Rapport Richárd a hetedik

A sakkvilágbajnok-jelöltté előlépett Rapport Richárd a hetedik helyet foglalja el a sportág nemzetközi szövetsége, a FIDE legfrissebb, áprilisi világranglistáján

fotó: FIDE - International Chess Federation

Az első számú magyar sakkozó a 11. pozícióból rukkolt előbbre négy helyet annak köszönhetően, hogy kiemelkedő teljesítménnyel a legjobb kettő között végzett a Grand Prix-sorozat összesítésében. A három GP-állomás közül a 24 nagymester mindegyike kettőn indulhatott, s a legjobb két sakkozó vált világbajnokjelöltté.

Rapport a három verseny alapján - 20 (7+13) pontot szerezve - másodikként került be a vb-jelöltek nyolcfős mezőnyébe. Nála jobban csak a nyitóviadalt megnyerő, az utolsón pedig másodikként végző, s így 23 (13+10) pontot gyűjtő amerikai Hikaru Nakamura szerepelt, aki a hétfőn véget ért berlini viadal döntőjében 2,5-1,5-re alulmaradt honfitársával, Wesley Sóval szemben.

A 26 éves Rapport, aki az első, berlini tornán harmadik lett, majd a második, belgrádi viadalt megnyerte, június 16. és július 7. között a spanyol fővárosban ülhet asztalhoz a világbajnok-jelöltek között. Rajta és Nakamurán kívül már biztosította helyét a madridi versenyen az előző vb-döntőben vesztes orosz Jan Nyepomnyascsij, az amerikai Fabiano Caruana, a lengyel Jan-Krzysztof Duda, a francia színekben versenyző iráni Alireza Firouzja és az azeri Tejmur Radzsabov. Korábban az orosz Szergej Karjakin is kvalifikált, ám őt február végi nyílt levele miatt - amelyben támogatta Oroszország ukrajnai hadműveletét - a FIDE fél évre, szeptember végéig eltiltotta. Helyén a májusi FIDE-világranglista legjobbja szerepelhet.

A madridi torna győztese jövőre páros meccsen csaphat össze a világbajnoki címvédő norvég Magnus Carlsennel. Magyarországnak legutóbb 2007-ben volt világbajnokjelölt sakkozója, akkor Lékó Péter szerepelt a vb-címről döntő, mexikóvárosi nyolcfős tornán, ahol negyedik lett.

A világrangsorban hetedik Rapportnak jelenleg 2776 Élő-pontja van, ez alig két ponttal kevesebb annál, mint amennyivel tavaly szeptemberben új csúcsot állított fel, megdöntve az addigi 2763-as magyar értékszám-rekordot, amelyet Lékó Péterrel közösen tartott 2021 februárja óta.