Erdély

Kovácstól Jeneiig – erdélyi magyarok nélkül nincs topfoci!


Erdélyi magyarok a labdarúgás csúcsán – akár ez is lehetne a jelenlegi cikk címe.

Érdekes összeállítást közölt a világhírű angol Four Four Two labdarúgó magazin: rangsorolta minden idők ötven legjobb csapatát! Klubcsapatokat és válogatottakat egyaránt.

Bátor vállalkozás, a kézzelfogható eredmények mellett ugyanis jókora szubjektivitás is fellelhető egy ilyen listában. A végeredményen nyilván lehet vitatkozni, azon viszont nem, hogy mennyi mindent köszönhet a labdarúgás az erdélyi magyaroknak!

A Four Four Two szerint minden idők legjobb csapata az Ajax 1965 és 1973 közöti gárdája, amely ezen idő alatt, többek között, hat bajnoki címet, négy Holland Kupát, 3 Bajnokcsapatok Európai Kupáját (BEK, a Bajnokok Ligája elődje), 2 Európai Szuperkupát és egy Világkupát nyert. Ennek a csapatnak pedig 1971 és 1973 között a Temesváron született Kovács István volt edzője, akinek a nevéhez 2 bajnoki cím, egy Holland Kupa, 2 BEK, 1 Európai Szuperkupa és 1 Világkupa fűződik! Talán kevesen tudják, de Kovács játékosként pályára lépett a magyar NB I-ben is a Kolozsvári AC színeiben, bátyja pedig, Kovács Miklós, az első olyan labdarúgó volt a világon, aki három világbajnokságon is szerepelt.

A második helyezett a Pelével, Rivelinóval, Jairzinhóval, Tostaóval felálló, 1970-ben világbajnok Brazília, míg a harmadik helyen az AC Milan 1987-91 közötti csapata található, amelyet felületesen szokás a három hollanddal, Frank Rijkaarddal, Ruud Gullittal és Marco van Bastennel azonosítani, pedig rajtuk kívül olyan klasszisok szerepeltek abban a csapatban, mint, Franco Baresi, Paolo Maldini, Alessandro Costacurta, Mauro Tasotti, Demetrio Albertini, Carlo Ancelotti, Roberto Donadoni.

A negyedik helyen az 1955-1960 közötti Real Madrid végzett, amelyben Puskás Ferenc is csillogott 1958 és 1966 között. És ha már Puskás: egyetlen ilyen lista sem születhet meg az Aranycsapat nélkül: Magyarország 1950 és 1955 közötti csapata a 10. helyen áll. Soroljuk, vagy úgy is tudják? Grosics Gyula, Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály, Bozsik József, Zakariás József, Budai II. László, Kocsis Sándor, Hidegkuti Nándor, Puskás Ferenc, Czibor Zoltán. Közülük sokan szerepelnek az 1950-1955 közötti Budapest Honvédban is, amely a lista 28. helyére került.

De térjünk vissza az erdélyi magyarokra. A 13. helyezett Grande Torino, azaz a Torino 1945-1949 közötti csapatának edzője többek között az az Erbstein Erdő is volt, aki Nagyváradon született 1898-ban.

Az ötvesen toplista 42. helyén pedig az a Steaua Bukarest szerepel, amely 1986-ban Jenei Imrével a kispadon és Bölöni Lászlóval a padon, első kommunista országból érkező csapatként megnyerte a BEK-et. És ki tudja, hanyadik helyen végez a gárda, ha 1989-ben nem bukja el második BEK-döntőjét a már említett legendás Milan ellen – immár Jenei és Bölöni nélkül.

Érdekesség, hogy a listáról négy BEK/BL-győztes klub, a Porto, a Borussia Dortmund, a Crvena zvezda és az Aston Villa is hiányzik, míg például a legfontosabb klubtrófeát soha el nem hódító Arsenal kétszer is megtalálható rajta…

fotó: gahetna.nl