70 éves az Aranycsapat olimpiai aranya


Az 1952-es helsinki győzelemre emlékezett az Aranycsapat Testület

fotó: index.hu

Az Aranycsapat legendái előtt tiszteleg a Kárpát-medence ifjúsága címmel hétfőn megemlékezést tartott a Szent István Bazilika altemplomában, a legendás labdarúgó-válogatott olimpiai győzelmének hetvenedik évfordulója alkalmából az Aranycsapat Testület a felvidéki Kárpátia Sport Polgári Társulással és több hagyományőrző szervezettel együttműködve.

Az 1952-es helsinki ötkarikás győzelemre, valamint a csapatkapitány, Puskás Ferenc április elsejei, és Hidegkuti Nándor március 3-i születésnapjára is emlékező eseményen felvidéki, kárpátaljai, erdélyi és délvidéki fiatalok, valamint az újbudai Grosics Gyula Általános Iskola diákjai is részt vettek. Megjelentek a legendás labdarúgók gyermekei: Bozsik Péter, Grosics Edina és ifj. Buzánszky Jenő, valamint Jónyer István, a Nemzet Sportolója.
    
"Az Aranycsapat sikerei mindig olyan erőforrást jelentettek a határon túli magyarok életében, amely segítségével megőrizték magyarságukat. Nem csak az időseknek, a fiataloknak is fontos, hogy emlékezzenek a legendás labdarúgókra" -hangsúlyozta id. Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke.

Emlékeztetett rá, hogy a testület céljai között szerepel az Aranycsapat emlékének megőrzése a határon túli területeken. Kiemelte, több helyen rendeznek Aranycsapat Kupát, és elkezdődött az emlékfaültetés, Debrecen és Székelyudvarhely után más helyszíneken folytatják majd a megemlékezésnek ezt a módját.
    
"A faültetés azért jobb, mint a szoborállítás, mert a fát gondozni, öntözni kell, ezzel folyamatos figyelmet kap ez az emlékhely" - mondta. Hozzátette, ezek az események is a nemzeti összetartozást erősítik.
    
Takács Tibor, a Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület elnöke különlegesnek nevezte a mostani rendezvényt, mivel új színfolt a fiatalok részvétele.
    
"Az édesapám is tagja volt az Aranycsapatnak, de én nem játékosként, hanem édesapaként gondolok rá" - mondta Bozsik Péter, majd arról beszélt, hogy a legendás válogatott hat évig játszott együtt, és ez alatt egyetlen vereséget szenvedett, csupán az 1954-es világbajnoki döntőben kapott ki. A játékosok szerették, amit csináltak, emberek tízezreit mozgatták meg, világsztárok, példaképek voltak, és a magyar történelem részéve vált a csapat.
    
A határon túli fiatalok az esemény keretén belül ismertetőt hallhattak a Bazilika építőiről, keletkezéséről, harangjairól.
    
A megemlékezés Puskás Ferenc, Kocsis Sándor, Grosics Gyula és Buzánszky Jenő sírjánál koszorúzással zárult.


A rovat legfrissebb hírei