Megemlékeztek a 45 éve elhunyt Bozsik Józsefről


Az Aranycsapat jobbfedezetére emlékezett szerdán az Aranycsapat Testület, a 101-szeres válogatott labdarúgó sírjánál

Bozsik Anna, Bozsik József unokája (b), Zakariás Ágnes, az Aranycsapat Testület tagja, Zakariás Józsefnek, az Aranycsapat tagjának lánya (b2), Bozsik Péter, Bozsik József olimpiai bajnok labdarúgó fia, az Aranycsapat Testület tagja (b3), Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület elnöke (b4) és Grosics Edina, Grosics Gyulának, az 1954-ben világbajnoki ezüstérmes labdarúgó kapusnak, az Aranycsapat tagjának, a Nemzet Sportolójának a lánya (b5) Bozsik József olimpiai bajnok, 101-szeres válogatott labdarúgó, jobbfedezet, az Aranycsapat tagja sírjánál halálának 45. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen a Farkasréti temetőben
fotó: MTI/Soós Lajos

   
A Farkasréti temetőben Lomnici Zoltán, a testület elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy az Aranycsapat egész ország által szeretett legendás jobbfedezete részese volt a legnagyobb sikereknek, a helsinki olimpiai győzelemnek, az 1954-es világbajnoki ezüstéremnek, valamint emlékezetes gólt lőtt Londonban, az évszázad mérkőzésén.
    
Hozzátette: a kiváló labdarúgó a magyar játékosok közül elsőként érte el a századik válogatottságot, és ezzel évtizedeken át magyar rekorder volt. Kitért arra, hogy Bozsik József szegény családból származott, és már gyerekkorától fogva mély barátságot ápolt Puskás Ferenccel, akivel a harmincas években együtt fociztak a kispesti grundokon, így felnőttként, a válogatottban már jól ismerték egymás játékstílusát. Lomnici kiemelte: Bozsik egész életében hű maradt szülőhelyéhez, hiszen csak a Kispesti AC, majd a Budapesti Honvéd játékosa volt. "Fájdalmas, hogy a  Bp. Honvéd kiesése miatt a róla elnevezett stadionban - reméljük, csak átmenetileg - egy ideig biztosan nem lesz élvonalbeli bajnoki mérkőzés" - fűzte hozzá az Aranycsapat Testület elnöke.
    
Lomnici Zoltán elismerően szólt Bozsik emberi tulajdonságairól is, többek között felidézte, hogy Puskás Ferenccel és Szusza Ferenccel együtt megpróbálták megmenteni a disszidálási kísérlet miatt halálra ítélt Szűcs Sándort, de sajnos a kivégzést már nem tudták megakadályozni. Beszélt arról is, hogy Bozsikot a Bp. Honvéd nem engedélyezett 1956-os dél-amerikai turnéjának való részvétele miatt megfosztották katonai rendfokozatától, kitüntetéseitől, valamint lemondatták a képviselői mandátumáról is.
    
Lomnici emlékeztetett arra, hogy az Aranycsapat jobbfedezete a szó szoros értelmében élt-halt a labdarúgásért, és szívére vette, hogy a hetvenes években gyengült itthon színvonal és a játékosok már nem lelkesedtek annyira, mint az ő aktív időszakában. Felidézte, hogy Bozsik egy mérkőzés erejéig a válogatott szövetségi kapitányi posztját is betöltötte, az Ausztria elleni meccs után pár nappal azonban infarktust kapott és négy évvel később, alig 52 esztendősen "távozott az égi válogatottba".
    
A megemlékezésen részt vett még az Aranycsapat Testületből Bozsik Péter, Grosics Edina és Zakariás Ágnes, a csapattagok gyermekei, valamint Bozsik Anna, az egykori kiváló labdarúgó unokája is.


A rovat legfrissebb hírei