120 éve született az első magyar gól!


Életrajzi könyv jelent meg a magyar labdarúgó-válogatott 120 éve, április 5-én született első góljának szerzőjéről, Borbás Gáspárról

fotó: valaszonline.hu

Az évforduló alkalmából az eredeti helyszínen, a Millenáris Velodrómban tartott szerdai sajtóeseményt a szerző, Borbás Barna - aki Borbás Gáspár dédunokája - egy szellemidézéshez hasonlította, ugyanis a kötet a magyar amatőrfutballnak és a labdarúgásnak azt az 1901 és 1916 közötti időszakát eleveníti fel, amelyből tulajdonképpen minden kinőtt.

Sipos Jenő, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy az MLSZ-nek kiemelt feladata a múlt ápolása, ezért is kötelessége emlékezni a magyar válogatott első góljára, amelynek szerzőjét, Borbás Gáspárt kikerülhetetlen szereplőnek nevezte a sportág magyar történetében. Hozzátette: a Ferencváros balszélsője nemcsak a pályán, hanem azon kívül is nagyszerű ember volt.

Borbás Barna ismertette, a levéltári és sajtóforrások alapján az emlékezetes gól 1903. április 5-én a régi Millenáris pályán született, a mérkőzést a bécsi lapok szerint Budapest és Prága válogatottja játszotta, a vendégeknél a prágai német egyletek kombinált csapata lépett pályára. A találkozó 2-1-es magyar győzelemmel zárult, és az első magyar gól a 16. percben született, a hazai futball első doktori címével rendelkező játékosa, Borbás Gáspár révén. Beszélt arról is, hogy dédapja elmondása alapján nemcsak a válogatottban, hanem a Ferencvárosban is neki tulajdonítják az első találatot, de nem talált olyan hiteles forrást, ami ezt alátámasztotta volna.

A szerző kiemelte, az Első gól című könyvének második fele a Borbás Gáspár sportkarrierje utáni időszakról szól. A magyar foci hőskorának egyik legfontosabbb alakja ugyanis ügyvéd és fővárosi tiszti alügyész volt, majd Bajcsy-Zsilinszky Endre és mások mellett politikai háttérszereplő lett, 1944-45-ben pedig okiratok hamisításával és menlevelek kiállításával tevékenyen részt vett az embermentésben. Mint a kötetből kiderül, többek között a világhírű atomfizikus, Teller Ede családjának is segített a II. világháború borzalmai közepette.
    
Az eseményen megjelent Kertész Adrienne, Borbás Gáspár unokája - a szerző nagynénje -, akinek 32 éves koráig volt módja személyesen találkozni a könyv főszereplőjével. Elmondása szerint Borbás Gáspár szerény ember volt, aki soha nem dicsekedett a sikereivel,  de miután sok méltatlan támadás érte, az élete végére megkeseredetté és visszahúzódóvá vált.
 
A kötet a Válasz Online Kiadó gondozásában jelent meg.

A rovat legfrissebb hírei