Adogatórobot az edzéseken


Az asztaliteniszklub utánpótlás csoportjaiban több mint harminc gyermek tréningezik Adán és Moholon

A kezdő asztaliteniszezők az edzővel és a segédedzővel (a szerző felvétele)

A kisiskolás gyerekek körében az utóbbi években egyre nagyobb az érdeklődés az asztalitenisz iránt Adán, ahol 1971 óta működik klub. Tóth Kalocsai Szabolcs utánpótlásedző elmondta, hogy minden évben legalább 20-30 gyermek edz a kezdő csoportban, valamint vannak haladók, akik versenyszerűen foglalkoznak a sportággal. Kiemelte, hogy az edzésekhez adott minden feltétel a klubban, az utánpótlással pedig igyekeznek a lehető legjobb eredményeket elérni az országos és tartományi versenyeken. Ada központjában található a klub edzőterme, ami viszonylag tágas, öt asztal sorakozik egymás mellett.

"A klubban jelenleg két utánpótláscsoport működik. Az egyik a haladó csoport, amelynek jelenleg négy tagja van: Tóth Dorián, Nikola Velicki, Uroš Tanasić és Dimitrije Terzin. Ez a négy játékos felsős korosztályhoz tartozik, az ötödiktől a nyolcadik osztályig. Versenyszerűen űzik az asztaliteniszt, és jelentős eredményeket értek el országos és tartományi bajnokságon, versenyeken. A hét minden napján és rendszeresen edzenek alkalmanként másfél-két órát. A másik a kezdő csoportunk, amelyben megtalálható több korosztály. Nem ritka az sem, hogy nagycsoportos óvodások is beiratkoznak, egészen a negyedik-ötödik osztályos gyermekekig. Ez a csoportunk népesebb, 21-22 tagot számlál. Heti háromszor van edzésük, amely egyórás. Valójában ez a csoport szolgál arra, hogy meglássuk, ki és milyen céllal érkezett az asztaliteniszre. Azt tapasztalom, hogy nagyon sok olyan fiatal van, aki a társaság miatt jön. Sokszor gondot jelent, hogy közülük néhányan más sportággal is foglalkoznak, és külön nyelvórákra is járnak. Ezeknél a gyerekeknél nem mindig kivitelezhető, hogy versenyszinten űzzék az asztaliteniszt, de számukra ez nagyon jó rekreációs tevékenység, sok mozgással. Jól érzik magukat az edzéseken, s ha feltűnnek köztük tehetséges fiatalok, akkor próbálom elérni velük azt a szintet, hogy át tudjam őket helyezni a haladó csoportba. Az adai klubnak van kirendeltsége Moholon, ahol fél éve folyik aktív munka. Miloš Vojnović edző vezeti a tíz tagot számláló csoportot, amely az ottani általános iskolában edz heti két alkalommal. A csoportot szintén általános iskolás gyermekek alkotják" – mondta az utánpótlásedző, aki 2019-ben vette át az utánpótlás-nevelést. Az egyesület bemutatókon népszerűsíti az asztaliteniszt a helyi általános iskolákban, nagy sikerrel. Az edző szerint ennek köszönhetően rohamosan növekszik az asztalitenisz iránti érdeklődés.

"A kezdők számára gondoskodunk ütőkről, amelyek egy évig megfelelnek. A szülőknek azt javaslom, ha egy év edzés után, ha a gyerek fejlődik, és magasabb szintre kerül, új ütőbe kell nekik befektetni. Gondoskodunk labdákról, fűtésről, és törekszünk arra is, hogy minden évben pólókat adjunk a játékosoknak. Nemrégiben beszereztünk egy adogató robotot. Ez nagy segítséget nyújt, mert amikor adogatom a labdákat a gyerekeknek, látom a hibát, de nem tudom azt megcsinálni, hogy egyszerre a labdát is adogassam, és a kezüket is irányítsam. Ezért ezekben a helyzetekben nagyon jó a robot, mert adja a labdát, én pedig tudom korrigálni a mozdulatokat. A kezdő csoportnál futással és átmozgató gyakorlatokkal kezdjük az edzéseket. Utána a gyerekek egy részének adogatom a labdát, és ők visszaadják. A másik része megy a robothoz, őket többnyire a segédedző felügyeli. A maradék három asztalon szoktak különböző gyakorlatokat csinálni azokkal, akik már olyan szinten vannak, hogy önállóan tudnak egymással játszani. Az edzés vége felé az ügyesebb játékosok meccset játszanak. A legvégén játszunk staféta- és ügyességi játékokat, majd nyújtással zárunk. A haladóknál már célirányú az edzés. Heti szintre le van bontva, melyik edzésnek mi a célja, melyik készségeket szeretnénk fejleszteni. A bemelegítés után jórészt az asztalon folytatják a gyerekek az edzést. A heti öt alkalomból négyszer egymással játszanak, csak egy-két napot van, hogy mi adogatjuk a labdákat. A gyakorlatokat úgy választjuk ki, hogy a megcélzott készségeket fejlesszék" – mondta Tóth Kalocsai.

forrás: Csincsik Zsolt / magyarszo.rs

A rovat legfrissebb hírei