A Toronto Vasas FC múltja és jelene


A torontói magyar foci egyik meghatározó szereplőjéről beszélgetünk Horváth Adalberttel.

fotó: Toronto Vasas FC / facebook

Az elmúlt hónapban részletesen beszámoltunk a kanadai, ezen belül torontói magyarság sportéletéről. A torontói magyarok büszkén mondhatják el magukról, hogy nem egy, hanem egyenesen három sikeres és a kanadai viszonyokhoz képest nagy múltú magyar csapattal is rendelkeznek. Novemberi
Focisikerek a diaszpórában című cikkünkben bemutattuk a Hungária Ferencváros és a Hungária FC. csapatait, melyeket október 23.-án Palkovics Valér főkonzul és Szőllősi György futballnagykövet kitüntetett a helyi magyar sportéletben betöltött szerepükért. Ezt akkor megírta a Nemzeti Sport is, és megemlítették a Torontó Vasas csapatát is, melyről azt írták, hogy 2011-ben megszűnt, de a közeljövőben szeretnék újraéleszteni a magyar közösség egyes tagjai.
Pár nappal a cikk után megjelent a
Kanadai foci magyar módra című cikkünk, melyben Turcsik Károllyal készítettünk interjút, akit a kanadai foci "motorja"-ként mutattunk be, hiszen 1993 óta benne van a kanadai magyar foci sűrűjében, és vagy edzőként, vagy alapítóként, de mindhárom csapat életében szerepet játszott. Mint a Torontó Vasas egykori alapítója elmesélte a csapat kezdeteit és 2011-ig való történetét a SportHatárokNélkül.hu olvasóinak.

“A Toronto Vasast 2003-ban a Budapesti Vasas S.C. megszűnésének emlékére alapítottuk meg Rajnák Ágnessel. Mint sokan tudják ebben az időben kis időre megszűnt létezni a fent említett egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező magyar labdarúgócsapat.  Azóta szerencsére ismét életre kelt és a mai napig a magyar élvonalban szerepel, igaz, mostanság csak a másodosztályban. A klub alapításakor engedélyt kértünk a Vasas S.C. elnökétől, Markovits László úrtól, hogy a nevet használhassuk. Örömmel adták meg erre az engedélyt. 2004 májusában meghívtuk a kanadai magyar közösségbe Mészöly Kálmánt és feleségét Bardi Gyöngyit. Felemelő érzés volt köztünk tudni őket. Sajnos Rajnák Ágnes 2004-ben meghalt, így egyedül folytattam a csapat menedzselését. A Toronto Vasassal 2003 és 2011 közt 3 nagypályás bajnokságot és szintén 3 kispályás teremlabdarúgó bajnokságot nyertünk.  Itt szeretném megemlíteni, hogy a Toronto Vasashoz csatlakozott Lami Kálmán, a Vasas egykori profi labdarúgója is, ő lett a csapat tiszteletbeli elnöke. Lami Kálmán gyerekkori jó barátja volt Illovszky Rudi bácsinak, akivel én is nagyon jó barátságot ápoltam, sokat beszélgettünk telefonon. Tőle, mint a magyar válogatott egykori szövetségi kapitányától nagyon sokat tanultam. Sajnos 2007-ben Lami Kálmán, majd 2008-ban Rudi bácsi is eltávozott közülünk. Nemcsak a klubunk, hanem a magyar közösség számára is pótolhatatlan veszteség volt ilyen nagyszerű sportemberek elvesztése.”

Turcsik Károly azt is elmondta, hogy a híresztelések ellenére a Toronto Vasas nem szűnt meg 2011-ben, hanem átadta vezetését egy háromtagú vezetőségnek, volt egy szünet 2016-ig, amíg nem játszottak semmilyen bajnokságban, majd ugyanabban az évben újra neveztek a IV. osztályba, és azóta is aktívan működnek.

Már a cikkben megígértem, hogy utánajárok a Toronto Vasas helyzetének. Még akkor megírtam, hogy tüzetesen utánanéztem az interneten az elmondottaknak, és rátaláltam a Toronto Vasas internetes–, és Facebook oldalára. Tényleg működnek és meccseket játszanak. A játékoskeretükben 17 játékos szerepel, melyből 13 magyar. A történetükben a Turcsik Károlytól hallottakon kívül jelenkori történelmükről annyit említenek meg, hogy 2012 január 1.-től non profit egyesületté alakultak, melynek van egy labdarugó szakosztálya, a Toronto Vasas FC mely jogutódja a Toronto Vasas SC.-nek.


Az "új" Toronto Vasas FC első edzőmérkőzése
fotó: Toronto Vasas FC / facebook

Felvettem a kapcsolatot a Toronto Vasas vezetőivel, és megismerkedtem Deák László elnök úrral, és Horváth Adalbert ügyvezető elnök úrral. Már az első pillanatban nagyon készségesen válaszoltak a kérdéseimre, és nagyon örvendtek annak, hogy a SportHatárokNélkül.hu utánajárt a történetüknek, megtalálta őket, és nem hagyja elveszlődni a torontói magyarok eme fontos csapatát.
A következőkben Horváth Adalbert, a Toronto Vasas ügyvezető elnöke válaszol a kérdéseinkre: 

2011-ben történt egy nagy átalakulás. Mi történt akkor, és kik vették át a csapatot?

2011-ben a Toronto Vasas SC átalakult Toronto Vasas FC-re. A névbeli változás mellett egy non-profit egyesületté váltunk. Az egyesület elnöke Deák László lett, a vezetőségi tagok pedig: Horváth Adalbert, Peti Péter és Kolozsi Ágnes. Az ügyvezetést hosszú ideig Deák László vitte aktívan. 2019 óta én és a családom irányítja a csapat életét, természetesen Deák László is passzívan követi a csapattevékenységeit.

Milyen célokat tűztetek ki akkor magatok elé?

Az első két évben az OSL ligában szerettünk volna egy ütőképes, stabil csapatot felállítani. Célul tűztük ki, hogy eljuttatjuk a csapatot a CLS ligába is. Ennek első lépése a csapat megerősítése volt. Sikerült Magyarországról is játékosokat megnyerni és kihozni az itteni magyar és külföldi játékosok mellé. Kiss László, aki sok más csapat mellett a Vasas egykori szakvezetője volt elvállalta a csapatunk edzését, és személye a csapat szakmai fejlődését is biztosítani tudta. Sok egykor NB1 illetve NB2-ben szereplő kiemelkedő labdarúgó öltötte magára azóta a Toronto Vasas mezét. Ilyenek voltak Sibalin Dániel, Túróczi Mihály, Koléga Krisztián, Finta Zoltán vagy Kálai Gábor.


Kis László és Deák László tervezik az utat OSL-ből CSL-be
fotó: Toronto Vasas FC / facebook

Volt egy nagyobb szünet az elmúlt években, egészen 2016-ig. Mi történt azokban az években?


A félreértésekkel ellentétben a csapat soha nem szűnt meg, csak kisebb bajnokságokban szerepelt. Mi 2011 őszen vettük át a csapatot. Ezen időszakot követően is aktívak voltunk, bár nem szerepeltünk verseny szinten, bajnokságban. Sok játékosunk visszatért Magyarországra, vagy más csapatokhoz regisztráltak, akik részt vettek a helyi bajnokságokon.  Ez egy nehéz időszak volt a csapatunk életében. Anyagi támogatottság nélkül nagyon nehéz volt a csapatot fenntartani, nem is beszélve arról, hogy a tartózkodási engedély csak fél évre szólt az anyaországi játékosoknak. Ebben az időszakban csak amatőr terem bajnokságokon vettünk részt, ahol elég volt kisebb létszámú csapattal indulni.
2012 – OSL, 2013 – CSL, 2014 – OSL valamint egész évben terembajnokság, 2015 – OSL, 2016 – OSL, 2016 – 2017 közt pedig kis létszámú terembajnokságokon vettünk részt.


egy győztes meccs után jöhet a megérdemelt csapatösszetartás
fotó: Toronto Vasas FC / facebook

Milyen bajnokságban szerepeltek most?

2019-ben az OSL MJ district West ligában játszottunk, mely bajnokság tartományi harmad osztálynak felel meg. Szeptemberben regisztráltunk az Ontario Premier Liga terem labdarúgó bajnokságába is. Sajnos egy ponttal maradtunk le a play-off-ról.

Milyen a csapat összetétele? Milyen a mezetek?

A csapat összetételét tekintve 70%-ban magyar, de csatlakoztak hozzánk horvát, haiti és szenegáli, valamint ír játékosok is.
Az első számú mezünk narancssárga-fekete. A többi mezünk színei: fekete és piros, piros és kék, valamint fehér. Követjük a Vasas színeit, de a legutóbbi piros-fekete mezt a szponzor ajánlotta fel és elfogadtuk. Amikor 2008-ban kijöttem, akkor piros-fehér-zöldben játszottunk. Az is közrejátszik, hogy van egy hazai, egy vendég és egy semleges mezünk is. Ha a hazai csapat piros-kék mezt használ, akkor nekünk mást kell viselnünk.


A hagyományosnak mondható Vasas mezben
fotó: Toronto Vasas FC / facebook

Mennyire követik a Vasas történelmét és hagyományait? Létezik-e klub hűség.

Kárpátalján, a volt Szovjetunió területén születtem és nőttem fel. Édesapám Vasas szurkoló volt, így folyamatosan követtem a csapat életét. Az ő rajongása az én rajongásommá vált. Szorítunk a csapatnak, hogy visszakerüljön az NB1-be. Sajnos még egyszer sem sikerült eljutnom egy otthoni Vasas meccsre, de bízom benne, hogy ami késik, az nem múlik. Addig is a távolból szurkolunk. Deák László tartja a kapcsolatot az otthoni Vasas vezetőséggel, a csapatunk pedig nemcsak nevében, hanem felfogásában is követi a Vasast.

A napokban folytatjuk cikkünket a Torontó Vasas csapatáról. A folytatásban megtudhatják Horváth Adalberttől, hogy mit jelent neki és társainak a Toronto Vasas FC, hogyan finanszírozzák a csapatot, mik a jövőbeli tervek, illetve, hogy mit jelent Kanadában magyarként élni és a focival foglalkozni.

A rovat legfrissebb hírei