Jól kezdtek a magyar csapatok a BL-ben

Idén ismét négy klub képviseli Magyarországot a kézilabda Bajnokok Ligájában

Szeged, Veszprém, Győr, Ferencváros; természetesen kézilabda és Bajnokok Ligája. Idén ismét négy klub képviseli Magyarországot, az elmúlt szezonban a Debrecen volt az ötödik alakulat. A férfiak és a nők egyaránt három mérkőzést játszottak le. A tizenkét magyar érdekeltségű mérkőzésből tizet megnyertek a mieink, csupán két vereséget szenvedtek el.

Kézilabda BL - labda

Kiel, Barcelona, Barcelona, Magdeburg, Barcelona. Az utolsó öt idény bajnokai a férfiaknál, vagyis a húszas évek BL-győztesei, és ha a döntők veszteseit is felsoroljuk – Barcelona, Aalborg, Kielce, Kielce, Aalborg –, talán még érdekesebb képet kapunk a kézilabda legmagasabb szintjéről.

A katalánok a tizenkét BL-címükkel uralják Európát, de lényegében az egész világot, a többiek pedig próbálkoznak. A tízes években a németeken kívül a francia Montpellier, a lengyel Kielce, valamint a macedón Vardar vitt némi változatosságot az egyhangúságba, ami a spanyolok és a németek egyeduralmát igyekezett színesíteni. Hihetetlen, de dán és norvég klub még egyszer sem diadalmaskodott a Bajnokok Ligájában, svéd is csak egyszer, 1959-ben, ahogy francia is csupán kétszer, mindkét alkalommal a Montpellier. Pedig a dánok, a franciák, a svédek és a norvégok a válogatottak mezőnyében szinte verhetetlenek, egymással küzdenek az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki érmekért.

És a magyarok?

Egy cím 1982-ből, Budapest Honvéd, és öt vesztes finálé, egy a Honvédhoz, négy viszont a Veszprémhez fűződik. Az utolsót 2019-ben veszítette el a bakonyi gárda, azóta két negyedik hely 2020-ból és 2022-ből, a Szeged közben szintén ábrándozik, hogy majd most, most tényleg összejön a

Final four, aztán mégsem.

A 2024–2025-ös idény szeptember 11-én kezdődött, de mindkét magyar alakulat 12-én lépett pályára. Az A csoportban szereplő Veszprém HC a Füchse Berlin otthonában indította a szezont, és 16–16-os első félidő után 31–32-re legyőzte a Bundesliga ezüstérmesét. Az Európa-liga-döntő vesztesénél a dán jobbátlövő, Mathias Gidsel 10 gólt dobott, a magyar bajnoktól a szintén jobbátlövő, francia Nedim Remili 11 góllal a meccs legeredményesebb játékosa volt. A B jelű nyolcasban az OTP Bank-Pick Szeged a másik német csapatot, a bajnok SC Magdeburgot fogadta a Pick Arénában. A Tisza-partiak a szünetben még vesztésre álltak, a végeredmény azonban 31–29 lett, vagyis mindkét új vezetőedző, a spanyol Xavier Pascual és a svéd Michael Apelgren is győzelemmel mutatkozott be a BL-ben. A 2. fordulóban, 19-én a Veszprém a szezont szintén győzelemmel kezdő Paris Saint-Germainnel csapott össze. A hazaiak meglepően simán verték a mindig nagy reményű franciákat, a 41–28-as végeredmény biztató a jövőt illetően, a PSG részéről azonban kiábrándító. A harmadik körben azonban a veszprémiek 39–30-ra kikaptak a csoportot vezető portugál Sportingtól.

A Szeged is szeptember 19-én vívott érdekes, sőt, izgalmas csatát a Barcelonával, és kevés hiányzott a szenzációhoz. Azon senki sem döbbent meg, hogy Bánhidiék öt, majd nyolc góllal vesztettek az első játékrész második felében, és a 20–12-es félidei állásból arra lehetett következtetni, hogy a Szegedet beledöngöli a címvédő a földbe. A 43. percben is 27–18-ra vezetett a Barça, de a hajrában egy gólra felzárkózott a magyar csapat, a bravúr azonban elmaradt, 31–30-ra nyert a Barcelona, Mario Šoštarić 8 és Bodó Richárd 6 gólja ellenére. A katalán klub elleni mérkőzést követően a Nantest fogadta hazai pályán a Szeged, és egy végletekig kiélezett mérkőzésen 33–32-es sikert aratott.

A jóval erősebbnek tűnő B csoportban három mérkőzés után csak a címvédő 6 pontos, őket követi a Szeged 4 ponttal. A 4. fordulóban, október 10-én a Veszprém hazai környezetben fogadja a Dinamo Bukarest csapatát, a Szeged egy nappal korában a csoport hatodik helyén álló RK Zágráb otthonába látogat.

Női BL 2024

Három forduló után négy alakulat százszázalékos a női Bajnokok Ligája 2024–2025-ös idényében: a Ferencváros, a Krim Ljubljana, a Brest Bretagne és a Győr. Az A csoportban akad még egy veretlen gárda, az 5 pontos Metz, magyarán kezd kialakulni az élmezőny. A nyitány szeptember 7-ére esett, az FTC-Rail Cargo Hungaria a Nykøbing Falstert fogadta Érden. A dán bajnokság ezüstérmesét 31–22-re felülmúlta a magyar bajnok, jól indult tehát a szezon a budapestiek számára. A Győri Audi ETO KC is 7-én játszott, a Team Esbjerg volt az ellenfél. Az NB I. második helyezettje 28–26-ra legyőzte a dán bajnokot, a holland Dione Housheer 11, a másik oldalon a norvég Henny Reistad 15 gólt dobott.

A 2. fordulóban a Fradi ismét itthon játszott, szeptember 14-én az RK Podravka Vegeta Koprivnica volt az ellenfél az Érd Arénában. A kilencgólos különbség ezúttal is összejött, 33–24-re nyert a dán Allan Heine alakulata a horvát bajnok ellen. A rangadót 15-én játszották, Ludwigsburgban, a hazai HB a Győrrel találkozott. Az új idényre nevet váltó SG BBM Bietigheim visszavághatott volna a Győrnek a BL-döntőben elszenvedett vereségért, de az Odense után Győri-Lukácséktól is kikaptak, 26–31-re, ami persze a németek esetében nem jelent semmit, hiszen tavaly is a hatodik helyről jutottak tovább, és minden favoritot kiejtettek.

A 3. fordulóban Norvégiába vezetett a ferencvárosiak útja. Szeptember 22-én a hamari Storhamar HE alakulatával csaptak össze Klujberék. A skandinávok két meccsen egy pontot szereztek, és a magyar bajnok ellen sem jött össze a győzelem. A találkozó legeredményesebb játékosa a holland Angela Malestein volt 7 találattal, a Fradi 21–27-re nyert Észak-Európában, és 6 ponttal vezeti az A csoportot az ugyancsak 6 pontos Krim Ljubljana előtt.

A Győr szeptember 21-én szintén norvég gárdával csapott össze, az egykor verhetetlen Vipers Kristaiansanddal. Az Audi Arénában a nehéz anyagi helyzetben lévő háromszoros BL-győztes nem tudta megszorongatni a hatszoros Bajnokok Ligája-győztest, a svéd Per Johansson csapata 27–22-re diadalmaskodott.

A Győr az első három mérkőzésen azt a három gárdát verte meg, amelyet a 2023–2024-es szezon utolsó három összecsapásán felülmúlt. Az Esbjerget az elődöntőben, a Bietigheimet, vagyis a Ludwigsburgot a fináléban, a Kristansandot a negyeddöntőben győzte le. Kell ezt magyarázni?

A 4. fordulóban, október 5-én a Ferencváros a Gloria Bistrițát fogadja Érden, a Győr pedig 6-án Podgoricában lép pályára a pont nélküli Budućnost ellen. Egyértelmű, kik az esélyesek, itt is, ott is.

Az írás megjelent a Magyar7 2024/39. számában.