Felvidék

A szlovák női röplabda sikere példa lehet a magyar hölgyek számára is?


A magyar röplabdában az átütő eredmények váratnak még magukra, a szlovákokról érdemes példát venni

Fotó: TASR

Amiben Orbán Viktor is reménykedik... na, abba a magasságba jutottak el a szlovák női röplabdások. Michal Mašek alakulata ott lesz a 2025-ös thaiföldi világbajnokságon, ami azért is óriási siker, mert korábban soha nem szerepelt vb-n a szlovák női röplabda-válogatott. A távolabbi cél a 2028-as Los Angeles-i nyári olimpia, arra kijutni viszont szinte lehetetlennek tűnik.

Mégis hogyan kerül a képbe a magyar miniszterelnök? A párizsi nyári olimpiai játékok után a Nemzeti Sportnak adott hosszabb interjút Orbán Viktor, amely során megemlítette a – női – röplabdát is. Úgy fogalmazott, hogy az átütő eredmények váratnak magukra, pedig pénzt is öltek a sportágba, és abban bízott, hogy a magyar női röplabda visszaemelkedik korábbi sikerei magasságába. Mit jelent ez?

1972-ben az ötödik, 1976-ban a negyedik, 1980-ban ismét a negyedik helyen zárt a női válogatott a nyári ötkarikás játékokon, igaz, ez volt a három olimpiai szereplése is egyben. Világbajnokságon utoljára 1982-ben járt, Peruban tizedikként végzett a csapat, a legjobb eredménye az 1970-es bulgáriai tornán elért negyedik helyezés volt. Az Európa-bajnokságokon rendszeres résztvevőnek számított, 1975-ben a döntőig jutott, ott vereséget szenvedett a szovjetektől, majd 1977-ben, 1981-ben és 1983-ban is bronzérmet szerzett, 1979-ben pedig negyedik lett. 1987-ben még kijutott a kontinensviadalra (10. hely), ám ezt több évtizedes néma csend követte.

2015-ig kellett várni a csodáig, tizenkettedik lett elsőre a gárda, azóta egyszer sem hiányzott a minden páratlan évben megrendezett Eb-ről, azonban a tavalyi tornán jókora visszaesés következett be, öt sima vereség a genti A csoportban, ami az utolsó, huszonnegyedik helyet eredményezte. Az elmúlt évtized legjobb magyar röplabdázója, Szakmáry Gréta visszavonult a válogatottól, és idén nyáron az olasz élvonalból a japán elitbe szerződött egy évre. Tény, hogy zajlik a 2026-os Eb-selejtező, és a magyar lányok a B csoportban 2-3-ra nyertek Dániában, és jókora meglepetést okoztak még önmaguk számára is, miután itthon viszonylag könnyedén, 3-0-ra legyőzték a belgákat, akik a 2022-es vb-n a kilencedik helyen zártak. A csoportgyőztesek kijutnak a török, cseh, svéd és azerbajdzsáni közös rendezésű Európa-bajnokságra, valamint a hét csoport öt legjobb második helyezettje is utazhat a tornára. A magyarok esélyei értelemszerűen kifejezetten jók.

Szlovákia ezzel szemben biztos résztvevője a 2026-os Eb-nek, mivel a 2023-as belga, észt, német és olasz közös rendezésű tornán a tizedik helyet szerezte meg, ami történelmi siker szlovák szempontból, egyben automatikusan indulási jogot jelentett a következő kontinensbajnokságon.

A szlovákok 2003-ban jártak először Eb-n, Törökországban kilencedikek lettek. 2009-ben még ott voltak Lengyelországban, majd tíz év sikertelenség következett, egyetlen Eb-szereplés nélkül. A 2019-es, részben magyar és szlovák – valamint török és lengyel – rendezésű tornán a tizenkettedik hely, vagyis a nyolcaddöntő sikernek számított, két év múlva, Zadarban épp a magyarok miatt maradtak le a kieséses szakaszról, ez a tizenhetedik helyet jelentette. A világbajnokság viszont elérhetetlennek tűnt, idáig. A röplabdában a világranglista nem pusztán egy lista, hanem az alapján jutnak ki a válogatottak a vb-re. A női ranglistát az olimpiai bajnok olaszok vezetik, megelőzve a brazilokat, az amerikaiakat, a törököket és a kínaiakat. A szlovákok a huszonnyolcadik helyet foglalják el, míg a magyarok a harmincnyolcadikat.

A 2025-ös világbajnokság (augusztus 22.-szeptember 7.) több szempontból is változást hoz a röplabdában. Huszonnégy csapat helyett harminckettő vehet részt az eseményen, és a jövőben az eddig megszokott négy év helyett kétévente rendeznek majd világbajnokságokat.

A bővítés azt eredményezte, hogy a ranglistán a szlovákok mögött álló spanyolok és görögök is kijutottak a thaiföldi tornára, és a szlovákokkal együtt négy újoncot (vietnamiak, svédek, szlovénok) avatnak majd a vébén. A Nemzetközi Röplabdaszövetség (FIVB) augusztus 30-án ítélte oda a rendezés jogát az ázsiai országnak. Nyolc csoportban zajlanak majd a küzdelmek, az alapszakaszból a csoportgyőztesek és -másodikok jutnak tovább a kieséses szakaszba, vagyis a legjobb tizenhat közé. Marek Rojko, a Szlovák Röplabdaszövetség (SVF) elnöke úgy fogalmazott a minap, miután hivatalossá vált a részvétel, hogy ez a szlovák röplabda legnagyobb sikere. A vb után pedig az olimpiai selejtező a cél, amelyet 2027-ben rendeznek meg, és a világranglista huszonnégy legjobb válogatottja vehet részt rajta. A játékokra tizenkét alakulat jut ki, ha Szlovákia ott lenne a Los Angeles-i 2028-as olimpián, akkor huszonnyolc év után szerepelhetne csapatsportágban az ötkarikás játékokon. Sydney-ben a férfi vízipólósok és a női kosarasok is ott voltak. Elérhetetlen?

forrás: szurkolo.sk