Elstartolt a "Tisztán" Magyar Everest Expedíció


Varga Csaba, a Kalifa Alpin Csapat erdélyi magyar hegymászója a Liszt Ferenc-repülőtéren 2021. április 8-án, mielőtt elindult Nepálba, hogy megmássza a Mount Everestet

Varga Csaba, a Kalifa Alpin Csapat erdélyi magyar hegymászója a Liszt Ferenc-repülőtéren 2021. április 8-án, mielőtt elindult Nepálba, hogy megmássza a Mount Everestet
fotó:  MTI/Soós Lajos


Hivatalosan is kezdetét vette a "Tisztán" Magyar Everest Expedíció. Varga Csabát a Kalifa Csapat kísérte ki a Liszt Ferenc Repülőtérre, hiszen dukált még neki egy utolsó vállveregetés és buzdítás a Kalifa Alpin Csapat vezetőjétől, Sarhan Omartól és Ágh Csaba erőnléti edzőtől.

A 2021-es tavaszi hegymászó szezon nemrég kezdetét vette, az Everesten már dolgoznak a „gleccserdoktorok”, hogy járhatóvá tegyék a Khumbu-jégesést. Csaba mögött folyamatos edzésmunka, rengeteg kilométer és sok-sok szint van, ezt most mind felviszi az Everestre az 50 kilogrammos felszerelés mellett, amivel elindult. A cél pedig adott: első magyarként feljutni pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül a világ legmagasabb csúcsára!


Sarhan Omar a Kalifa Alpin Csapat vezetője, Varga Csaba hegymászó, Ágh Csaba erőnléti edző

És, hogy mit is jelent, és mekkora jelentősége van a "tiszta" mászásnak? Az Explorersweb.com értesülései szerint nagyságrendileg 300 engedélyt adtak ki külföldi mászóknak, de mindössze két alpinistáról tudnak, akik pótlólagos oxigén nélkül indulnak a 8848 méteres hegyóriás meghódítására – egyikőjük a Kalifa Alpin Csapat erdélyi magyar hegymászója. Ebből is jól látszik, hogy az Everesten ma már szinte kuriózumnak számít a „tiszta” mászás. Persze nem véletlen, hogy Reinhold Messner és Peter Habeler 1978-as első palack nélküli csúcsmászása óta kevesebb, mint 200 mászónak sikerült ez a bravúr, miközben a 10.000-et közelíti azok száma, akik palack használatával jutottak fel a csúcsra.

A levegő oxigéntartalma az alaptáborban (~5300 m) már csak 50%-a a tengerszinten mérhetőnek, míg 8000 méteres magasságban a szervezet oxigén-ellátottsága 30%-ra esik. Reinhold Messner egy interjúban úgy fogalmazott, a pótlólagos oxigén használata lényegében egy egyszerűbb hatezres heggyé szelídíti az Everestet. Az oxigén hiánya a szervezet egészére közvetlen hatást gyakorol, befolyásolja a hőháztartást, az emésztést, a perifériás keringést, negatívan hat a fókuszáltságra, a döntéshozatali és a koordinációs képességre, és oxigénhiányos állapotban jelentősen romlik a mentális állóképesség is – foglalta össze Ágh Csaba személyi edző, szabadtüdős búvár, aki Csaba erőnléti- és légzéstechnikai felkészítésében segített a Csapatnak.

„Véleményem szerint még mindig az aranykorban élünk, legalábbis ami a magyar expedíciós hegymászást illeti. Nagyszerű feladatok sorakoznak előttünk, habár álltunk már a világ tetején, magyar hegymászó még nem jutott fel pótlólagos oxigén segítsége nélkül az Everest csúcsára, ez a sporttörténeti jelentőségű cél még hiányzik. Ha Csaba sikerrel jár, Ő lehet a 178. ember a világon és az első magyar, aki teljesítette ezt a kihívást, amely csak egy olimpiai aranyhoz hasonlítható.”– mondta Sarhan Omar, a Kalifa Alpin Csapat vezetője.

Az expedícióról a Sporthatároknélkül.hu oldal folyamatosan tájékoztatni fogja a kedves olvasókat.

forrás: Kalifa Alpin Team / facebook

A rovat legfrissebb hírei