Mi vár a Fradira ősszel?

Bajnokok Ligája helyett Európa-liga főtábla, de így is elégedett lehet a magyar bajnok

Fotó: fradi.hu

Manchester City helyett Tottenham Hotspur, Bayern München helyett Eintracht Frankfurt, Atlético Madrid helyett AZ Alkmaar, AC Milan helyett PAOK... és mind a nyolc csapatot fel lehetne sorolni, illetve párba lehetne állítani. Azt hiszem, néhányan már kitalálták, hogy a Slovan és a Ferencváros ellenfeleiről van szó, az egyik azonban a Bajnokok Ligájában, a másik az Európa-ligában szerepel.

Miért ezt a két klubot kellett egymás mellé állítani? Ha a Bajnokok Ligája harmadik selejtezőköréből a Midtjylland helyett a Ferencváros jutott volna tovább, akkor a rájátszásban Slovan-Fradit rendeztek volna. Csakhogy a dán bajnok a herningi 2-0 után Budapesten 1-1-et játszott, és a szlovák bajnokkal a dán küzdhetett a BL-főtábláért, a magyar bajnok pedig átkerült a második számú európai kupasorozatba.

Ki nyerte volna a Fradi-Slovan párharcot? Teljesen mindegy, Dibuszék a Midtjyllandon sem jutottak túl, Vladimír Weiss viszont a Petržalka után a Slovant is a Bajnokok Ligája legjobbjai közé vezette.

A Midtjylland persze szintén az Európa-ligában kötött ki, és amíg az FTC a tizennyolcadik legerősebb klubnak számít a 35.000-ös együtthatójával, addig a dán gárda a huszonhatodiknak a 25.500-as értékével. Vagyis a két alakulat találkozhatott volna az Európa-liga ligaszakaszában is, de a sorsolás során elkerülték egymást.

A Ferencvárosi TC tehát a négy magyar induló egyike volt az európai kupaporondon, végül egyedüli magyarként jutott be a három sorozat valamelyikébe.

A 2024–2025-ös idény a Bajnokok Ligája második selejtezőkörében kezdődött a Fradi számára. Az ellenfél a The New Saints volt, a hazai 5-0-t az idegenbeli 1-2-es győzelem követte. A harmadik körben a már említett Midtjylland elleni párharc következett, a kiesés pedig az Európa-liga rájátszását jelentette. Itt a Borac Banja Lukával került össze a 35-szörös magyar rekordbajnok, és a hazai gól nélküli döntetlen után Bosznia-Hercegovinában kellett volna valamit mutatni. A bosnyák bajnokot azonban a saját pályáján sem tudta legyőzni a Fradi, a 0-0-s kilencven perc után 1-1-es hosszabbítás következett, a döntés a tizenegyespárbajra maradt. Ebben a Ferencváros nyert 2-3-ra, a magyar csapat ezzel az Európa-ligába, a Borac a Konferencia Ligába jutott.

Mindenki a BL-be igyekszik

A Fradi sorozatban hatodszor verekedte be magát az európai kupasorozatok csoportkörébe, egyszer a Bajnokok Ligájába, egyszer – tavaly – a Konferencia Ligába, idén pedig negyedik alkalommal az Európa-ligába. Azzal, hogy a főtáblára került a magyar bajnok, 4,31 millió eurót keresett, a ligaszakaszban pedig minden egyes megszerzett pont 150 ezer eurót ér, a győzelem tehát 450 ezret. A Borac elleni fiaskó azt eredményezte volna, hogy a Konferencia Ligában minden pontért csak 133 ezer eurót kapott volna a klub, a győzelemért 400 ezret, hozzátéve, hogy a budapesti klub 2023-ban 932 millió forintos veszteséget könyvelt el, részben az európai csúcsfoci hiánya miatt.

A Bajnokok Ligája főtáblája 18,62 millió eurót ért volna, és minden pontért 700 ezer euró járt volna, a győzelemért tehát 2,1 millió. Azt hiszem, az összegek láttán máris jobban érthető, miért vágyik minden európai fociklub a Bajnokok Ligájába. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) az első számú európai kupasorozatát a magasba emeli, és nem véletlenül tart attól, hogy az Európai Szuperliga létrejöttével a legsikeresebb „termékétől” esne el.

Épp ezért az UEFA átszervezte a kupasorozatait, és az eddigi csoportköröket felváltja a ligarendszer.

A hat csoportmeccs helyett nyolc mérkőzést játszik minden főtáblán szereplő alakulat, de nem oda-visszavágós alapon, hanem nyolc különböző ellenféllel, ami négy hazai és négy idegenbeli találkozót jelent. A 32 csapatos csoportkör 36 csapatos ligává változik, vagyis minden gárdának más-más ellenfele lesz, ami az alapszakasz elnyújtását is magával hozza, december helyett január végén fejeződik be a nyolc fordulóból álló ligaszakasz.

Az egyetlen kivétel a Konferencia Liga, amely továbbra is hat fordulóból áll, december 19-ével véget ér az alapszakasz. Továbbá az egyik héten a három közül csak az egyik ligában játszanak majd meccseket, ami szintén a figyelmet próbálja növelni az adott széria iránt. Ami szintén nagyon fontos részlet, hogy az alapszakasz után nincs átjárás a sorozatok közt, az 1-8. helyen végző csapatok a nyolcaddöntőbe jutnak, a 9-24. helyezett alakulatok a kieséses szakasz rájátszásába, a 25-36. helyen végzők számára befejeződik a szezon. Az UEFA ezekkel az újításokkal igyekszik izgalmasabbá tenni a három európai kupasorozatot.

Mi vár a Fradira?

Az Európa-liga is bonyolultabbá vált, és ez már az augusztus 30-i sorsoláskor kiderült: a főtáblán azonos országbeli klubok nem találkozhatnak, egy csapat nem kaphat kettőnél több azonos országból származó ellenfelet. A nyolc ellenfelét ugyan megkapta minden alakulat, de a meccsek sorrendjét csak 31-én ismerte meg a világ.
A sorsoláson a Ferencváros a második kalapban szerepelt, és minden kalapból két ellenfelet kapott mindegyik alakulat. Az elsőből a Tottenham Hotspurt (hazai) és az Eintracht Frankfurtot (idegenbeli) kapta a Fradi, a másodikból az Alkmaart (h) és a PAOK-ot (i), a harmadikból a Malmőt (h) és a Dinamo Kijevet (i), a negyedikből a Nice-t (h) és az Anderlechtet (i). Az is kiderült, hogy a Midtjyllanddal egy közös ellenfele lesz a IX. kerületieknek, a Frankfurt, a Galatasarayjal viszont öt (Tottenham, PAOK, Alkmaar, Dinamo Kijev, Malmö), míg az AS Romával, a Plzeňnyel, a Slaviával és a rigai RFS-szel négy.

Az 1. fordulóban Brüsszelben lép pályára a Ferencváros, szeptember 25-én, 21.00-kor kezdődik az Anderlecht elleni összecsapás. A 2. fordulóban, október 3-án, 18.45-kor fogadja a Groupama Arénában a Tottenham Hotspurt a magyar bajnok. A 3. fordulóban ismét hazai pályán játszik a Fradi, október 24-én, 18.45-től a Nice lesz az ellenfél. A 4. fordulóban Hamburgba utaznak Vargáék, ahol a Dinamo Kijev játssza majd a hazai meccseit. November 7-én, 21.00-kor csapnak össze a felek. Az 5. fordulóban a Malmővel találkozik az FTC, november 28-án, 21.00-kor, Budapesten. A 6. lesz az utolsó 2024-es Európa-liga-forduló, december 12-én, 18.45-től, Szalonikiben a PAOK lesz az ellenfél. Január 23-án, 21.00-kor Frankfurtban lép pályára a 7. fordulóban a Fradi, az utolsó, 8. fordulóban pedig Pascal Jansen korábbi alakulatát, az AZ Alkmaart fogadja a Groupamában, a mérkőzés időpontja, január 30., 21.00. A kieséses szakasz február 13-án kezdődik, a döntő Bilbaóban lesz, május 21-én.