Tűz a víz alatt


A víz alatti céllövészet viszonylag új sportág Szerbiában és a Vajdaságban

A sportággal még csak kevesen foglalkoznak, bár Vajdaságban nagy hagyománya van a búvárkodásnak.

A mai megmérettetésen egyébként a férfiak és a nők mezőnyében is a szabadkai Spartacus Vízalatti Sportok Klubjának versenyzői diadalmaskodtak, a dobogó legfelső fokára Marin Čakić és Milena Nikolić állhattak fel.

A víz alatti céllövészet szerbiai országos bajnokságát idén is, immár hagyományosan Szabadkán, a sétaerdei fedett úszómedencében rendezték meg. A megmérettetésen ezúttal húszan vettek részt, 16-an a férfiak, és négyen a nők mezőnyében, azzal, hogy egy Bosznia-hercegovinai vendégcsapat is bemutatkozott.

A boszniai Mozgáskorlátozottak Búvárklubjának tagjai először vettek részt ilyen jellegű versenyen, ezért ők kategórián kívül merültek. A csapat eddig elsősorban víz alatti fotózással foglalkozott, de most úgy döntöttek, a víz alatti precíziós céllövészettel is megpróbálkoznak - mondta Bilal Šarić, elnök.

Bilal Šarić, elnök, Mozgáskorlátozottak Búvárklubja, Bosznia-Hercegovina: „A búvársportok többsége fizikailag igényes, így egyes ágakban nem is tudunk egyenrangúan versenyezni. A víz alatti fotózás az egyik kategória, amiben egyenrangúan tudunk versengeni, most pedig alkalmunk nyílt rá, hogy a vízalatti céllövészetet is kipróbáljuk. Meglátjuk, mennyire vagyunk képesek olyan jó eredményeket elérni, mint másban.”
A most 25 éves Sisa Nóra a megalakulásától kezdve tagja a szabadkai Spartacus Víz alatti Sportok Klubjának. Előtte több mint tíz évig úszással foglalkozott. Szabadtüdős merülésben és víz alatti céllövészetben is aktív versenyző. A legfontosabb szabály, hogy a fegyvert csak a víz alatt szabad élesíteni.

„Általában ki van húzva egy pálya, ami mögött várják a versenyzők azt, hogy elinduljon maga a verseny. Beállítják maguknak, hogy a puska mennyire legyen a céltól, és mikor beállították, hátramennek oda, ahonnan kezdődik a verseny. Mikor elindul a verseny, onnantól kezdve tíz percük van, és tíz lövést adhatnak le a versenyzők, és ezáltal így számolják ki aztán, hogy kinek milyen pontosságú lett a lövése.”- mondta el Sisa Nóra,  a Spartacus Víz alatti Sportok Klubjának versenyzője a PannonRTV-nek.

A víz alatti céllövészet jóval nehezebb és összetettebb, mint a hagyományos - magyarázta Milan Pavković főszervező, a szabadkai Spartacus Víz alatti Sportok Klubjának elnöke:

„A fénytörés miatt és azért, mert a puska meglehetősen hosszú, a puska teljes terhe a kézre nehezedik, a csuklóra, nehezebb meghúzni a ravaszt. Azok, akik ezzel a vízi céllövészettel foglalkoznak, mindezt nagyon jól tudják. És nem lehet a puskát a másik kézre támasztani, csakis egy kézben tartani.”

fotó és forrás: Pannon rtv.com


A rovat legfrissebb hírei