Az év magyar sportsikerei - ÖSSZEFOGLALÓ
2023 magyar sportsikereinek kronológiája 1. rész
fotó: sportsmarketing.hu
Kiemelkedően teljesítettek az elmúlt évben a magyar sportolók, akik az olimpiai sportágak tekintetében kilenc versenyszámban világbajnoki címet szereztek, emellett az Európa Játékokon, az Egyetemi Világjátékokon, a Küzdősportok Világjátékán, továbbá 2023 kontinentális és világversenyein is számos érmet gyűjtöttek.
A klubcsapatok sikereit a Swietelsky-Békéscsaba indította, amely harmadszor nyerte meg a női röplabdázók Közép-európai Ligáját, majd az UVSE női vízilabdacsapata Eurokupa-győzelmet ünnepelhetett, míg a Vasas révén a férfiaknál is magyar elsőség született.
Az áprilisi birkózó Európa-bajnokságon Takács István megnyerte a kötöttfogású 87 kilogrammos súlycsoportot, a szeptemberi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon pedig a szabadfogású 65 kilogrammban Muszukajev Iszmail, és - néhány héttel később, jogorvoslatot követően - a kötöttfogású 87 kilóban Losonczi Dávid is világbajnoki címet szerzett.
A teniszező Marozsán Fábián azzal keltett szenzációt, hogy legyőzte a világelső Carlos Alcarazt, Hanga Ádám pedig a Real Madriddal első magyarként emelhette a magasba a férfi kosárlabda Euroliga-trófeát. Márton Luana mindössze 17 évesen, élete első felnőtt világbajnokságán aranyérmet szerzett a tekvondósok női 57 kilós súlycsoportjában.
A krakkói központú Európa Játékokon a magyar küldöttség tíz első, tíz második és 18 harmadik helyezéssel nyolcadik lett az éremtáblázaton, a sportlövő Pekler Zalán négy számban is diadalmaskodott.
A vívók milánói olimpiai kvalifikációs világbajnokságán három aranyérmet nyert a válogatott: a párbajtőröző Koch Máté, valamint a férfi és a női kardcsapat sem talált legyőzőre.
A fukuokai vizes vb-n Kós Hubert országos csúccsal aranyérmet szerzett 200 méter háton, míg nyíltvízi úszásban Rasovszky Kristóf 10 kilométeren, valamint Fábián Bettinával, Olasz Annával és Betlehem Dáviddal váltóban is ezüstérmes lett. A férfi vízilabda-válogatott negyedik világbajnoki címét ünnepelhette Japánban.
A vitorlázó Érdi Mária megszerezte Magyarország első női vb-címét olimpiai hajóosztályban (ILCA 6), az Európa-bajnokságon pedig bronzérmes volt.
Az ország eddigi legnagyobb sporteseményén, az atlétikai világbajnokságon a kalapácsvető Halász Bence érdemelte ki az egyetlen magyar érmet - bronzot -, míg Pigniczki Fanni személyében ötven év után állhatott újra dobogóra vb-n magyar versenyző ritmikus gimnasztikában.
A kajak-kenu válogatott tíz éremmel, két arannyal, öt ezüsttel és három bronzzal zárta a duisburgi kajak-kenu világbajnokságot, azonban az olimpiai számokban nem sikerült nyerni.
A magyar labdarúgó-válogatott - Szerbiát, Montenegrót, Litvániát és Bulgáriát megelőzve - öt győzelemmel és három döntetlennel, veretlenül nyerte meg a selejtezőcsoportját, és kijutott a 2024-es, németországi Európa-bajnokságra.