"Az eredményeim fogják nekem meghozni a lehetőségeket a jövőben"
Ausztrália egyetlen Európa-bajnoki branzzal rendelkező magyar íjásza készül a VB-re.
A napokban bemutattuk Hudák Krisztina Európa-bajnok bronzérmes íjászt, aki jelenleg Ausztráliában él, és készül továbbra is arra, hogy saját költségen, magyar színekben büszkeséget okozzon hazánknak. Cikkünk bevezető részében Krisztina bemutatta a Barebow íjászatot, mesélt a kezdetekről és arról, hogyan került Ausztráliába. A folytatásban bepillanthatnak a felkészülésébe, az ausztráliai körülményekbe, illetve a helyi magyar közösség életébe is.
Hogyan látod a magyar és az ausztrál íjászatot, különbségeket, többleteket?
Összehasonlítva a két ország íjászat ágazatát, azt látom, hogy nagyon tehetségesek az íjász sportolók, gyerekek, fiatalok és felnőttek egyaránt. Magyarországon a versenyeken megfigyelhető volt például, hogy a gyermek és fiatal versenyzők olyan közösségben gyakorolnak, fejlődnek ahol megkapják a megfelelő képzést, edzői támogatást. Ezt tapasztaltam a Szent László Íjászegyesületnél is. Erős alapokat kaptam én is, melyeket itt Ausztráliában is tudok kamatoztatni. A megmérettetések által azok a nagyszerű eredmények, amit elérnek a magyar versenyzők, számomra egyértelművé teszi, hogy képzett és professzionális kezek között vannak. A magyar versenyzők eredményei minden nemzetközi versenyen kimagaslóak.
Terveim között szerepel, hogy a jövőben szeretnék edzői képesítést szerezni és oktatni a gyermekeket, fiatalokat illetve felnőtteket. Ehhez azonban szeretnék még sok versenyen részt venni és kimagasló eredményeket elérni. Nagyon megtetszett az az edzési módszer, amelyet a mogyoródi Íjászegyesületnél láttam. A gyermekek játékos formában tanulják az íjászat mesterségét. Az edzéseken mindig jó hangulat van és ez nagyon fontos egy közösségben.
Ausztráliában sajnos nem ezt tapasztalom, de én csak arról tudok egyenlőre beszámolni, amit a saját klubomnál érzékelek.
Ausztráliában a versenyzések és a profi sportolók világába egyenlőre még nem látok bele. Sajnos, az íjászat nem tartozik a híres sport kategóriába, és ez vonatkozik mindkét országra, de biztos vagyok benne, hogy ebben az országban is a profi íjászok megkapják a megfelelő támogatásokat.
fotó: Hudák Krisztina / facebook
Hol könnyebb befutni? A konkurencia hol erősebb?
Magyarországon nem versenyeztem sokat és az is már 8 éve volt, szóval nem tudom milyen most a konkurencia. Rendelkezem egy Európa-bajnoki bronzéremmel, így jó érzéssel töltött el a tudat, hogy kategóriámban Európában a Top 3 helyezett közé tartozom.
Ausztrálián belül, Queensland államban megnyertem a 2018 és 2019-es országos versenyt kategóriámban, de Ausztráliában összesítve jelenleg a 8. helyen rangsorolnak. A célom, az volna, hogy Ausztráliában országos szinten a Top 3 között benne legyek. Remélem, a jövőbeni terveim valóra válnak és sikerül elérnem ezt az eredményt.
Az a véleményem, hogy a kimagasló eredményekkel bárhol be lehet futni, ehhez rengeteg kitartás, gyakorlás és alázat kell.
Megmaradt a kapcsolat Magyarországon a szövetséggel? Számon tartanak, mint sportolót? Egyáltalán milyen színekben indulsz a VB-n?
A kapcsolatom a mogyoródi íjászegyesülettel megmaradt, vezetőjük Kamarás Szilárd még a mai napig is segítségemre van, ha bármilyen kérdésem merül fel az edzések, versenyek illetve a felszerelés kapcsán. Technikai lövéseimre, versenyeimre instrukciókat, ötleteket ad melyeket az Ausztráliában készített videók alapján tud elemezni és javaslatokat tenni a hatalmas távolság miatt. Teljes mértékben megbízom szakértelmében, hiszen eddig is sikerre terelte sport karrieremet.
Magyar állampolgár vagyok, ezért Magyarországot képviselem majd az Archery Festival Sydney rendezvényén és a többi világversenyeken is.
Mint mondtad, drága sport. Mennyire drága? A klubok segítenek? Vagy ha Eb-re VB-re készülsz, az íjász szövetség finanszírozza a felkészülésedet?
Az íjaszatnál a legnagyobb befektetést az íj és tartozékai adják. Ennek költsége attól függ, ki milyen céllal íjászkodig. Mivel én a sportkategóriát valamint a versenyzéseket választottam, ennek megfelelően kell professzionális felszerelést használnom. A versenyek kapcsán felmerülnek továbbá olyan további költségek is, mint például a nevezési díj, utazás valamint a szállás biztosítása. Ezek a nemzetközi versenyek magas összegre rúgnak és támogató (szponzor) nélkül nehezen kivitelezhetőek. A klubok nem szponzorálják a versenyzőket, az íjászszövetség pedig az Ausztrál tehetséges íjászokat támogatja, edzőtáborok és egyéb anyagi támogatás lehetőségével.
fotó: Hudák Krisztina / facebook
Vannak-e támogatóid, vagy van-e bármilyen lehetőség pályázni Magyarországtól a versenyekre, felkészülésre?
Nagy szükségem van szponzorokra és folyamatban van és keresem a lehetőségeket (pályázatok vagy bármilyen felhívás kapcsán), de örömmel fogadok minden jellegű anyagi felajánlást a versenyeim és a felszerelés kapcsán akár cégektől vagy magánszemélyektől. Szerencsére van pár magánszemély a Magyar közösségből itt Brisbane-ben, akik kisebb pénzbeli támogatást nyújtottak nekem a sydneyi Barebow Cup rendezvényre, azért nagyon hálás vagyok önzetlen segítségükért.
Összességében azt gondolom, az eredményeim fogják nekem meghozni a lehetőségeket a jövőben. Ehhez pedig rengeteg munka, szorgalom és alázat kell, de biztos vagyok benne, hogy a nemzetközi versenyeken elért nagyszerű eredmények után lenne helyem a magyar kiemelkedő sportolók között ebben a sportágban, még ha ez Ausztráliában is van és a magyarok büszkék lennének rám
Mennyit edzel egy nap? Gondolom, nemcsak fizikai edzés kell, hanem mentális felkészülés is.
Jelenleg készülök a januári Archery Barebow Cup versenyre. Sajnos nincs edző a klubnál, aki felkészítene a versenyre. Saját magamat edzem. A versenyre készülve 5-6 napos 2 órás edzéseket tartok. Először a technika helyes begyakorlása a cél, ezt 11 méteres lövésekkel gyakoroltam, ezután a 18 méteres távval folytattam. A versenyen 18 méterre fogok lőni egy 40x40cm-es céltáblába ezért, ezt több heti gyakorlással kivitelezem, hogy pontosítsam a találataimat és fizikai felkészültséget adjon. Nagyon fontos egy verseny kapcsán a fizikai erőnlét, hiszen a versenyeken naponta minimum 100-szor húzom ki az íjat. Természetesen a fizikai erőnlét mellett fontos a mentális felkészülés is. Ezt leginkább relaxációval, meditációval érem el.
Off szezonban mikor nem készülők versenyre, akkor heti 2 alkalommal szoktam edzeni, úgy gondolom erre az időszakra ez a kétnapos edzés elégséges lehet.
Milyen idegen országban magyarként érvényesülni és versenyezni?
Őszintén szólva, teljesen más mindig egy idegen országban új életet élni, mint a saját hazámban. Az ausztrál klub-ban én vagyok az egyetlen magyar, sőt az eddigi tapasztalatok alapján Queensland államban én vagyok az egyetlen magyar versenyző.
Minden az ismerkedésről a tanulásról szól. Én mindig is ambiciózussal teli életet éltem. Már több mint két és fél éve élek itt Ausztráliában és másfél éve íjászkodom. Még most is a tanulói fázisban vagyok, ismerkedem a versenyekkel, szabályokkal, a résztvevőkkel. Azt tapasztalom, hogy nagyon barátságosak velem és nyitottak felém. Érdeklődve kérdeznek az eredményeimről és a kis országomról. Nagyon élvezem az ittlétet és bízom benne, hogy az életem abba a fázisába is megérkezik, hogy letelepedéshez vezessen.
Tagja vagy-e a magyar közösségnek, és ha igen, akkor ott mennyire élik meg sikerként a Te sikereid?
Amikor csak tehetem, elmegyek magyar közösségbe, például az Istentiszteletre valamint a Magyar Házba különböző rendezvények kapcsán. A magyar közösségi programok nagyon jó alkalmak arra, hogy találkozzam a honfitársaimmal. Sokan ismernek már akik tudják, hogy íjász vagyok és versenyzem, de minden alkalommal találkozom új magyarokkal, akik érdeklődve kérdeznek a sportom kapcsán. Azt tapasztalom, hogy eredményeim és jövőbeni terveim örömükre szolgál és drukkolnak a további célok megvalósításához.
Mi a célod a VB után? Meddig szeretnéd űzni, vagy meddig lehet űzni versenyszerűen az íjászatot?
Az íjászattal az a célom, hogy minél több versenyen megméretessem meg magam a jövőben. Szeretem azt az adrenalint, amit az íjász verseny alatt érzek. Eredményeimmel magamat, családomat és a barátaimat szeretném büszkévé tenni. A versenyekkel párhuzamosan szeretném átadni tudásom legjavát is annak, aki szeretné megtanulni, elsajátítani az íjászat azon szintjét, hogy az alapoktól a profi kategóriáig eljusson. Tervem között szerepel továbbá, hogy a gyermekeknek, fiataloknak megtanítsam a sport szeretetét az íjászaton keresztül. A tanulmányaim befejezte után, amely 2020. februárjában véget ér szeretnék íjász táborokat szervezni, ahol a gyermekek játékos, szórakoztató edzésekkel felkészítsem őket a kívánt versenyzési szintre.
Cikkünk első részét itt olvashatják: