Az év legnagyobb magyar sportsikerei


2019 is kiemelkedően eredményes volt a magyar sport számára

Magyar.Sport.Hírek / facebook

Egyéni és csapatsportágakban is számos kiemelkedő eredményt értek el a magyar sportolók a 2019-es év kontinentális és világversenyein: olimpiai számokban kilenc világbajnoki arany született.

A legemlékezetesebb sikerek közé tartozik Milák Kristóf 200 méteres  pillangóúszásban aratott világbajnoki győzelme. A Honvéd 19 éves versenyzője 1:50.73-as világcsúcsával a legendás Michael Phelps 2009-es "cáparuhás" világrekordját adta át a múltnak a Koreai Köztársaságban, júliusban rendezett vb-n.

Ugyancsak sporttörténelmet írt Kvangdzsuban Hosszú Katinka, aki 200 és 400 méter vegyesen nem talált legyőzőre. Ezzel ő az első női úszó, aki egy számban - 400 méter vegyesen - ötször diadalmaskodott, és a sportágban elsőként sorozatban négyszer nem talált legyőzőre, 200 és 400 méter vegyesen sem. Szintén olimpiai számban, 200 pillangón győzött Kapás Boglárka. Ehhez jött még Rasovszky Kristóf győzelme nem olimpiai számban, a nyíltvízi úszók 5 kilométeres versenyében.   

Augusztus végén a kajakosok és kenusok szállították nagy mennyiségben az eredményeket: a magyar válogatott öt arannyal, négy ezüsttel és három bronzzal zárta a szegedi vb-t. Olimpiai számban két arany, illetve egy-egy ezüst- és bronz volt a mérleg: Kopasz Bálint K-1 1000 méteren győzött, és első lett a Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra összeállítású kajaknégyes 500 méteren. Másodikként végzett a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső kenus páros fél kilométeren, s ugyanezen a távon bronzot nyert a kajakos Kozák Danuta.

Egy hónappal korábban a budapesti vívó-világbajnokságon is szép magyar sikerek születtek: a párbajtőröző Siklósi Gergely bravúros teljesítménnyel győzött, második lett a kardozó Szatmári András és a Szatmári, Szilágyi Áron, Gémesi Csanád, Decsi Tamás alkotta kardcsapat. Mivel Tokióban teljes programot bonyolítanak le, mindegyik magyar érem olimpiai számban született.

Ugyanebből a szempontból különösen értékes a birkózó Lőrincz Tamás kazahsztáni vb-aranya a kötöttfogásúak 77 kilós súlycsoportjában, illetve Lőrincz Viktor ezüstje (87 kg), valamint a szabadfogású Muszukajev Iszmail (65 kg) bronza.

Pár nappal karácsony előtt a vitorlázó Berecz Zsombor címvédőként, az előolimpia megnyerése után harmadik lett a Finndingi-világbajnokságon, Melbourne-ben.

Ugyancsak kiemelkedő eredmény volt - már csak ötkarikás vonatkozása miatt is - a 3x3-as női kosárlabda-válogatott vb-ezüstje, valamint a kalapácsvető Halász Bence és a Liu Shaolin Sándor, Burján Csaba, Varnyú Alex, Krueger Cole összeállítású rövidpályás gyorskorcsolyaváltó vb-bronza.

Nagy sikereket könyvelhetett el a teniszező Babos Tímea, aki januárban az Australian Openen döntős volt Kristina Mladenoviccsal, júniusban a francia nyílt bajnokságon győzött, majd novemberben megvédte címét párosban a sencseni WTA-világbajnokságon.

Egész éves remeklésének eredményeként Michelisz Norbert, a Hyundai magyar versenyzője december közepén megnyerte a túraautó-világkupa bajnoki címét.

A szeptemberi FIFA-gálán első magyarként Zsóri Dániel vehette át az év legszebb góljáért járó Puskás-díjat.

Októberben Szőnyi “Raceman” Ferenc a világon egyedüliként másodjára teljesítette a Deca Iron Triatlon (magyarul Hússzoros Vasember) versenyt Mexikóban. Igaz, most csak másodikként, de ettől függetlenül emberfeletti teljesítmény 523 óra, azaz kicsivel több, mint 21 nap alatt leúszni 76 kilométert, kerékpározni 3600 kilométert, és végül leszaladni 844 kilométert is.

A júniusi Európa Játékokat a magyar küldöttség 19 éremmel: négy arannyal, hat ezüsttel és kilenc bronzzal zárta Minszkben.

Áprilisban a magyar női jégkorong-válogatott aranyérmet nyert a hazai rendezésű divízió I/A világbajnokságon, ezzel története során először kiharcolta a világelitbe jutást.

Bajnokok Ligáját nyert a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapata és férfi vízilabdában az FTC-Telekom Waterpolo - amely ősszel az Európai Szuperkupát is elhódította -, valamint a legjobbnak bizonyult a női kézilabda EHF Kupában a Siófok KC. A Telekom Veszprém férfi kézilabda együttese ezüstérmes lett a BL-ben. Az elődöntőig jutott, ezzel a harmadik helyen végzett a második számú európai sorozatban, a CEV Kupában a Békéscsaba női röplabdacsapata, és negyedik lett a Sopron Basket a női kosárlabda Euroligában.

2019-ben egymást követték az olimpiai és paralimpiai kvalifikációs versenyek. A tokiói nyári játékokra az év végéig 58 magyar kvótás illetve olimpiai szintes lett, míg a paralimpiára 11 kvóta gyűlt eddig össze.

A rovat legfrissebb hírei