdába rúghassanak és magyarokként éltessék a hagyományt. Napjainkban a tehetségelszívás is egyre erősödik, ezért még fontosabb, hogy a tehetségek ne idegen érdekeket szolgáljanak, hanem idehaza éltessék közösségünket és túlélési reményeinket.
A meccset nem szabad a pálya széléről nézni, hanem végig kell játszani. Ki kell vívjuk a játék jogát, nem szabad engedjük magunkat kiállítani, nem lazsálhatunk a pályán, a gólokat be kell lőni és eredményesnek kell lenni. A játékos kell játszódjon a játékossal, és nem a pénz a pénzzel. Ez szabadon értelmezve a nemzeti közösségünkre is érvényes. Csak így érhetjük el, hogy a magyarság visszatérhessen az őt megillető helyre Romániai (sport) térképén!” - fejezte be szavait az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
Tőkés László ünnepi köszöntője fotó: Tőkés Máté
Az ünnepi műsor a Nagyváradi Dalnokok alkalomra szóló zenés előadásával folytatódott, mely után nevezhetjük őket akár Dalnokok Ligájának is.
A Nagyváradi Dalnokok fotó: Tőkés Máté
Az est jótékonysági árveréssel, majd táncos mulatsággal végződött.
Az összegyűlt összegből, mintegy 7.000 lejből az egyesület kapukat és egyéb sportfelszereléseket szeretne vásárolni a gyermekcsapatok számára.
Székely Ádám és Pardek István a jótékonysági árverésen való részvétellükkel segítették a NAC terveit
Fotó: Tőkés Máté