Kisszántóról a csúcsokig


"Nem kiemelkedőek az eredményeim, de ami fontos, hogy Kisszántó jóhírét viszem velük a világban!"

balról jobbra: idősebb Szűcs László, ifjabb Szűcs László és Nagy Norbert
fotó: Norbertoo Nagy / Facebook

Nagy Norbert
36 éves kisszántói születésű autószerelő, akinek hobbija a hegymászás. Elmondása szerint rendkívül jó, és izgalmas gyerekkora volt, nagyon jó barátokkal körülvéve. Mindig is aktív volt, és felnőtt korára beleszeretet a hegymászásba.
Szeptemberben három társával együtt megmászta a Matternhorn csúcsot, mely kétségtelenül az Alpok leglátványosabb csúcsa, amit különös szarvhoz ("horn") hasonló alakjának köszönhet. Látványa jellegzetes mind az olasz, mind a svájci oldal felõl nézve. Egy éles, a környezetétől elkülönült szikla piramis, keskeny felfutó gerincei meredeken emelkednek ki a környező gleccserekből. A hegy északi falának árnyékában meghúzódó Zermatt várost a hegymászás Mekkájának is szokták nevezni. Ez a világ egyik leggyakrabban mászott hegye, minden gerince, fala már megmászott területnek számít, de minden útja technikailag csak a jól képzett mászóknak ajánlott. A tragédiák száma ezen a hegyen a legmagasabb, mely veszélyforrása éppen a népszerűségében keresendő, mivel egy időben rengeteg mászó ostromolja, és így elkerülhetetlenek a találkozások, előzések és kikerülések. Ezek a manőverek sajnos veszélyhelyzetet teremthetnek, növelve a kőhullás veszélyét is. A hegy első megmászóinak Edward Whympernek és csapatának, az útja is tragédiával végződött.


A Matterhorn     fotó: thecrazytourist.com

Nagy Norbert  és társai: idősebb és ifjabb Szűcs László, illetve a németországi Urs Maas ilyen körülmények közt hódították meg az ősz elején a Matterhornt, és emelték magasba a Kisszántó felirattal ellátott magyar zászlót a csúcson. A Sporthatároknélkül.hu megkereste Nagy Norbertet, aki örömmel felelt kérdéseinkre: 

Mi volt az első hegymászással kapcsolatos élményed?
 
Igazából már 24 éves elmúltam, amikor legelső alkalommal Pádison túráztam egy rövidet a Csodavárnál. Teljesen lenyűgözött, hiszen fogalmam sem volt arról, hogy Nagyvárad közelében léteznek egyáltalán jelzett turista utak, és ilyen szép látványosságokhoz vezetnek. A későbbiekben folyamatosan túráztam Bihar megyében, és néha a szomszédos megyékben is. 2013 nyarán, egy 10 napos kiruccanás alkalmával sikerült megmászni Románia három legmagasabb csúcsát, és a Királykő hegységben két csúcsot. Persze ezek viszonylag könnyen mászható hegyek, de akkoriban nagyon felemelő élmény volt és ismeretlen is egyben a számomra.

Mikor kezdtél komolyabban foglalkozni a hegymászással?

Erre a kérdésre azt mondanám, hogy relatív, hiszen különbség van ember és ember között, kinek hol kezdődik a komoly és a komolytalan. Ha meghalsz a Negoiu csúcs megmászása közben az már komoly, de önmagában véve megmászni a Negoiu-t nem egy óriási teljesítmény. Én úgy gondolom, minden attól függ, mihez viszonyítunk egy adott helyzetet, teljesítményt. Visszatérve a kérdésedre, elég sok dokumentumfilmet nézek, és 2015-ben láttam egy filmet az ausztriai Grossglocknerről (3798 méter), amelynek a címe Grossglockner - a fekete hegy. Ez nagyon megtetszett nekem, és kedvet kaptam hozzá, hogy megpróbáljam megmászni a hegyet. Sajnos nem volt kivel másszak, így meghirdettem a Facebook-on, és végül egy bukaresti fiúval, Cinghea Daniellel vettem fel a kapcsolatot, és vágtunk neki a kalandnak. Nagyon jól megértettük egymást, és a felkészülés közben felmerült a Mont Blanc (4810m) megmászása is. Sikeresen megmásztuk a Grossglockner csúcsát. Nagyon nagy volt az öröm, és elhatároztuk, hogy nekivágunk a “Fehér Hegynek” is. Elindultunk Franciaország felé. Az idő nagyon elromlott, alig voltak a hegyen, de végül a kedvezőtlen körülmények ellenére is sikeresen megmásztuk a Mont Blancot. Ennek a teljesítménynek két hónapig a hatása alatt voltam.


A Matterhornon a két kereszt közt  fotó: Norbertoo Nagy / Facebook

Milyen hegyekkel próbálkoztál még?

Nem tudom, hogy mennyire számítanak az alacsony hegycsúcsok. Itt Bihar-megyében tudomásom szerint négy jelzett csúcs van, ezek: az Istenek havasa (1654 m), Bocsásza csúcs (1792 m), Vigyázó-Vlegyásza csúcs (1836 m) és a Nagy-Bihar csúcs (1849 m). Továbbá jártam még a Radnai havasokban a Nagy Pietrosz csúcson (2303 m), a Páring-hegységben a Nagy Páring csúcson (2519 m), a Retyezát hegységben a Peleaga csúcson (2509 m).  Voltam a Királykő hegységben a fontosabb hegyeken, a Pásztor csúcson (2238 m) és a Padina Popii csúcson (1970 m). Szintén megmásztam a Fogarasi havasokban az ország két legmagasabb pontját, a Moldoveanu-t (2544 m) és a Negoiu-t (2535 m).
Külföldön is több hegyet megmásztam. Jártam Szlovákiában a Gerlachfalvi csúcson (2655M) mely a Kárpátok hegyvonulatának a legmagasabb pontja. Mint már említettem, megmásztam Ausztria legmagasabb hegyét, a Grossglockner csúcsot (3798 m), illetve Franciaország és egyben az Alpok legmagasabb hegyét, a legendás Mont Blancot (4810m). Idén ősszel voltam Olaszországban a Liongrat gerincen, és feljutottam a Matterhornra (4478 m).
Európán kívül Ázsiában is szerencsét próbáltam. Eljutottam Kirgizisztánba, ahol a 7134 méter magas Lenin csúcsot próbáltam megmászni. Persze hozzá kell tennem, hogy ezt az expedíciót már komolyabb pénzbeli segítséggel sikerült csak megvalósítani. Sajnos nem sikerült a csúcsra érni, csak 5900 méter magasságig jutottam fel. Kifogások mindig kellenek, de valójában nem tudtam eleget pihenni, nagyon fáradtan utaztam el, és nem sikerült igazán összehangolódni a társakkal sem. Ezt tetőzte, hogy beleestem egy gleccser szakadékba, ahonnan ténylegesen csak csodával határos módon menekültem meg. Ez a nem várt stressz faktor is sok energiát elvett tőlem. Nem volt egy sikeres mászás, de mindenképp nagyon tanulságos volt a jövőre nézve.


Kirgizisztánban, útban a Lenin csúcsra  fotó: Norbertoo Nagy / Facebook

Egyedül mászol vagy csapatban, esetleg barátokkal?

Ha túrázgatásról van szó, akkor mindegy, bár nem árt, ha az ember az ő tempójához hasonló társakkal indul el. Kényelmetlen lehet mindig másra vagy másokra várni, hogy utolérjenek. Főleg télen, amikor ha sokat állsz, és nem vagy mozgásban akkor fázol. Amikor csúcsot másztam, akkor azt mindenképp szerettem el is érni. Csak három alkalommal másztam egyedül, kétszer a Királykőn, melyből egyszer nyáron esőben, és egyszer télen, a hegy gerincén. A harmadik alkalommal pedig télen a Retyezátban, a Peleaga csúcsot. Én úgy gondolom, hogy az ember, ha csakis egyedül mászik, a többszörösére növeli a  kockázatot, hogy valami rossz történjen vele. Ez a logikus elképzelésem az egészről, viszont én inkább impulzív vagyok, és inkább a megérzéseimre hallgatok, mint az eszemre. Másztam csúcsot egyedül is, és volt, hogy többedmagammal próbálkoztunk, ketten, hárman vagy akár négyen is. Valójában előnyök és hátrányok mindenütt vannak, de én a párban szeretek mászni, mert olyankor sokkal nagyobb az összhang, és minden jobban működik.


A Matterhorn csapat: Nagy Norbert, ifj Szűcs László, id Szűcs László és Urs Maas   fotó: Norbertoo Nagy / Facebook


A Kisszántó feliratos magyar zászló mindig veled van? Mit jelképez ez számodra?

Ez a zászló 2015-ben készült, és azóta mindig velem volt külföldön. A jelképről annyit tudnék mondani, hogy erdélyi magyarnak tartom magam, és büszke vagyok a szülőfalumra, a Bors községhez tartozó falucskára, Kisszántóra. Nagyon közel áll a szívemhez. Nem hinném, hogy olyan nagy kiemelkedő eredmények ezek a csúcsok, amelyeket én elértem, de úgy gondolom, hogy ez is egy plusz ennek a kis falunak. Nagyon fontos, hogy minden apró kis eredményre, teljesítményre büszkék legyünk, hiszen aki hozzá tud adni valami jót és szépet a falu híréhez, az fontos. Ennyiben van értéke csak az én hegymászásaimnak, hiszen a Kisszántó jóhírét viszem velük a világban. Én úgy gondolom, egyértelmű és természetes is, hogy mindenki büszke vagy büszke szeretne lenni arra a helyre ahol született, mert ez mindenkinek az életében egy valamilyen féle kötödést és identitást határoz meg.


Kisszántó mindig az elsők közt szerepel Norbertnél    fotó: Norbertoo Nagy / Facebook

Mi motivál egy hegy megmászásában?

A hegymászás csak akkor jár felemelő érzéssel, ha eléred a csúcsot. Olyankor egyértelműen sikerélményben van részed, főleg ha a csúcs közismert, vagy egy hegység, esetleg egy ország legmagasabb pontja. Nem vagyok türelmes típus, de nagyon kitartó tudok lenni. Egyszer azt kérdezte tőlem valaki, hogy ez a kettő hogyan fér össze. Úgy, hogy többnyire, ha a fejembe veszek valamit, akkor véghez is viszem, még ha kényelmetlen, kellemetlen helyzetekkel is találom szembe magam. Ez az akarat és célorientált hozzáállás visz előre.

Keresed a veszélyt, esetleg az adrenalint, vagy nem?


Nem keresem, viszont nagyon szeretem azt adrenalint adó helyzeteket. A veszély nagyon könnyen megtalálja az embert, főleg a hegyen. Egy nagyon apró, egyszeri hiba is elég hozzá. Nagyon szeretem a technikai mászásokat, mostmár sokkal jobban, mint egy olyan csúcsot mászni ahol meredek és menni kell fölfelé. A technikai mászásoknál mindig jelen van a pozitív adrenalin, az izgalom, és az összpontosítás. Figyelni kell, milyen pozíciókat alakíts ki a felfelé jutásban, hogyan őrizd meg az egyensúlyod, vigyázni kell azokra az esetleges kövekre, amelyek mozognak, nehogy ráterheld a súlyodat és esetlegesen kimozduljanak, stb.
Amikor először jártam külföldön mászni, azt gondoltam bizonyos személyekről, csak dumálnak a veszélyekről, hogy minél nagyobbnak tűnjön a teljesítményük. Azóta rájöttem, hogy komolyan kell venni. Az igazság az, hogy nem feltétlen a hegy veszélyes, hanem a hegyen olyan apró hibák történhetnek, amelyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek.


A Királykőn    fotó: Norbertoo Nagy / Facebook

Milyen csúcsok vannak még a bakancslistádon?

A Lenin csúcson kívül mindent sikerült megmásznom, amit meg szerettem volna mászni. Persze vannak még ötleteim, olyan csúcsok, amelyek nagyon vonzanak, de sajnos azok már nagyon komoly anyagi hátteret igényelnek, amelyet nem tudok egyelőre előállítani, kérni pedig nem akarok senkitől. Jelenleg most szüneteltetem ezt a passziómat, és azon az elképzelésen vagyok, hogy inkább a kislányommal töltöm a nyári szabadidőket. Van egy fantasztikus 7 éves kislányom, tele örömmel és tele energiával. Ebben a korban már maradandó élményei lesznek, ha vele fogom tölteni a nyári szabadidőket. Ha rajtam múlik, akkor még visszajutok a hegyekbe, de egyelőre ilyen elképzeléseim vannak.

A rovat legfrissebb hírei