110 éves a NAC - Emléktorna az évfordulón
1910 július 31-én játszotta le első hivatalos mérkőzését Nagyváradon, a Bunyitay Ligetben a Nagyváradi Atlétikai Club, a NAC
A nagyváradi, de ezen túlmenően az erdélyi labdarúgás történelméről nem eshet szó anélkül, hogy kihagynánk az egyik, de talán a legsikeresebb erdélyi csapatot, a Nagyváradi AC-t.
A NAC a futballtörténelemben egyedülálló módon nyerte meg két ország bajnokságát. 1944-ben megtörve a fővárosi hegemóniát, első vidéki csapatként nyerte meg a magyar bajnokságot, majd 1949-ben román bajnoki címet ünnepelhetett a csapat.
Mindkét nemzet labdarúgása sokat köszönhet ennek a NAC-nak, hiszen Erdély (és ezen belül a Partium) egyaránt volt a magyar labdarúgás egyik, illetve a román futball egyedüli bölcsője.
A Nagyváradi AC története Ady városának egyik parkjában, a Bunyitay Ligetben kezdődött 110 évvel ezelőtt. A NAC megalakulása után kérte a felvételét a Magyar Labdarúgó Szövetségbe, melynek az volt a feltétele, hogy oda-vissza alapon mérkőzést kell játszania egy olyan csapattal, amelyik már tagja a szervezetnek. Így esett a választás a szomszédvár Kolozsvári Vasutas Sport Club (KVSC) csapatára, akikkel a NAC 1910 július 31-én játszotta első mérkőzését, melyet 2-1 arányban elvesztett.
Az MLSZ 25 éves jubileuma alkalmából 1926-ban kiadott könyvben így emlékezik meg röviden a történelmi mérkőzésről az 540. oldalon: “Első meccsüket játszották le ebben az évben (1910) a később nagy szerepet játszó Tatabányai SC, amely az FTC ifjúsági csapatával 1:1 arányban, és a Nagyváradi AC, amely a Kolozsvári Vasutas SC-vel 1:2arányban végzett”. A NAC első győzelmére sem kellett sokat várni, hiszen két héttel ezután Herskovits góljával 1-0-ra legyőzték a Debreceni TE-t. A többi pedig ahogy mondani szokták történelem…
Az elmúlt évszázad végén a román világgal és főként a diktatúrának hatására viszont szép lassan kikopott a magyar világ dicsőségeinek a megőrzése és ápolása. Sajnos ez igaz volt a sportra és a sportmúltra is. Az idősebbek még eleven élhetnek azok az idők, melyeket a fiatalok manapság már csak anekdotaként ismertek, hogy az is probléma lehetett, ha az egyik csapat piros, a másik fehér szerelésben lépett a zöld pályára. A NAC-ot is ebben a szellemben érte az elenyészés, és sok-sok névváltoztatás, románosítás és átalakulás után, Clubul Sportiv Libertatea Oradea, Întreprinderea Comunala Oradea (ICO), Progresul Oradea, Clubul Sportiv Oradea végül Crișana Oradea néven 1963-ban végleg megszűnt a legendás csapat.
Nagyváradon hosszú ideig megfeledkeztek a NAC-ról, majd 2010 novemberében a Partium FC (Partiumi Keresztény Egyetem azóta már megszűnt csapata) megszervezte a patinás csapat 100. centenáriumi évfordulóját, és ismét a köztudatba helyezte a nagyváradi (magyar) labdarúgás dicső múltját egy Erdélyi Öregfiúk – Magyar Válogatott Öregfiúk mérkőzéssel.
Azóta mondhatni azt, hogy előkerült a “jogutódlás” problémája, és 2017-ben egy magát CAO-nak (Club Atletic Oradea) nevező csapat bejelentkezett a csapat nevének és örökségének továbbvitelére. Nem szeretnék ünneprontóan belemenni a részletekbe, de elég az hozzá, hogy egy frissen alakult csapat véleményem szerint a jó dolgok ellenére melyeket tesz sem jelentkezhet be a NAC nevének, címeinek, győzelmeinek, eredménytáblájának és dicső sportmúltjának jogutódlására. (erről bővebben a NAC vagy CAO? Ki a valódi jogutód? című novemberi írásomban írtam).
Magyar oldalon is folytatódott a NAC kultuszának, hagyományainak, szellemiségének és nem utolsó sorban a magyar labdarúgásnak a nagyváradi és partumi ápolása, hiszen a Partium FC megszűnése után pár lelkes szülőnek és az Erdélyi Magyar Néppártnak köszönhetően megalakult a NAC Labdarúgó Egyesület, akik a gyermeknevelésen keresztül azóta is hathatósan kiveszik a részüket ebből a nemes ügyből.
Ennek a munkának a legutóbbi állomása a NAC 110 éves fennállásának a megünneplése volt. A Bunyitay Ligetben a mai napig szerepet kap a sport, így több sportpályával is rendelkezik a nagyváradi központi park. Igaz, hogy nem nagypályán, és nem a KVSC ellen, de a NAC Labdarúgó Egyesület fiatal tehetségei 110 év után pályára léptek egymás ellen a park sportpályáján, hogy egy barátságos mérkőzéssel megemlékezzenek a NAC megalapítására és első mérkőzésére.
A NAC Labdarúgó Egyesület az emlékmérkőzés után közleményben emlékezett meg a történelmi pillanatra:
Ma, 2020. július 31-én, egy emléktornát szervezett labdarúgó csapatunk Nagyváradon, a Bunyitay Ligetben, abból az alkalomból, hogy 110 évvel ezelőtt, éppen ezen a napon és éppen ezen a helyen játszotta első hivatalos mérkőzését a NAC.
Nagyvárad ifjúsága az 1900-as évek elején ismerkedett meg a labdarúgással. Az első próbálkozások a Füzes utcán (ma Sf. Apostol Andrei) és a Balassi téren (ma Ion Creanga tér) voltak, itt kezdtek el egy kerek bőr labdát rugdosni a környékbeli ifjak. Mivel a városban nem nézték jó szemmel ezt az új nagyváradi őrületet, ezért a fiúk a Bóné kút mögött (a Rulikowski temető hátánál) alakítottak ki egy füves részt, ott rúgták tovább a bőrt.
1902-ben, egy áprilisi újságcikk már leírja az akkori labdarúgással kapcsolatos szabályokat, illetve azt is, hogy a városban a Rhédey kertben űzik ezt a sportot. Ugyancsak abban az esztendőben, egy júniusi írás már arról szól, hogy Nagyváradon megtartották az első labdarúgó-mérkőzést. Ekkor a piros mezes csapat játszott a kék mezes csapat ellen. A mérkőzést a piros mezes csapat nyerte meg 2-0 arányban. A történeti hűség kedvéért elevenítsük fel az első labdarúgó mérkőzés játékosainak neveit. Piros mezesek: Marcsa, Popovics, Persz, Mondsza, Platner, Lukács, Kistener, Koczó, Dajka, Varga, Kodat. Kék mezesek: Hantha, Medvigy, Cseresznyés, Sipos, Alegander, Zigre, Böszörményi, Erdelt, Jeszenszky, Beöthy, Gál.
A következő években is folyamatos a labdarúgással való ismerkedés, majd néhány lelkes lokálpatrióta 1910-ben úgy dönt, hogy megalakítja a Nagyváradi Atlétikai Clubot (NAC). Megalakulásuk után rögtön kérték felvételüket a Magyar Labdarúgó Szövetségbe. A Szövetség azzal a feltétellel fogadta el a jelentkezést, ha a NAC egy olyan csapattal játszik mérkőzést, amely már tagja a Szövetségnek. Így a nagyváradi csapat a Kolozsvári Vasutas Sportklub csapatát hívta ki egy hivatalos mérkőzésre.
A meccsre 1910. július 31-én került sor és 2–1 arányú kolozsvári győzelmet hozott. Az őszi visszavágón azonban a NAC 5–1 arányban leseperte a pályáról a szomszéd vár csapatát.
A Nagyvárad című napilap 1910. július 30-án, szombaton megjelenő száma a mérkőzést így harangozta be: „Labdarúgó-mérkőzés. Vasárnap délután alkalmunk lesz látni városunk első begyakorolt csapatát, a Nagyváradi Athletikai Clubot, szemben, a Kolozsvári Vasutas Sport Clubbal, evvel a kiváló országszerte ismert csapattal. Ezen mérkőzést sorra fogja követni a nagyobb városokból idesereglő csapatok sora. Ezt a nemes törekvést a város közönségének, minden erejéből pártolni kell. A mérkőzés után, a kolozsváriak tiszteletére bankett lesz. Kezdete vasárnap d.u 5 órakor a Bunyitay-ligetben”.
A mérkőzést tehát 1910. július 31-én vívták, a tudósítás az eseményről pedig ugyancsak a Nagyvárad napilap 1910. augusztus 2-i, keddi számában jelent meg: „Football verseny Nagyváradon. Alig néhány hónapja alakította meg néhány lelkes sportember a NAC-ot, s máris pompás eredményeket produkál a fiatal egyesület. Most zajlott le az első, nagyobb arányú football mérkőzése a nagyváradi atlétáknak, s ebben a versenyben, a Kolozsvári Vasutas Sport Club tizenegy legjobb embere is részt vett. A mérkőzésen a kolozsváriak lettek a győztesek, mert az eredmény 2-1 lett (félidő 1-0). A nagyváradi fiatal atléta klub tehát méltó versenytársa a kitűnő kolozsvári együttesnek. Legközelebb a football-versenyt megismétlik, mikor a debreceni atléták látogatnak el hozzánk”.
A KVSC ellen kiálló nagyváradi labdarúgók nevét ne felejtsük ki a visszaemlékezésből, hiszen velük kezdődik egy harminchárom évig tartó dicső korszak Nagyvárad sportéletében, ami majd a magyar Nemzeti Bajnokság megnyerésével tetőzik be az 1943-1944-es bajnoki idényben. A Kolozsvár ellen játszó csapat: Welzer II., Welzer I., Muharos, Palocsay, Mikló, Kalmár, Dietrich, Winkler, Róna, Balázs, Kont.
110 éve játszotta le első hivatalos mérkőzését a NAC, így indult el városunkban a labdarúgás, amit a mai NAC-ban játszó gyermekek is épp úgy imádnak, mint az egykori nagyváradi fiatalok. A határok bár háromszor is megváltoztak Nagyvárad felett, de a foci szeretete megmaradt és gyermekeinkre nézve úgy látjuk, örökre megmarad.
-----------------------------------------------------------------------------------------
A NAC csapatához folyamatosan lehet jelentkezni, mindenkit szeretettel várnak, de minden jelentkezőnek tudnia kell, hogy a NAC-nál az edzések nyelve a magyar. A NAC jelenleg egy utánpótlás-neveléssel foglalkozó nagyváradi klub. A csapatba folyamatosan várják a labdarúgós iránt érdeklődő gyermekeket, ahol nem csak egy csapat vár rájuk, hanem egy igazi közösség is!
képanyag: NAC Labdarúgó Egyesület / facebook