96 éves lenne Grosics Gyula
Az Aranycsapat legendás egyesére emlékezett az Aranycsapat Testület
Grosics Edina, Grosics Gyula lánya (b), Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke (b2), Kiss Tamás, Griosics Edina férje (j2) és ifj. Buzánszky Jenő, az Aranycsapat Testület tagja, Buzánszky Jenő, a Nemzet Sportolója, az Aranycsapat 49-szeres válogatott jobbhátvédjének fia Grosics Gyula sírjánál az 1954-ben világbajnoki ezüstérmes kapus, a Nemzet Sportolója születésének 96. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a Szent István-bazilika altemplomában 2022. február 4-én
fotó: MTI/Mohai Balázs
Grosics Gyulára, az 1954-ben világbajnoki ezüstérmes kapusra emlékezett pénteken az Aranycsapat Testület a labdarúgó születésének 96. évfordulója alkalmából.
Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke a játékos sírjánál, a Szent István Bazilikában elmondott beszédében azt emelte ki, hogy a Nemzet Sportolói közé is beválasztott Grosics Gyula számára a hazaszeretet olyan erőforrás volt, amely kiemelkedő sportteljesítményekre ösztönözte. Hozzátette: az Aranycsapat kapusának életműve a sporttörténelem legfényesebb lapjaira került, ezért is fontos, hogy az emléke ne halványuljon el.
Lomnici Zoltán kitért arra is, hogy Grosics 86 alkalommal ölthette magára a magyar válogatott mezét. Jelentős szerepe volt abban, hogy azokon a mérkőzéseken, amelyeken ő védett, a magyar válogatott 59 győzelmet aratott, és csupán 13-szor szenvedett vereséget.
A Legfelsőbb Bíróság egykori elnöke emlékeztetett arra, hogy a kiváló kapus a küzdelmes sportkarriert nem a hírnévért és a pénzért vállalta, és csak egy véletlen folytán derült ki, hogy erre a feladatra született, amelyet örömmel vállalt.
Beszélt arról is, hogy Grosics már olimpiai bajnok és világbajnoki ezüstérmes volt, amikor 1954-ben minden alap nélkül, kémkedés és hazaárulás vádjával őrizetbe vették és meghurcolták. Ennek ellenére az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után mégsem maradt külföldön, mert minden ehhez az országhoz kötötte.
"A személyét övező tisztelet szép példája, hogy a Ferencváros labdarúgócsapata 2008-ban leigazolta, és 82 évesen jelképesen pályára is lépett a Sheffield United elleni mérkőzésen" - mondta.
Hozzátette: Puskás Ferenc halála után Grosics Buzánszky Jenővel összefogva sokat tett az Aranycsapat hagyományainak ápolásáért és egyetértett csapattársa azon javaslatával, amely végül az Aranycsapat Testület létrehozásához vezetett.
Grosics Edina, a kapus lánya elmondta, hogy édesapja nagyon eleven, energikus kisgyerek volt, akiben hamar kialakult a futball iránti szeret. Hangsúlyozta: édesapját mindig a hit, valamint az emberek, a haza és a család iránti szeretet vezérelte, ezért a személye követendő példaként szolgál a mai fiatalság számára.
Kövess minket facebook-on:
Cimkék: grosics-gyula, arancsapat, aranycsapat-testület, megemlékezés