Vajdasági sportcsarnokavató
Átadták a vajdasági Tóthfalu plébániájának új sportcsarnokát
fotók: MTI/Molnár Edvárd
A sport kiemelkedő jelentőséggel bír a nemzeti identitás megtartása szempontjából, így nincs is szebb dolog annál, mint hogy néhány nappal a nemzeti összetartozás napja után újabb sportlétesítményt avathattunk fel - mondta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden a vajdasági Tóthfalu plébániája új sportcsarnokának ünnepélyes átadásán.
Az államtitkár kiemelte, hogy a sportcsarnoknak - amelynek alapkövét két évvel ezelőtt ő maga helyezte el - nem csak a tóthfalui katolikus diákotthon élete szempontjából van óriási jelentősége, hanem az egész közösség, sőt Magyarkanizsa község szempontjából is, hiszen, mint elmondta, "Szabadkától Magyarkanizsáig mindenhonnan járnak ide a gyerekek sportolni".
Potápi Árpád János szerint a sportnak különösen fontos szerepe van a nemzeti identitás megerősítésében, "ezt a tényt ismerte fel a magyar kormány, ezért is van az, hogy az elmúlt években a kárpát-medencei sport mellé álltunk és kiemelten támogatjuk azt Erdélytől a Délvidékig, Délvidéktől Felvidékig és Kárpátaljáig mindenütt" - tette hozzá.
Az államtitkár beszámolt róla, hogy az 520 millió forintos beruházásból létrejött, közel 1500 négyzetméteres sportcsarnokot a tóthfalui lakosok, gyerekek, de még az óvodások is használni fogják, ám a sporttevékenységek mellett az épület nemzeti ünnepek megtartására, és társadalmi események lebonyolítására is alkalmas.
A nemzetpolitikáért felelős államtitkár külön kiemelte Utasi Jenő tóthfalui plébánost, "akinek köszönhetően az egész diákotthon megújult az utóbbi években, így mondhatjuk, hogy az atya munkássága és élete ennek a településnek a motorja".
Tóthfalut a 19. század elején Tóth József földbirtokos alapította, aki, miután felépítette ma is álló nyári kúriáját, a magánbirtokán hetven föld nélküli családnak adományozott telkeket. Tóth József a mintegy 500 lelket számoló Tóthfaluban iskolát és templomot is emelt, s mivel örökös nélkül maradt, vagyonát az egyházra hagyta. Ez adja alapját ma is a Munkás Szent Józsefről elnevezett római katolikus egyházközségnek, amely Utasi Jenő atya vezetésével egyebek mellett kollégiumot és fociakadémiát működtet a Magyarkanizsa község területén fekvő faluban.