Közel a százhoz
A Palicsi Evezősklub tagjai 96 éremmel zárták a tavalyi évet
A palicsi aranynégyes (A Palicsi Evezősklub felvételei)
Megszokhattuk, hogy a Palicsi Evezősklubban, az ország kevés nevelőegyesületének egyikében, évről évre magasabbra helyezik azt a bizonyos lécet. Így volt ez a 2021-es idényben is, amelyben a fiatal versenyzők teljesítették az elvárásokat, és 96 éremmel (25 arannyal, 25 ezüsttel, 46 bronzzal) zárták az évet.
A fennállásának 100. évét 2020-ban jegyzett egyesület tagjai tizenhét regattán szálltak hajóba, ebből tizenhárom versenyt Szerbiában, négyet pedig külföldön (hármat Magyarországon, egyet Észak-Macedóniában) rendeztek.
"A Palicsi Evezősklub harminc-harmincöt sportolóval foglalkozik, mivel nincs lehetőségünk több versenyzőt fogadni. Jelenleg harminckét sportolónk van, az igazolt versenyzők száma huszonhárom, a többiek pedig az evezősiskolából kerültek ki, ők a jövő reménységei. Egyesületünk sok szép eredményt ért el idén, ugyanakkor fájó veszteség is ért bennünket, ugyanis augusztus végén elhunyt Tomislav Zvekanović, aki hatvankilenc évet töltött a klubban, az utóbbi tíz évben az elnöki posztot töltötte be. Óriási űrt hagyott a klub életében, viszont a munkát folytatnunk kell" – mondta Szabó Hangya András, a Palicsi Evezősklub elnöke.
"Az év legjelentősebb hazai rendezésű regattája a belgrádi Ada Ciganliján megrendezett országos bajnokság volt, melyen tizenöt klub 281 egysége állt rajthoz. A Palicsi Evezősklub tagjai kiváló eredményeket értek el, hiszen egy arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal térhettek haza a megmérettetésről. A dobogó legfelső fokára a Korhecz Boglárka, Arnold Réka, Teodora Blagojević, Bogosavljev Anna pionír négypárevezős egység állhatott fel, mely az 1000 métert 3:52,67-es idővel teljesítette. Két másodperccel maradt le a legfényesebb éremről Maša Lekić, aki serdülő egypárban ért másodikként célba. A lányok mellett a fiúk is két érmet szereztek az országos bajnokságon. Ifjúsági kétpárevezősben Rind Roland és Csipak Szergej 6:56,49-es idővel bronzérmet nyert, ami kitűnő eredmény, mivel a palicsi páros a legfiatalabb volt a mezőnyben, hiszen Rind elsőéves ifi, Csipak pedig mindössze elsőéves serdülő. Csipak a páros mellett egyéniben is nyert egy bronzot, miután a serdülők döntőjében a Partizan és a Crvena zvezda versenyzője mögött ért harmadikként célba. Az érmek mellett a palicsi evezősök két 4., négy 5. és öt 6. helyet szereztek, összesítettben pedig a klub a 8. helyen végzett. Fontos megemlíteni Csipakot, aki az észak-macedóniai Strugában tartott Balkán-bajnokságon junior egypárban az 5. helyen végzett, és természetesen Mačković Martint, hiszen a korábbi palicsi versenyző a tokiói nyári olimpián Miloš Vasić oldalán az 5. helyen ért célba kormányos nélküli kettesben."
2021-ben a palicsi klub öt versenynek lehetett a házigazdája, ami azt mutatja, hogy a Szerbiai Evezősszövetség bízik az egyesület tagjainak szakértelmében, szervezőkészségében.
"A tartományi nyílt bajnokságot immár 59. alkalommal szerveztük meg, három szerbiai kupaverseny rendezési jogát is megkaptuk, és Szabadka nyílt bajnokságának is otthont adtunk. A rangosabb regattákat a szövetség olyan helyszínre bízza, ahol megfelelő pálya áll a versenyzők rendelkezésére. Az országban ilyen pálya csak Belgrádban és a Palicsi-tavon található" – emelte ki Szabó Hangya.
A versenyzőkkel három edző dolgozik. Nikola Kujundžić az egyetlen fizetett edző, járandóságát részben Szabadka városa, részben pedig az országos evezősszövetség biztosítja. Nikola a hosszútávfutástól a kerékpározásig több sportágat kipróbált, és minden versenyzőjéből megpróbálja kihozni a maximumot. Az evezősiskolában Đurašević Kornélia foglalkozik a legkisebbekkel, ő tanítja meg számukra az alapokat, szeretteti meg a gyerekekkel az evezést. Kornélia és Nikola között Kozma Deniszhez kerülnek a gyerekek, aki összekötő kapocs az evezősiskola és a versenyzői csoport között.
A Palicsi Evezősklubot Szabadka költségvetéséből tartják fenn, az egyesület bizonyos összeget kap a várostól, amit megpróbálnak úgy beosztani, hogy elég legyen a klub fenntartására, a hajók felújítására, a versenyekre való eljutásra. A hajók átlagéletkora harmincöt év, az utóbbi öt évben nem volt lehetőségük új hajó vásárlására.
"Öt évvel ezelőtt a város Mačković Martinnak vásárolt egy szkifet, azaz egypárevezőst, legutóbb pedig az országos szövetségtől kaptunk egy tizennyolc éves, négypárevezős hajót, amire úgy vigyázunk, mint a szemünk fényére, hiszen ki tudja, mikor tudunk ilyen szép és nagy hajóhoz jutni. Szerencsére vannak gyerekek, akik érdeklődnek az evezés iránt. Nevelőegyesület vagyunk, mivel a középiskolát végzett fiatalok mintegy 30 százaléka Magyarországon és Szerbia nagyobb városaiban folytatja tanulmányait, nekünk az itthon maradtakból kell olyan evezősöket faragnunk, akik továbbhaladnak az elődeik által kitaposott úton" – mondta az elnök.
A tervek felől érdeklődve a klubelnök elmondta, hogy az érmek számát illetően hasonlóan eredményes idényt várnak, valamint legalább öt rangos versenyt szeretnének rendezni, ezek közül is kiemelkedik a 60. vajdasági nyílt bajnokság, melyet méltó módon szeretnének megünnepelni.
fotó és forrás: magyarszó.rs