A versenyzők kategorizálása – HÁTTÉR
A paralimpiai versenyeken mozgássérült, látássérült és enyhe értelmi sérült sportolók vehetnek részt
fotó: budapestbeacon.com
Az esélyegyenlőség érdekében a résztvevőket egy nemzetközi szakértői bizottság a testi fogyatékosságtól függően kategóriákba sorolja. A klasszifikáció laboratóriumi mérések, orvosi kutatómunka alapján kidolgozott, sportágspecifikus, nemzetközi standardokra épülő, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság által szabályozott eljárás. Minden sportág saját besorolási rendszerrel rendelkezik, ezeket a nemzetközi sportági szövetségek készítik el. A fogyatékosság mértékét számmal és betűvel jelölik, de ugyanaz a betű és szám különböző sportágakban más fogyatékossági szintet jelent.
A kategóriák megállapításánál meghatározó, de nem kizárólagos szempont a sérültség típusa, a súlyosság mértéke, az adott sportág mozgásrepertoárja, a sportág mozgásfunkciói - erő, dinamika, koordináció figyelembevétele -, a sportág eszközigénye - olvasható a Magyar Paralimpiai Bizottság honlapján. A kategória besorolásokat erre specializálódott szakemberek végzik Magyarországon és nemzetközi szinten.
A besorolást minden versenyző esetében az első külföldi viadal előtt egy független szakértőkből álló bizottság készíti el. Vannak versenyzők, akiknek az állapotában bekövetkezhet változás, őket gyakrabban ellenőrzik, és esetükben előfordulhat, hogy többször változik a kategória, amelyben versenyezhetnek.
Elsősorban Európa- és világbajnokság előtt kapnak kategóriákat a sportolók, mert sokan ezeken a viadalokon mutatkoznak be a nemzetközi porondon. Előfordul, hogy a vb-ken, Eb-ken a végeredményt a vesztesek megóvják, és kérik a győztesek vagy érmesek besorolásának felülvizsgálatát. Főleg az újoncként kiemelkedő eredményt elérő sportolók számíthatnak arra, hogy az ellenfelek óvást nyújtanak be, és kérik a megismételt ellenőrzést. Egy-egy sportoló besorolásán csak az illetékes szakértői bizottság módosíthat.
Paralimpián ilyen esetek nem szoktak előfordulni, mivel a játékokra az év közben rendezett világkupa-versenyeken, illetve vb-ken és Eb-ken elért eredmények alapján elkészített ranglistás helyezésnek köszönhetően lehet kvótát szerezni.
Vannak sportágak, melyekben a besorolás egyszerűen nyomon követhető, teniszben például két kategória létezik: ülő (kerekesszékes) és álló. Erőemelésben nincsenek sérültségi kategóriák. Ezzel szemben az úszóknál egy-egy versenyző esetében az úszásnemtől függően is változhat a besorolás és előfordulhat, hogy valaki az egyik számban az enyhén, a másikban a súlyosabban sérültek között indulhat.
A játékok programjába kilenc éve kerültek vissza az enyhén értelmi sérült sportolók versenyszámai, ők három sportágban - atlétika, úszás, asztalitenisz - indulhatnak, és a testi fogyatékosok kategóriaszámai után ők kapják meg a következő számot.