Vasárnap este játszotta 815. és egyben utolsó tétmérkőzését Tim Howard a Colorado Rapids magyar származású kapusa.Külön érdekességnek számít, hogy Tim Howard abban a csapatban fejezte be pályafutását, mely ellen győztes mérkőzéssel debütált 1998-ban, akkor még a MetroStars színeiben (ma: New York Red Bulls). Az akkor 19 esztendős kapus a hihetetlen karriert futott be az elmúlt 21 évben. A MetroStarstól 2003-ban Sir Alex Fergusson a Manchester Unitedbe igazolta, ahol Fabien Barthez világbajnok kapus helyét örökölte meg. Nem kis feladat volt ez Timnek, aki 45 mérkőzésen védte a Vörös Ördögök kapuját, ami nem volt mindig álomszerű. Sokan még emlékezhetnek arra a 2005-ös egészpályás kapusgólra a Bajnokok Ligájából, mely miatt Tim elvesztette helyét a kezdőcsapatban. Ezt követően 2006-tól kölcsönbe, majd véglegesen átigazolt az Evertonhoz, ahol 10 éven keresztül volt a csapat első számú kapusa és vált a csapat egyik legendás játékosává 414 tétmérkőzésen. Angliából 2016-ban tért haza az Egyesül Államokba “levezetni” a már említett Colorado Rapidhoz, ahonnan most visszavonult.
.jpg)
A Colorado szurkoloi bucsuznak Tim Howardtol / Fotó: www.coloradorapids.com
Válogatott pályafutása 2002-ben kezdődött Ecuador ellen, majd összesen 121 alkalommal védte az Egyesült Államok kapuját, mellyel jelenleg ő a felnőtt válogatott rekordere. Már 21 évesen ő volt az MLS legjobb kapusa 2001-ben, 2009-ben a Konföderációs Kupa legjobb kapusa, illetve két alkalommal nyerte el a legjobb amerikai labdarúgó címet 2008-ban és 2014-ben. Tim úgy vonulhat vissza, hogy három világbajnokságon is szerepelt, illetve övé a legtöbb győztes meccs (62). DaMarcus Beasley-vel holtversenyben ő szerepelt a leghosszabb ideig az amerikai válogatottban: 16 naptári évben is pályára lépett. Két rekord is fűződik a nevéhez: világbajnoki mérkőzésen és az Európa-ligában is neki volt a legtöbb védése egy mérkőzésen belül (Belgium ellen 16, illetve a Wolfsburggal szemben 12 hárítás).
Tim Howard köszönetet mond a közönségnek / Fotó: www.coloradorapids.com
Számunkra külön büszkeség, hogy Tim Howard édesanyja révén félig magyar. Nagyszülei Fekete Pál és Éva nevét a mellkasára tetoválta. Ők 1956 decemberében menekültek el két gyermekükkel Budapestről, majd második próbálkozásra végül a New Jersey-i North Brunswickba emigráltak, ahol új életet kezdtek. Fekete Éva a Rutgers Egyetem mikrobiológia szakán, Fekete Pál pedig a Johnson & Johnson gyógyszervállalatnál kapott munkát. Tevékenyen részt vettek az emigráció szervezésében is, megalapították a Magyar Öregdiák Szövetséget, támogatták a magyar disszidens írókat és művészeket, és Magyarországon élő ellenzéki gondolkodásúaknak szerveztek utakat Amerikába. Jó ideig nem mertek hazalátogatni, mert Fekete Pálra súlyos büntetés várt volna a forradalomban való szerepéért.
Tim Mathews Howard 1976 március 6.-án látta meg a napvilágot. Édesanyja Eszter korán elvált és egyedül nevelte két fiát. A futball amolyan családi hagyomány volt, és bár Tim nagyon szeretett kosárlabdázni is, szülei mégis a labdarúgás felé terelték. “Nagyon tehetséges sportoló a fiam – mondta az édesanya a FourFourTwo-nak egy pár évvel korábban készült interjúban –, ezt ajándékként kapta a Jóistentől. Pont azért irányítottuk a foci felé, mert úgy éreztük, hogy ott nagyobb a lehetőség az érvényesülésre, mert kevesebben vannak. Nagyon szerette a kosárlabdát is, de több millió gyerek kosárlabdázik az országban.” Külön nehézséget okozott Tim gyerekkori betegsége, a Tourette-szindróma. “Ez egy idegrendszeri probléma – mondja Eszter –, Tim esetében önkéntelen rángatózásokkal és hangadással, valamint tikkeléssel járt. Sosem tudott nyolc órát egyfolytában végigaludni, nagyon félt a hangos zajoktól, úgy tűnt, mintha az idegei nagyon közel lettek volna a bőréhez. Az évek során megtanulta ezt kezelni – profi sportolóként annyira koncentrál a mérkőzésre és a feladatára, hogy kontrollálni tudja a rángatózást.” A későbbiekben Tim nagyon sok karitatív tevékenységet vállalt, az utolsó idényében a hazai meccseken sok Tourette-szindrómás gyermeket látott vendégül, mesélt nekik az életéről és tapasztalatairól, és a szülőket is megnyugtatta, hogy még ilyen betegséggel is lehet teljes és sikeres életet élni.
A FourFourTwo riportere pár éve magyarságáról is kérdezte Tim Howardot, aki így válaszolt: ”A kedvenc ételem a „csirkepaprikás” (ezt is magyarul mondta – a szerző). A szavakkal már gondban vagyok, mert édesanyám próbált ugyan engem és a bátyámat magyarul tanítani, de mi nem voltunk túl jók ebben. De ha bárhol magyar szót hallok a világban, azt felismerem, mert a gyerekkoromra emlékeztet. A nagyszüleim és az édesanyám együtt mindig magyarul beszéltek.“
Howard búcsúmérkőzése valószínűleg nem lesz a legemlékezetesebb mérkőzései közt, ugyanis a Los Angeles FC háromszor is bevette a 40 éves veterán kapuját, és így a Colorado 3–1-es vereséggel csupán a Nyugati főcsoport 9. helyén zárt, mely nem elég a rájátszásba való bejutáshoz. Howard ugyan az aktív pályafutását abbahagyja, de nem szakad el a futball világától. A következő idénytől szakkommentátorként láthatják majd az amerikai labdarúgás szerelmesei. Emellett az amerikai másodosztályban (USL) újoncként szereplő Memphis 901 FC társtulajdonosa lett. „Ez most a legnagyobb szenvedélyem. Lehetőséget kaptam, hogy a tapasztalataimmal segítsek egy csapat, egy klub felépítésében. Amint visszatérek Memphisbe, a szerepem kibővül. Minden nap ott leszek az irodában, a pályákon, ügynökkel egyeztetek, próbálok játékosokat megnyerni a csapatnak, beletanulni még jobban az operatív feladatokba. Szerettem volna, ha nyolcvanéves koromig futballozhatok, de a dolgok nem így működnek. A testem mást mondott” – nyilatkozta búcsúzóul az LA Times-nak.