Erdély

Az NHL-t is legyűrő meccsszám elé néznek


A kiegyensúlyozottabb mezőny izgalmas bajnoki évet vetít elé a 2019/2020-as Erste Liga idényre. Az erdélyi csapatok közel 100 meccsre készültek fel.

A nyári alapozás és a felkészülési mérkőzések után élesbe fordul a jégkorongcsapatok programja. A Brassói Corona, a Csíkszeredai Sportklub és a Gyergyói Hoki Klub többfrontos küzdelemre készül, hiszen az Erste Liga mellett a román bajnokságban és a Románia-kupában is megmérettetnek. Ez közel, ha nem több, mint 100 mérkőzést feltételez a 2019/2020-as idényre. Ezen többfrontos harc megvívásához igencsak mély keretekre van szükség.

Egy kis előzetessel szolgálunk ezen anyagunkba, amelyben esélylatolgatással nem, de egy kis erőfelmérővel igyekszünk szolgálni.
 
A Kontinentális Kupa is bejön Brassóban
A többfrontos küzdelem a román bajnoki címvédő Brassói Coronára hatványozottan igaz, hiszen a fentebb említett küzdelmek mellett még a Kontinentális Kupában is helyt kell álljanak. Ezen nemzetközi sorozat második csoportköre október 18-20. között lesz és a Corona az ukrajnai Brovaryban fog pályára lépni a lett Mogo Riga, az ukrán Donbass Donyeck és egy első körből érkező ellenféllel szemben.
A sikeres idény érdekében nagy felfordulás volt a Cenk alatt a nyáron. A kispadon a legutóbbi idény végén beugró Julius Pénzes maradt – segítője a nyártól Ondrej Rusnák lett –, aki a romániai válogatott is felvitte a Divízió I/A csoportba. A klub vezetése és a szakmai stáb nagy sepregetésbe kezdett: a teljes légiós kontingenst lecserélték és újakkal vágnak neki. Tengerentúli sportolókat igazoltak, akiknek zöme igencsak remek statisztikával a háta mögött érkezett Brassóba. Ami viszont egyértelműen pozitívum, hogy hazai játékost nem veszítettek, hiszen az aktív pályafutását befejező Mihály Árpádon kívül mindenki maradt, sőt a hátvéd sort sikerült megerősíteniük Szabó Dáviddal.
Ezen sportágban nagy szerep hárul a kapusokra és itt Pénzes elégedett lehet, hiszen két nagyszerű kapusát Patrik Polcot és Tőke Zoltánt is csapatában tudhatja, akik a legutóbbi idényt is 92 százalékos hatékonysággal hozták le, sőt mindketten alaposan hozzájárultak, hogy a romániai válogatott feljusson a Divízió I/A csoportba.
A brassói csapat jelen pillanatban 25 mezőnyjátékost és négy kapust tudhat a keretében.
 
Az orosz vonalról a kanadai-orosz vonalra
Alapos átszervezés zajlott le a nyáron az Erste Liga tavalyi döntősénél a Csíkszeredai Sportklubnál. A legutóbbi idényben három vezetőedzőt is elfogyasztó Sportklub kispadjára ezúttal a közismert Jason Morgan ült le, míg Hozó Levente maradt a segítője.
A szakvezető kinevezése után és Jason Morgan stílusából kiindulva arra lehetett számítani, hogy az oroszos vonal mellett megjelenik a tengerentúli is. Azt lehetett tudni, hogy a nemrég honosított Taratukhin marad, miként Vjacseszlav Belov is. Melléjük érkezett „az orosz vonalról” Gyenisz Kuljas és a fehérorosz kapus Makszim Szamankov. És itt bezárult a kör, jöttek a kanadaiak. AHL-t, illetve NHL-t megjárt sportolók érkeztek, veretes CV-vel: Pelley, McLean, Brophey és Shalla. A tavalyi légiósok zömét tehát kicserélték és neveket elnézve magasabb polcról válogattak Csíkszeredában.
A hazai játékosok listája viszont szűkült, ami viszont fejtörést okozhatott. Több nagy érvágás is történt is. Elsősorban Onodi Ottó kapus Galacra való igazolása, majd Részegh Tamás miskolci szereplése, Antal Zsombor GYHK-hoz távozása és a honosított Radim Valchar körül kirobbant szappanopera érintheti mélyen a kék-fehéreket. Ezen négy játékos személyében olyan sportolókról beszélünk akiket nem, vagy épp nagyon nehéz pótolni, abból kifolyólag, hogy hazai sportolókról beszélünk és merítési lehetőség nem túl nagy, sőt. Onodi tavaly 90%! körüli teljesítményt hozott, míg Antal 10 pontot, Részegh 55, Valchar 84 pontot termelt. Ezen sportolók mellett Egyed és Bors visszavonult.
Az újak közül a mindössze 20 esztendős, ám tehetséges Adorján Örs érkezett a kapuba, míg hátvédfronton a magyar válogatott ajtaján kopogtató Láday Tamás érkezett.
Jason Morgan-Hozó Levente edzőpárosnak most az lehet a feladata, hogy az orosz-kanadai kontingens, illetve a hazai mag között egyensúlyt alakítson ki és csapatként fungáljanak az idény során. Ha ez sikerült, akkor idén is messze repülhet a Sportklub, hiszen a keret adott. Még akkor is, ha ez szűknek mondható, hiszen jelen pillanatban 22+3 játékos alkotja azt. Az edzőpárosnak viszont van mozgástere, hiszen a Székelyföldi Jégkorong  Akadémiával kötött együttműködés alapján a Sapientia U23-ban játszó csíki fiatalok feljátszhatnak az Erste Liga meccseire.
 
Skandináv szakvezetés a sokszínűség jegyében
Leif Strömberg személyében új vezetőedző érkezett Gyergyószentmiklósra, de maradt a Skandináv vonal. A tréner dolga viszont nagyon nehéz lesz, hiszen egy végtelenül sokszínű, vegyes társaságot kell összegyúrjon. Orosz, szlovák, svéd, kanadai, lett, svéd, amerikai játékosok alkotják a légiósokat, nem beszélve a hazai magról.
A GYHK vezetősége a tavalyi idény végén úgy döntött, hogy a hátvédsorban megmarad Bobcek, míg elől a tavaly is remeklő Pesztunov, illetve az örökifjú Vorobjov. Újként érkezett a kapuba Cooke, a hátvédsorba Lescovs és Raszulov, míg előre Buschbacher, Tendler, Valdix és Zagidulin. Pozitívum viszont, hogy Raszulov és Buschbacher román állampolgárok is, így nem számítanak légiósnak. Ezzel pedig nagyot erősödött a keret.
További erőssége lehet a csapatnak, hogy a hazai mag egyben maradt. Sőt. Sikerült azt megerősíteni a csíkból érkező Antallal és az ex-Steuás Crangavel.
Kapusposzton rendbe van a GYHK, miként hátul és elől is remek társaság alkotja a keretet. Strömberg keze alatt a liga legnagyobb kerete – 27 mezőnyjátékos és 3 kapus – dolgozik. Legnagyobb feladata, viszont, hogy ebből a sokszínű csapatból egy harmonikus, együtt dolgozó társaságot gyúrjon össze, hiszen egyenként igencsak jó képességű játékosok alkotják a piros-fehéreket.
 
Az ellenfelekről
 
Ferencváros (címvédő): Fodor Szabolcs érkezésével a korábbi évekkel teljesen szembemenő, fiatalos és nagyon tettrekész csapat alakult ki, a saját pálya nélküli ezért, Pesterzsébeten székelő zöld-fehéreknél. A fiatal tréner első szezonjában olyan csapatot rakott össze, amely toronymagasan verte végig az Erste Liga mezőnyét. Ezen keret az idén tovább combosodott, amelynek magja egyben maradt.
 
Újpest: Szilassy Zoltán teljes légiós cserét hajtott végre. Az amúgy is rendre veretes kerettel rendelkező lilák tovább erősödtek. A vezetőedző a felkészülés során foghatta a fejét a súlyosabbnál súlyosabb vereségek után, de az utolsó két meccsre összeszedték magukat már. Egyértelmű céljuk, hogy a tavalyi elődöntő után idén belépjenek a fináléba.
 
Dunaújvárosi Acélbikák: Teljes átszervezés, átalakítás zajlott le Újvárosban az elmúlt évek kudarcai után. Az arra érdemes játékosokat megtartották és sikerült pár neves ex-Acélbikát visszacsábítani. Ilyen Somogyi, Kovács Bronson, Dansereau vagy épp Turcotte. Egy teljesen más keret alakult ki Újvárosban, amely igencsak veszélyes lesz mindenkire nézve.
 
Debreceni DEAC: Legnagyobb erősségük kétség kívül a magyar válogatottban méltatlanul a hátsó sorba tolt Hetényi Zoltán. Az ő hathatós és bámulatos teljesítménye nélkül a DEAC nem tudott volna az elődöntőig menetelni a tavalyi kiírásban. Ugyanakkor érzékenyen érintheti őket Kovács és Turcotte távózása. Pozitív viszont, hogy a megkezdett munka folyamatos marad, hiszen David Musial maradt a kispadon és a távozókat is sikerült pótolni, amit bizonyítanak a felkészülési meccsek.
 
Fehérvári Titánok: Maradt a kispadon Kiss Dávid, aki légiós cserét hajtott végre. Ugyanakkor a Titánok azon csapatok közé tartoznak, akiknek nincs esélyük éremért harcolni. Keretük fiatal, az ifj. Ocskay Gábor JA-ról kijövő játékosokkal és az EBEL keretbe még nem beleférőkkel. Erősségük a fiatalosság, ami viszont néha hátrány is. 
 
Schiller-Vasas SC: Második idényét kezdheti a sorozatban Ladányi Balázs alakulata. A tavalyi idényben nehezen rázódtak bele a megpróbáltatásokba, de szépen sikerült búcsúzniuk. Idén mindenképp tapasztaltabbak és az ellenfelekre nézve veszélyesebbek lesznek. A rájátszás meglehet, de az éremért nem lesznek még harcba.
 
Hokiklub Budapest: Ők is a második idényüket kezdik. Első évük teljesen hektikus volt és sebtében összeszedett kerettel próbálkoztak, amely nem volt fiatalosnak mondható és sokan a mai napig nem is igazán látják, hogy mi a koncepció a csapat mögött. A MAC Budapest viszont az új idényre fantáziát látott bennük és a Vasast lecserélve a HKB lett a farmcsapatuk. Gröschl Tamás maradt a kispadon, keretüket is erősítették, de ők sem fognak az érmekért harcolni.