Erdély

Közel négyezer „kényszerfizetett” sportoló


Tudjuk, hogy a címben szereplő kifejezés nem létezik, de nem ez az egyetlen szabályokat feszegető tény a dologban…

Másfél hónapja nincs sport Romániában! Március 16-án lépett életbe ugyanis a szükségállapot, betiltva nem csak a sportrendezvényeket, hanem az edzéseket is. Hogy a hirtelen minden bevétel nélkül maradt klubokat tehermentesítse, a kormány megalkotta a kényszerszabadságra küldöttek bérezését lehetővé tevő kereteket – igaz, nem sikerült első nekifutásra, de némi csűrés-csavarás után csak megszületett a végső megoldás.

Az Országos Szociális Kifizetési és Felügyeleti Ügynökség adatai szerint április 30-ig bezárólag 218 sportegyesület és 3978 sportoló élt azzal a lehetőséggel, hogy az állam biztosítsa bérük 75%-át. Pontosabban a bruttó átlagfizetés háromnegyedét. Azzal együtt, hogy a döntéshozók is tudták: ez nem teljesen szabályos eljárás.

A törvény ugyanis kimondja: csak azt lehet elküldeni kényszerszabadságra, aki azt megelőzően rendszeresen kivette a részét a közös teherviselésből. Csakhogy a két évvel ezelőtti törvénymódosítás következtében a sportolók nem tartoznak ebbe a kategóriába! Utánuk ugyanis csak profitadót kénytelenek fizetni az őket alkalmazó klubok, a társadalombiztosítást viszont nem. Így nem részesülhettek volna abból a lehetőségből sem, hogy járvány idején az állam „fizesse” őket. Ám a kormány nem hagyhatta a szociális háló védelmén kívül őket, így megszületett a kompromisszumos megoldás.

Csakhogy ezzel még korántsem ér véget az ellentmondás. A 2020-as esztendőre a bruttó átlagfizetést Romániában 5429 lejben (395.000 forint) határozták meg. Ennek 75%-a 40.71 lej (296.000 Ft). Ebből a profitadó levonása után a sportoló 3519 lejt (256.000 forint) tehet zsebre. Mindez persze elenyészik az akár több ezer eurós havi fizetés mellett. Mégis jóval több, mint az a 2381 lejt (173.000 Ft), amit az a földi halandó vihet haza, akitől levonják a társadalombiztosítás tételeit is…

Romániában a hivatalos adatok szerint 13837 a koronavírussal megfertőzöttek száma, közülük 841-en hunytak el, 5454-en pedig meggyógyultak.

A járvány miatt 1,036 millió munkaszerződést függesztettek fel. Az állam által garantált bérükre viszont még várniuk kell...