Felvidék

Gyurta Dániel nyitotta meg a XIX. Összmagyar Nemzeti Diákbajnokságot


XIX. alkalommal rendezték meg az Összmagyar Nemzeti Diákbajnokságot Komáromban

A Kárpátia Sport Polgári Társulás a Felvidéki Értékőrzőkkel, Komárom város támogatásával, október 22-re időzítette a XIX. Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság Wichmann Tamás Emlékversenyét. Az 1954-es VB döntő 70. évfordulója alkalmából a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont aulájában és a szentpéteri Kossányi József Alapiskolában, a történelmi egyházak képviselőinek közreműködésével tartott ünnepélyes megnyitó után az alap- és középiskolások sakkversenye az előbbi, az alapiskolások asztaliteniszversenye pedig az utóbbi intézményben vette kezdetét.

A komáromi megnyitóra invitáló meghívásnak portálunk is eleget tett. Mihacs Szilvia a szervezők nevében köszöntötte a házigazdákon és versenyzőkön, illetve felkészítőiken kívül a meghívott vendégeket, többek között Gyurta Dániel, olimpiai, világ-és Európa-bajnok úszót, a Magyar Olimpiai Akadémia elnökét és annak MOB Fair Play-díjas főtitkárát, Győr Bélát, valamint Mons. Kiss Róbertet, a Nagyszombati Katolikus Főegyházmegye általános érseki helynökét és Lőrincz Gábor református lelkipásztort, s a jelenlevők pedig közösen elénekelték a Himnuszt.

Majd Gyurta Dániel a versenyző diákokat arra sarkallta, hogy minden olyan napot, amit sporttal tölthetnek, jól használjanak ki.

„A sport az a tevékenység, ami nem csak a testeteket, az elméteket, hanem az egész életeteket is tudja befolyásolni és terelni jó irányba. A sporton keresztül tudjátok megtanulni azokat a kimagasló értékeket, amelyeket később, a gimnáziumi és egyetemi éveitek alatt is tudtok hasznosítani. Nagyon szépen köszönöm, hogy a MOA képviseltetheti magát Komáromban, s én is itt lehetek. Mindenkinek csodálatos, fantasztikus élményekkel teli napot kívánok!”
– mondta el.

Győr Béla pedig leszögezte: mindig nagy örömmel jönnek a Felvidékre, és hiszik, hogy a sport az egyik legjobb összekötő híd. Örvendetesnek tartja, hogy a Duna két partján fekvő Komárom az Összetartozás Városaként a mindennapokban is az összefogást szemlélteti, bizonyítja.

Mindig jóleső érzés a Himnuszt több nemzedék képviselőivel együtt énekelni, ezt a jó szokásotokat tartsátok meg a jövőben is! Én is jó versenyzést kívánok mindenkinek. Gyurta Dániel a példaképetek lehet, akinek Londonban sikerült a csúcsra jutnia, s akkor úgy énekelte a Himnuszt, hogy közben a szívére tett e a kezét. Ez legyen a követendő példa!” – fejtette ki.

Juhász Tímea, a befogadó iskolaközpont igazgató-helyettese is köszöntötte a versenyzőket és kísérőiket, akik időt és energiát nem sajnáltak annak érdekében, hogy a diákok most felkészülten mutathassák meg, mire képesek.

Nagyon csodálatos napot és azt kívánom nektek, hogy hozzátok ki magatokból a maximumot, de közben legyetek emberségesek, figyeljetek oda egymásra, tartsátok be a szabályokat, és győzzön a jobbik! Nagyon sok sikert kívánok nektek, a vendégeinknek pedig köszönöm, hogy megtisztelték ezt a rendezvényt!” – hallhattuk.

Azután a történelmi egyházak képviselőinek áldása következett. Elöljáróban Kiss Róbert kanonok hangsúlyozta:
Ezen a rendezvényen az imának is nagyon helye van főleg azért, hogy tudatosítsuk: a Jóistentől van minden tehetség. Becsüljük meg egymásban a jót, figyeljünk oda egymásra, s tudjunk örülni a másik örömének is! Ha pedig megadatik a saját siker, az az embert duplán élteti. Közben se feledjük, hogy a szeretet minden tevékenységben nagyon fontos!”.

Egyúttal közös imádkozásra kérte az aulában levőket. Majd Lőrincz Gábor református lelkész is bekapcsolódott az áldásba.

Pallag György mérnök, az említett két társulás elnökeként hangsúlyozta: nagyon örül annak, hogy ma sokan, hatvanan ülnek le a megszámozott asztalokhoz. Majd ismertette a verseny lefolyásával és elbírálásával kapcsolatos tudnivalókat. Felhívta a versenyzők figyelmét arra, hogy számukra csupán két szabálytalan lépés megengedett, ezért tartsák be a szabályokat, és mivel időre játszanak, annak múlására is figyeljenek.

A fő szervező azt is megemlítette, hogy a Wichmann Tamás Emlékverseny 2020 februárjában elhunyt névadója, a kilencszeres kenuvilágbajnok korábban a Kárpátia Sport PT tagja volt, s többször jelen volt a diákbajnokságok megnyitóján: „Wichmann Tamás élt-halt a sportért, nagyon támogatta az ifjúsági sportot, ezért döntöttünk úgy, hogy ezt a versenyt az ő emlékének is szenteljük…”.

Mihacs Szilvia a versenyzőknek útravalóul Polgár László gondolatait idézte: “A sakk igen alkalmas arra, hogy a gyerek megtanulja és gyakorolja: az adott konkrét szituációt elemezni, értékelni kell. Terveket kell készíteni, és a terveket meg kell valósítani! Döntéseket kell hozni, majd a teljesítményt értékelni kell. A sikert, kudarcot át kell élni. Továbbá mindig adott az újrakezdés lehetősége. Megláttatja a gyerekkel, hogy minden érték forrása a jól végzett munka”.

A Szózat eléneklésével zárult ünnepség után, amelyen Tóth Máté diák Mécs László A királyfi három bánata című versét mondta el, elkezdődött az alap- és középiskolások sakkversenye. A legjobbakat majd kupákkal és érmekkel jutalmazzák a szervezők.

forrás: szurkolo.sk