Így lett az FTC edzőjéből szövetségi kapitány
Tíz év kemény edzői munka és megannyi siker után Varga Zsolt a magyar pólóválogatott kapitánya lett
fotó: eurosport.hu
Varga Zsolt minden kétséget kizáróan vízilabda-szakosztályunk aranykorszakának fő letéteményese! A két év alatt megnyert, sorozatban tíz trófea, benne a klub első Bajnokok Ligája-győzelmével, egész egyszerűen páratlan. (A sikerek felsorolását inkább meg is hagytuk a cikk végére.) Hogy értékelni tudjuk a hihetetlen diadalmenetet, érdemes visszatekinteni, honnan is indult az építkezés, amely Európa legjobbjai közé emelte a Ferencvárost.
Varga Zsolt fantasztikus útja tizenkét éve kezdődött a Népligetben. Nápolyból hazatérve két szezont még játékosként töltött el az olimpiai- és Európa-bajnok center az akkor még középcsapatnak számító FTC-ben. Visszavonulása után két évig az ifiket irányította, hogy aztán 2013 januárjában, Ambrus Tamás helyét átvéve másodedzőből a felnőtt együttes vezetőedzőjévé lépjen elő. A szakosztály nehéz gazdasági helyzetben volt. A klubban folyó megfeszített munkának köszönhetően azonban a vízilabdacsapat kilábalt a gödörből. Az FTC már nem a kiesés elkerüléséért harcolt, hanem nagyobb célokat tűzhetett ki.
2016-tól világsztárok csatlakoztak a zöld-fehérekhez, ám korántsem elég többek között Madaras Norbertet, Varga Dánielt, majd egy évvel később testvérét, Varga Dénest, illetve Vámos Mártont és a szerb centert Slobodan Nikicset is leigazolni. Összetartó, egymásért küzdeni akaró csapattá kellett formálni az önbizalomtól duzzadó klasszisokból és fiatal tehetségekből álló keretet. A történelemben már sok vezetőedző bukott bele az ehhez hasonló vállalkozásba, de Varga Zsolt nem tartozik közéjük. A csapatépítés mellett viszont a játékosépítés az egyik fő erénye. Elég csak két saját nevelésű pólósunkra, Vogel Somára és Pohl Zoltánra gondolni, akik az utánpótlásból indulva lettek a felnőttcsapat oszlopos tagjai és a válogatott erősségei. Említhetjük Jansik Szilárdot is, aki fiatalon került a Népligetbe, mára pedig a világ egyik legjobb bekkjeként tartják számon. Az új generáció megtestesítőjeként Fekete Gergő és Vigvári Vendel csatlakozhat hozzájuk, hiszen már két szezon alatt is hatalmasat léptek előre Varga Zsolt irányítása alatt.
A Ferencváros projektje 2017-ben ért először a csúcsra, amikor a csapat közel két évtized után nyert nemzetközi trófeát az Euro Kupa-döntőben. A következő állomás a 18 év után visszaszerzett bajnoki cím volt, majd 2019-ben egy kudarcokkal tarkított menetelés végén, a hannoveri nyolcas döntőben abszolút újoncként a Bajnokok Ligája-serleget is felemelhették a mieink. Azóta még kétszer felléphetett a legrangosabb európai kupasorozat dobogójára Varga Zsolt együttese, ám közben nem várt akadályokkal nézett szembe a vezetőség és a szakmai stáb. Előbb át kellett vészelni a sérült kulcsemberek kiesését, majd a koronavírus-járványt, amely vezetőedzőnket sem kímélte. Arról már nem is beszélve, hogy újjá kellett építeni az alaposan átalakuló és megfiatalodó keretet. Hogy ez a munka mennyire sikeres lett, arra bizonyíték a magyar bajnoki- és kupasiker is, valamint a BL-bronzérem.
Vezetőedzőnk már játékosként is igazi harcos volt. Ebben is kiemelkedtek kortársaik közül jó barátjával, Benedek Tiborral, ugyanis már gyerekként is órákat töltöttek az edzések után még további gyakorlással. Munkamániásak voltak. Az 1996-os olimpián az elvesztett bronzmérkőzés másnapján már a konditeremben erősítettek, hogy négy évvel később Sydney-ben valóra váltsák álmukat.
A világ legjobb vízilabdaedzőjének kétszer is megválasztott Varga Zsolt a Ferencváros trénere marad, de már a válogatott élén, szövetségi kapitányként is bizonyíthat.
Forrás: fradi.hu
Kövess minket facebook-on: