Erdély

Közel 50 óra a nyeregben: Gyenes tizedszer is befejezte a Dakart

Szűnni nem akaró műszaki problémák után Mani elmaradt a saját maga által felállított célkitűzésektől.

Tizenhárom versenynap, 8375 kilométer és 4148 kilométernyi speciális szakasz megtétele után a 2022-es Dakar rali mezőnyének talpon maradt része péntek délután befutott Dzseddába. Január elsején 94 autó és 144 kerékpár indult útnak, közülük 72 autó és 124 kerékpáros ért célba. Köztük az erdélyi Gyenes Emánuel és a vajdasági Saghmeister Gábor.

Az utolsó versenynapra Bisa és Dzsedda között 680 kilométer maradt, ebből 164 volt a mért szakasz. Gyenes Emánuel 2 óra 3 percnyi motorozással a 43. időt produkálta. A tizenhárom versenynap alatt a szatmárnémeti motoros összesen 47 órát és 7 percet ült nyeregben, ezzel pedig a 40. helyen zárta a világ legnehezebb és legismertebb terep rali versenyét. Mintegy 8 órával elmaradva a győztes angol Sam Sunderlandtől.

Ez volt Gyenes pályafutásának 12. Dakarja, ebből a tízediket fejezte be. A legjobb eredménye a 2016-ban elért szenzációs 14. helye volt, míg a mostaninál hátrább csak az első Dakarján végzett még 2007-ben. Akkor a 46. pozícióban zárt. Mani a tavaly a 23. helyen ért célba, a számtalan műszaki probléma azonban ezúttal lehetetlenné tette, hogy elérje az önmaga elé felállított célt, azaz hogy az első 30-ban végezhessen.

Az Autonet Motorcycle Team versenyző két alkategóriába is benevezett. A szervizcsapatok segítségét mellőzők különversenyében pénteken negyedikként ért a táborba, ezzel pedig összességében az 5. helyen végzett a Malle Moto osztályban. Közel négy órával a győztes litván Arunas Gelazninkastól lemaradva. Célja az első három volt, tekintve, hogy két évvel ezelőtt megnyerte a kategóriát, tavaly pedig a második lett. De azok a fránya meghibásodások…

A Maraton kategóriában, amelyet 2011-ben és 2015-ben is megnyert, idén a 18. pozícióban végzett.

A mezőnynek volt egy másik magyar nemzetiségű tagja is, a vajdasági Saghmeister Gábor, aki 13. alkalommal vágott neki a sivatagi kalandnak és tizedszer sikerült célba érnie – ezúttal a 106. helyen. Ő összesen 65 órát és 5 percet töltött versenyzéssel idén.

Végezetül említsük meg, hogy az autósok között a katari Nasszer al- Attijah nyert, immár negyedszer, segítője pedig az andorrai Matthieu Baumel volt.