"Most rajtam a sor"
Először nyerhet magyar színekben EB-érmet a honosított Szabó Szebasztián.
Fotó: Ronny Hartmann / Stringer / GettyImages
Ma veszi kezdetét Glasgowban a rövidpályás úszó Európa-bajnokság, melyen a magyar keret valamelyik úszója sporttörténelmet írhat, és átveheti az ezredik magyar érmet, melyet magyar úszók valaha is megszereztek az olimpiákon, a világ-és Európa-bajnokságokon a felnőtt és az ifjúsági korosztályokban. Jelen pillanatban a magyar szövetség 994 éremmel büszkélkedhet.
Nem csak a jubilálás lehetősége teszi különlegessé számunkra a glasgow-i EB-t, hanem az is, hogy először nyerhet magyar színekben EB-érmet a honosított Szabó Szebasztián szinte napra pontosan két év után, hogy 2017-ben a koppenhágai kismedencés EB-n bronzérmet szerzett 50 méteren pillangóúszásban. Igaz, akkor még szerb színekben. Szebasztián azóta nagyon hosszú utat járt be, mely akár egy álomutazáshoz is hasonlítható, melynek talán legfontosabb állomása az idei honosítás volt, illetve, hogy a Magyar Úszó Szövetség és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) rekordidő alatt, kedvezően bírálta el a 23 éves szerb-magyar kettős állampolgárságú úszó országváltásra vonatkozó kérését.
fotó: Oliver Hardt / Stringer / GettyImages
A zentai úszó tehetség azóta már át is esett a magyar tűzkeresztségen a dél-koreai világbajnokságon. Akkor 50 méter pillangón ötödik helyet ért el országos csúcsjavítással.
Szebasztián a SzPress Hírszolgálatnak így emlékezett vissza az elmúlt időszakról és a már említett álomutazásról: „Tudtam a debreceni országos bajnokság előtt, hogy egyre jobb vagyok, arra viszont álmaiban sem gondoltam, hogy én nyerek az 50 és 100 pillangón is, ráadásul úgy, hogy a százon sikerül megelőzően Milák Kristófot, Cseh Lászlót és Kenderesi Tamást is. Bekerültem a válogatottba, aztán jött a honosítás, a sorsomat meghatározó zöld jelzések a nemzetközi szövetségtől és a NOB-tól, indulhattam a VB-n, bekapcsolódhattam a Világkupa sorozatba, Hosszú Katinka beállított az ISL csapatába, olyan volt ez nekem, mint egy álomutazás. Az új kihívások felspannoltak, hatalmas energiákat mozgósítottak meg. Bele is fáradtam rendesen a menetelésbe, de az EB-re össze fogom kapni magamat és nagyon remélem, hogy éremmel térhetek haza”.
Glasgowban így jelenleg minden lehetőség adott, hogy a „Szebi” bizonyíthasson, sőt még az is segíthet, hogy legnagyobb hazai vetélytársai közül Milák Kristóf, Cseh László és Kenderesi Tamás ezúttal nem lesznek ott a rajtnál. Szintén reménykeltő, hogy a Glasgow-i EB rajtja előtt Szebasztián 50 pillangón az európai rangsorban az orosz Kosztyin mögött 6 századdal lemaradva a második helyen áll. De ami a legfontosabb, hogy Szebasztián tudja magáról, hogy jó úton jár, megőrizte a szerénységét, és jó kedélyállapotát és nagyon elszánt.
fotó: Oliver Hardt / Stringer / Gettyimages
„Tiszteletkörnek tűnhet, pedig szívemből mondom, hogy életem legjobb döntését hoztam meg, amikor Zentáról Magyarországra költöztem és Győrben beálltam Petrov Iván csapatába. Hálás vagyok neki, de ugyanúgy a szövetségnek is, hiszen kaptam egy szép szponzorkocsit, utaztattak, és nagyon sok költségemet vállalták magukra, Most rajtam a sor. Nem az ezredik érem megszerzésére hajtok, hanem elsősorban a saját elvárásaimnak szeretnék a lehető legjobban megfelelni. Négy sprintszámban állok rajthoz, 50 és 100 gyorson, illetve pillangón. Bár ezek a rövid távú versengések olykor a kötéltánchoz és a ruletthez hasonlíthatók, mégis úgy gondolom, hogy az elvégzett munkából csak ki kell jönnie a megálmodott sikernek. Most elsősorban az 50 pillangón”.
„Számolom a napokat az olimpiáig, életem versenye következhet. A tokiói kihívás az én doppingom, és persze az, hogy magyar színekben juthatok el álmaim olimpiájára. Szeretnék a jövő májusi budapesti Európa-bajnokságon is örömöt okozni a nézőknek, a lehető legjobban kihasználni a hazai pálya előnyeit, de az olimpia mégis csak a versenyek versenye, ami mindent visz. Csodálatos esztendő vége felé közelítek, de a legnagyobb céljaim teljesítése reményeim szerint csak ezek után következnek” – nyilatkozta az SzPress Hírszolgálatnak.