Felvidék

Évzárót tartottak a Mátyusföldi Labdarúgó Akadémián


Focisták vették birtokba a kultúrházat Felsőszeli községében

Fotók: Poroknovec Erik

A Mátyusföldi Labdarúgó Akadémia megtartotta immár hagyományos, ünnepélyes vacsorával és díjátadóval egybekötött évzáró focigáláját november 29-én, Felsőszeli (Galántai járás) kultúrházában.

A gála az egyes csapatok edzőinek, valamint az akadémia vezetőségének évértékelőjével kezdődött, majd következett a díjátadó. Az év edzője/a legjobb edző kategória győztese – a szurkolói szavaztok 44%-ával – Renczés Gábor lett. Az év csapata/a legjobb csapat kategóriában – a szurkolói szavaztok 38%-ával – az U13-as korosztály győzedelmeskedett. Az U19-es csapatból Gányi Kristóf, az A-csapatból pedig Pishenin Zakhar vehette át a legkiemelkedőbbnek járó díjat.

A 2017-ben születettek közül Kleiner Damian, a 2016-os születésűek közül Vankó Miklós, 2015-ös születésűek közül Ivančík Peter érdemelte ki a kitüntetést, míg 2014-ből Berecký Peter, 2013-ból Szőcs Olivér, 2012-ből Hegedűs Zalán, 2011-ből Lenčéš Filip, 2010-ből Šarközi Filip, 2009-ből Hojer Adam, 2008-ból Renczés Áron kapott díjat. A legkisebb, vagyis a 2018-ban született játékosok közül mindenki kapott érmet.

A gálán részt vett Németh Krisztián, a DAC Akadémia igazgatója, valamint Tuboly Máté, a DAC A-csapatának játékosa. Németh Krisztián egy rövid ösztönző beszédet intézett a játékosokhoz, Tuboly Máté pedig dedikált fotókkal örvendeztette meg a focistákat.

A vacsorát megelőzően a labdarúgókhoz még a Mikulás is ellátogatott, aki némi finomsággal lepte meg a sportolókat.

A Mátyusföldi Labdarúgó Akadémia több mint 90 éves múltra tekint vissza, 1934-ben alapították. A jelenlegi vezetőség 2012-ben vette át az irányítást. Ezalatt a 12 év alatt, Kontár Ronald klubelnök irányításával óriási fejlődést értek el. Példának okáért munkájuk kezdetekor két utánpótláscsapat működött, míg napjainkban már nyolc sikeres utánpótláscsapat tartozik a klub alá.

Habara Zoltán az U7-es, Varga Krisztián és Zsidó Szilárd az U9-es, Pavlovič Róbert és Janiga Peter az U10-es, Pavlovič Róbert és Hamar Dániel az U11-es, Androvics Dávid az U13-as, Rybnikár Marcel az U15-ös, Renczés Gábor az U17-es, Baša Rastislav az U19-es, Kontár Zoltán pedig az A-csapat edzőjeként segíti a klub működését.

Kalocsai Enrico tíz éve tagja a klubnak, jelenleg sportigazgatóként egyengeti annak útját. „Bár Ronaldék indulásakor még nem voltam jelen, mindig azt meséli, hogy azért vágott bele ebbe az egészbe, mert tenni akart valamit a klubért, a faluért, ugyanis elrettentette őt, hogy mindenütt dohányzó tizenéveseket látott. Úgy érezte, ezen változtatnia kell” – kezdte beszélgetésünket Enrico.

Az akadémia kulcsszavai a szenvedély, a céltudatosság, a kitartás és a bátorság. Ezeket szem előtt tartva küzdenek és dolgoznak azért, hogy kihozzák magukból, valamint játékosaikból a legtöbbet. „Ami motivál bennünket, az a sok gyermek, aki minket választ. Igyekszünk minden oldalról megfelelő hátteret nyújtani a sportolóinknak. Így például törekszünk a családias hangulat megteremtésére, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetünk a szakmai fejlődésre. Szeretnénk, hogy a játékosaink tanuljanak, fejlődjenek, de közben érezzék is jól magukat” – hangsúlyozta a sportigazgató.

A vezetőség minden évnek újabb és újabb célkitűzésekkel indul neki. Ebben az évben az egyik céljuk volt, hogy az utánpótláscsapataikat ellássák ruházattal. Ezt sikeresen teljesítették is, mostanra az összes játékosuk – szám szerint 136 – rendelkezik megfelelő felszereléssel. Metodikai szempontból a szakmai fejlődést tették az első helyre, ezért az edzőik is folyamatosan képzik magukat. Ezen túl minden évben szerveznek nemzetközi focitornákat: idén három valósult meg, jövőre pedig 4-5-re bővítenék ezek számát. Szerették volna továbbá, hogy a szülők jobban megismerjék az akadémián folyó munkát. „Van egy filozófiánk, hogy milyen játékosokat akarunk nevelni. Egyik célunk, hogy a focistáink maguktól felismernék a pályán kialakuló szituációkat, vagyis minél kreatívabb játékosokat nevelünk. Fontosnak tartjuk továbbá, hogy a labdarúgóink ne ismerjék a vereséget, még akkor sem, ha épp elveszítenek egy mérkőzést. Azt tartjuk ugyanis, hogy fontosabb a győzelemért mindent megtenni, mint mindig győzni. Hiszen, ha belegondolunk, minden ember hibázik, s ez így van a pályán is. Mi arra koncentrálunk, hogy megtaláljuk és kijavítsuk a hibákat. Szerettük volna, ha mindezzel a szülők is bővebben megismerkednek” – jegyezte meg a sportigazgató, majd hozzátette, nagyon hálásak a szülőknek és büszkék rá, hogy a klubjukat választották. „Szülői támogatás nélkül nyilvánvalóan nem lennének focistáink, kiemelt szerepe van az ő támogatásuknak. Hangsúlyozni szoktuk viszont, hogy ők elsősorban szurkolók, mert amint beérnek az öltözőbe a gyerekek, már mi felelünk értük, mondhatni arra a néhány órára mi vagyunk a szüleik.”

A Mátyusföldi Labdarúgó Akadémia valóban egy nagy család. A vezetők, az edzők ugyanis összetartásra ösztönzik a labdarúgóikat. „Lényegesnek tartjuk, hogy a csapatszellem meglegyen, s hogy a baráti kapcsolat ne csupán a pályán legyen jelen, hanem azon kívül is. Egyrészt persze a játékosok egymás vetélytársai, hiszen többen játszanak ugyanazért a pozícióért, mégis azt szeretnénk, ha motiválnák egymást és barátként tekintenének egymásra” – hangsúlyozta a sportigazgató.

Az akadémia felnőtt csapatára egyaránt büszkeséggel tekint. „A felnőtt csapatunk fiatalabb tagjainak egy ugródeszka lehetünk, hogy feljebb tudjanak lépni a ranglétrán. Azoknak pedig, akiknek már családja van, ez egy felüdülés, mert itt egy kicsit kiléphetnek a megszokott hétköznapokból, míg számunkra talán az a legjobb érzés, hogy vannak köztük olyanok is, akiket mi neveltünk ki” – tette hozzá Kalocsai Enrico.

forrás: parameter.sk