A kifogások után a lehetőségek idejét éljük!


Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár szerint az új sportirányítás szeretné az őt megillető szintre helyezni az edzői társadalmat és ehhez minden támogatást megad

fotó: Schmidt Ádám
    
Schmidt a Magyar Úszó Szövetség szervezésben a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen rendezendő Országos Edzői és Oktatói Konferencia szombati megnyitón hangsúlyozta, fontosnak tartja az ehhez hasonló eseményeket. Hozzátette: ez a mostani konferencia is alkalmas arra, hogy az edzők képezzék, fejlesszék magukat, és a jelenlévőkön is múlik, hogy az elmúlt 14 év támogatása milyen eredményeket teremt majd a magyar sportnak és ezáltal a magyar társadalomnak.
    
Az államtitkár elmondta, hogy a 2010-es éveket megelőzően az edzők okkal találhattak kifogásokat arra, hogy a munkájukban mi okoz nehézséget, esetleg miért nem érik el a kívánt eredményt, azonban 2010-ben nagy változás történt a magyar sportban. Amíg 2010-ben az akkori sportköltségvetésben 17,8 milliárd forint szerepelt, addig 2024-ben ez a szám 174,2 milliárd forint, ami azt jelenti, hogy majdnem a tízszeresére növekedett a sport támogatása költségvetési szinten.
    
Kiemelte azt is, hogy a magyar úszósport is alulfinanszírozott volt, 2010-ben kevesebb mint 200 millió forintot kapott a sportág, míg 2024-ben ez az összeg meghaladja a kétmilliárd forintot.
    
Schmidt Ádám külön gratulált a világszabadalom, az Úszó Nemzet Program életre hívásához, aminek - megfogalmazása szerint - a csodájára járnak a világ minden pontján. Ezt a kezdetektől a jövő év elejéig nagyságrendileg 16 milliárd forinttal támogatja a magyar kormány.
    
Megjegyezte, hogy az atlétikát tartják a sportok királynőjének, ugyanakkor felhatalmazást kért Schmitt Páltól, a Nemzet Sportolójától, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnökétől, korábbi köztársasági elnöktől, hogy had hívja az úszást a sportok királyának, mert a sportág olyan hasznos képességeket fejleszt, függetlenül attól, hogy ki ér fel a világ tetejére vagy ki nem. Ezen kívül az Úszó Nemzet Program segít abban, hogy minél több ember sajátítsa el ezt a fantasztikus sportágat.
    
Hozzátette: nem biztos, hogy 2010 előtt nagyon sokan választották az edzői pályát, hiszen a szakma finanszírozás háttere nem volt megfelelő.
    
"Éppen ezért az új sportirányítás 2022 májusában zászlajára tűzte, hogy az edzői társadalmat a megfelelő polcra szeretné helyezni és ehhez minden támogatást megadni"
- fogalmazott. Jelezte: ezért volt fontos számukra, hogy az edzői érdekképviselet is köztestületi formában valósuljon meg, és 2024. január elseje óta az új sporttörvényben a Magyar edzők Társasága is köztestületi formában működik.
    
Ezek mellett működtetik a kiemelt edzőprogramot, a kiemelt utánpótlásedző-programot, és bevezetésre került nóvumként a nevelőedző-program. Ebben a három támogatói programban 52 úszóedzőt támogat a magyar állam.
    
A sportági infrastruktúra helyzetére kitérve elmondta, hogy az úszószövetség 2012-es felmérése alapján akkor 124 vizes létesítmény volt az országban, és 2010 óta 150 uszoda, vizes létesítmény épült vagy újult meg.
    
Hangsúlyozta: ez alapján olyan fejlődés valósult meg a magyar sportban, és ez által a magyar úszósportban az elmúlt 14 évben, ami kellő alapot teremthet arra, hogy a jelennel és a jövővel is foglalkozzanak.
    
"Ez a fajta támogatás nyilvánvalóan hatalmas nagy lehetőség, de véleményem szerint legalább ekkora felelősség is mindannyiunk számára" -
mondta Schmidt Ádám.
    
Köszöntőjében elmondta még, arra kéri az edzőket, szakembereket, hogy nyitott fejjel és szívvel járjanak a világban, erőt, energiát fordítsanak arra, hogy képezzék magukat, fogadjanak be új módszertanokat, tanuljanak egymástól és külföldi példákból is, ami előrébb viheti a magyar úszósportot.


A rovat legfrissebb hírei