Erdély

FK Csíkszereda: Cél az élvonal, mondja az új főnök!


A Fradi egykori edzője nem híve a „kemény” munkának.

László Csaba személyében új szakmai igazgatót nevezett ki a napokban az FK Csíkszereda. Az 58 éves székelyudvarhelyi szakember igazi világvándor, személye jól ismert nem csak Erdélyben vagy Magyarországon, hanem Ugandában, Skóciában, Belgiumban, Litvániában – és még sorolhatnánk.

László ugyanis a német Borussia Mönchengladbach utánpótlás-edzőjeként szocializálódott, majd kacskaringós pályafutása során volt a Ferencváros, a Sopron, az MTK, a skót Hearts, a belga Charleroi, a szlovákiai Dunaszerdahely, valamint az ugandai és a litván válogatott edzője. Szülőföldjén 2019-ben dolgozott először, méghozzá a Sepsi OSK-nál, majd egy indiai kitérő után tért vissza Székelyföldre.

Az FK Csíkszereda honlapján található interjúban elárulta, két belga klubbal folytatott komolyabb tárgyalásokat az utóbbi időben, de egyikből sem lett semmi. A csíkszeredai lehetőség „véletlenül, egy beszélgetésen merült fel". Felemelő érzés számára ez a szerepvállalás, amely „izgalmas történet lehet”.

A 2009-ben Skóciában az Év edzője-kitüntetéssel jutalmazott László célja és feladata szakmai igazgatóként, „hogy töretlen legyen a klub fejlődése”. „A legmagasabb célokat kell kitűzni”, vallja, ami szerinte a felnőttek számára az élvonalbeli szereplést jelenti, az utánpótlás számára pedig, hogy minél több tehetséges gyereket tudjanak kinevelni.

A magyar labdarúgásban a világhírű Lothar Matthäus szövetségi kapitány segítőjeként a magyar nemzeti csapat élén ismertté vált szakember fontosnak tartja, hogy „a klubnak alapfilozófiája legyen”.

László azt is elmondta, mi kell ahhoz, hogy egy fiatal játékosból sikeres labdarúgó legyen. „Sok olyan játékossal találkoztam, akikben megvolt a tehetség, de valami plusz hiányzott. Ez a plusz az akarat és az alázat.

Az új szakmai vezető azt is elmondta, miért nem szereti a „kemény” munkát: „Én nem használom azt a kifejezést, hogy „keményen dolgozunk”. Igazából nem keményen kell dolgozni, hanem tudatosan, arra fókuszálva, amit el akarunk érni. Gyerekeknél különösen sokat kell arra figyelni, hogy csiszoljuk az öntudatukat és minden olyan dolgot, ami arra vezeti rá őket, hogy a legmagasabb szinten is meg tudják állni a helyüket. Mindig olyan gyerekeket kerestem, akikben megvan az, amit én nem tudok átadni, megtanítani. Gondolok a gyorsaságra, a karakterre, a karizmára, a vagányságra, bátorságra. Ezt nem tudom megtanítani, csak jobbá tudom tenni. Fontos, hogy az edzésmódszereket nap, mint nap testre szabottan alkalmazzuk és az adottságokat tovább csiszoljuk és tanítsuk meg, mindebből hogyan lehet kihozni a legjobbat.”

fotó: fkcsikszereda.ro