Felvidék

120 éve együtt: dokumentumfilm készült a DAC-ról


December 12-től a mozikban a DAC történetéről készült dokumentumfilm

A felvidéki magyarok legnagyobb focirajongó közössége a DAC-szurkolóké, az egyesület a felvidéki magyarság identitásának egyik szimbóluma. A DAC-ról készült dokumentumfilm bemutatja, hogy fennállásának évei alatt hogyan vált többé a DAC egy fociklubnál. A DAC Film magyarországi bemutatója december 12-én, premierje pedig Dunaszerdahelyen lesz november 27-én lesz.

Tősér Ádám 104 perces dokumentumfilmje a DAC futballcsapatának történetén keresztül mutatja be a csallóközi és szlovákiai magyarság sorsának alakulását, melyek mindig szorosan kapcsolódtak az egyesület életéhez. A DAC-ról szóló dokumentumfilm a DAC Film címet kapta.

A DAC idén ünnepli fennállásának 120 éves évfordulóját, ennek kapcsán születhetett meg a 104 perces dokumentumfilm. A filmben többek között választ kaphatunk miért fontos a felvidéki magyarságnak egy ikonikus sportegyesület, ahol magyarul szurkolhatnak. Miért ennyire erős kapocs a magyarság számára a DAC, amely több, mint egy helyi klub, hiszen szerte a Kárpát-medencéből látogatják a mérkőzéseit. A filmben megszólalnak szurkolók, játékosok, korábbi edzők és a klubnál dolgozó személyek, maga a tulajdonos Világi Oszkár, aki nélkül a DAC nem tartana ott, ahol most tart, de a DAC korábbi edzője a jelenlegi magyar válogatott szövetségi kapitánya Marco Rossi is megszólal a filmben.

A DAC a felvidéki magyar focirajongók számára a közösséghez tartozás és az identitás megőrzésének egyik eszköze. A MOL Arénában és a DAC mérkőzésein énekelt Nélküled a Kárpát-medencei magyarság összetartozásának himnuszává vált, és szimbolizálja a klub és szurkolói közötti köteléket.

„Egy régi álmunk, hogy elkészíthessük a DAC-ról szóló filmet. És úgy tűnik, hogy nagyon sokan várják már, hiszen a csapatnak hatalmas szurkolótábora van. Filmünkben bemutatjuk a DAC történetén keresztül a kisebbségi lét hétköznapi és rendkívüli velejáróit, ezek folyamatos változásait. Bemutatjuk, hogy a sportnak milyen különleges ereje lehet egy társadalomban és azt is, hogy a DAC miért sokkal több mint egy egyszerű sportegyesület”
– mondta el a film rendezője, Tősér Ádám a Nemzeti Sportnak.

A film producere Lajos Tamás, az operatőri munka Gajdics Dávid munkáját dicséri, szerkesztőként Kiss Gábor István működik közre. A vágó Medveczky László és Kiss Wanda, a zeneszerző Vranik Krisztián, a hangmérnök Hammer Zsolt és Péterffy Máté, a művészeti vezető Réczey Zoltán.

A dokumentumfilm hivatalos előzetese:



forrás: szurkolo.sk