A foci és a Trianon emlékmű


Egy megható felvidéki történet, mely egy focitornával kezdődött

Fotó: Tükör Polgári Társulás / Facebook

A napokban beszámoltunk róla, Szegeden rendezték a 15. jubileumi 
Egy Nemzet Tornát, mely az egykori 2004-es csúfos népszavazás évfordulójára emlékezett, és arra hivatott a szervezése, hogy nemcsak feledtesse ezt a fájó emléket, hanem minden évben összehozza az elszakított részek magyarjait, és a sport által összenőjön az, ami összetartozik. 

Ennek szellemében Szegeden minden évben összegyűlnek Magyarország, Felvidék, Erdély, Délvidék, Vajdaság és Kárpátalja csapatai, sőt 2010 óta egy vándorkupa is elindult, és az elszakított részek valamelyike is évről évre vendégül látja a többieket minden május vége-június eleje időszakában. Az Egy Nemzet Vándorkupa már nem 2004 decemberére emlékezik, hanem 2010 május 28-ra, amikor a Magyar Országgyűlés szinte közfelkiáltással megszavazta a határon túl élő magyarok született jogát a magyar állampolgársághoz.
Ennek a vándorkupának a szervezése már kétszer körbejárta a Kárpát-medencét.


A komáromi baráti csapat mely Felvidéket képviseli évek óta az Egy Nemzet Tornán
fotó: Feszty Zsolt

A szegedi tornán Feszty Zsolt, a felvidéki csapat kapitánya és mindenese elmondta, hogy a vándorkupa következő helyszíne Felvidék, ezen belül pedig Komárom városa lesz. Jövőre lesz Trianon 100 éves évfordulója, mely egybeesik a vándorkupa időpontjával.
Feszty Zsolt az első pillanattól, 2005 óta folyamatosan részt vesz ezeken a tornákon. Az első alkalmakon még aktív református lelkipásztorként egy lelkészcsapattal, majd a későbbiekben már, amikor az a csapat megszűnt, saját felvidéki csapatot toborzott. Saját elmondása szerint úgy került bele, mint “Pilátus a krédóba”, és a mai napig nem emlékszik, ki által került Szegedre, de a legfontosabb, hogy azóta is részese és szervezője is ennek a fantasztikus hangulatú tornának.



Feszty Zsolt a pályán   fotó: Feszty Zsolt

Feszty Zsolt a Sporthatároknélkül.hu riporterének egy másik történetet is elmesélt, apró összefüggéseket, melyek komoly eredményekhez vezettek a felvidéki magyarság életében, és ez mind a szegedi focitornának köszönhetően jött létre.

“2007 decemberében a harmadik Egy Nemzet Tornára érkeztünk a felvidéki csapattal. Éppen akkor a városban koncertezett az Ismerős Arcok, és a szervezők a Torna előtti este elvittek minket a koncertre. Még foglaltak is nekünk helyet az első sorokban, de az út sajnos elhúzódott, így egy kicsit megkéstünk. Nyerges Attila az együttes frontembere tudott az érkezésünkről, és viccesen meg is jegyezte a színpadról, amikor odaértünk, hogy már csak ránk vártak. Ekkor hallottam először élőben az Ismerős Arcokat, és annyira megtetszett, hogy meghívtuk őket Komáromba, ahol 2008 februárja óta minden évben fellépnek. A történet érdekessége, hogy a DAC szurkolói csoport tagjai is felfigyeltek Komáromban az Ismerős Arcokra, és mivel megvolt a kapcsolat, általunk kerültek először Dunaszerdahelyre. A többi már történelem…



Az Ismerős Arcok idén is ott volt a szegedi tornán
fotó: Wurczell Zoltán

Egy másik vetülete is van ennek a történetnek, ami szintén nagyon fontos. Alapító tagja vagyok a komáromi Tükör Polgári Társulásnak. A Tükör a Te Ügyed Kör rövidítése, mely így szójátékot is tartalmaz. 33-34 évesen találkoztam először Reményik Sándor Egy gyűrűt készítek című versével, melyet négy nappal a trianoni békediktátum után írt meg. Annyira megérintett, hogy megmutattam több embernek a Tükör Polgári Társulásban, és felvetettem az ötletet, hogy valamit ki kéne ebből hozni. Kitaláltuk, hogy készítsünk egy gyűrűt a Reményik vers alapján. Felkerestünk egy budapesti ékszerészetet, akik érzelmileg szintén közel álltak a történethez, és így a Magyar Ékszer Manufaktúra elkészítette a gyűrűt, amelyről Reményik írt. Sajnos fekete gyűrűt nem lehetett technikailag készíteni, így egy ezüst gyűrű lett feketével patinázva, benne a szöveg: 1920. június 4.



A Trianon Gyűrű

2007-ben, 2-3 héttel a torna előtt készült el a két első Trianon gyűrű, melyből egyet akkor Nyerges Attilának ajándékoztunk, melyet azóta is a nyakláncán visel. A továbbiakban a zenekar mindig reklámozta ezt a gyűrűt és az ügyünket minden fellépésén. De ugyanúgy nagy löketet adott a gyűrűnek a foci és a szegedi torna is, hiszen szinte mindenki rendelt belőle és népszerűsítette otthon is. Ezeknek a dolgoknak is köszönhetően eladtunk több, mint 2000 darabot, és mára már tudtommal Afrikán kívül az egész világra jutott belőle. A Tükör-ben már korábban úgy határoztunk, hogy a befolyt összegből Komáromban felállítunk egy Trianon emlékművet, melyet Smídt Róbert szőgyéni fafaragóművész álmodott meg, és egy 300 éves mocsári tölgyből készült. Mi mindent láthatott ez a fa 3 évszázad alatt? Az emlékmű négy emberalak, mely a négy égtáj felé szakadt magyarságot jelképezi. A négy emberalak közrefog egy életfát, melynek a vége a gyümölcsöt ígérő bimbónál meg van törve, hiszen a történelem vihara megszakította életfánkat. A négy alakot egy gyűrűabroncs védi, fogja körbe, mely a Trianon gyűrűnk.


Gyűrűk a gyűrűn
fotó: Tükör Polgári Társulás / Facebook

Azért Trianon köti össze őket, mert ez volt az utolsó közös történelmi pillanat, mely az összes nemzetrész életét befolyásolta. Így Trianon nemcsak szétválasztott minket, hanem össze is köt egyben. A négy alak felfelé tekint, mely által az Úristen kezébe helyezi a magyarság sorsát. Van egy pont, ahonnan, ha feltekintünk az emlékműre, akkor a letörött bimbó helyén a templom tornyán levő kehely jelenik meg. Az emlékmű figuráiba pedig bele van vésve Reményik Sándor verse.


Jól látható az ötletet adó vers a fába bevésve
fotó: Tükör Polgári Társulás / Facebook

Az emlékmű egy betonalapon fekszik, melyre a felállítása óta köveket helyeznek el a világ minden részéről érkező magyarok, írva van rajtuk, hogy honnan származnak. Az a cél, hogy a kövek teljesen betakarják az alapzatot. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a Szlovák Műemlékvédelmi Hivatal által eredetileg kiadott engedélyt még 2010 májusának végén - amikor már a korábban kiadott engedély birtokában az emlékmű elhelyezése megtörtént - mondvacsinált okokkal visszavonatták, így az hivatalosan azóta is engedély nélkül áll.



Az emlékművet azért avatták a deszkaszerkezettel körbevéve, hogy ki tudják játszani a hatóságokat, mondván, hogy az emlékmű még nem készült el
fotó: Tükör Polgári Társulás / Facebook
  

Az elmúlt kilenc évben három pert is indítottunk és kettőt meg is nyertünk (a harmadik folyamatban van) a Műemlékvédelmi Hivatal ellen. A 2. esetben a bíróság a Műemlékvédelmi Hivatal minden korábbi határozatát hatályon kívül helyezte, ám egyik ítélet sem kötelezte őket az engedély kiadására. 2015-ben ezért indítottuk a 3. pert.
A jövő évi Egy Nemzet Vándorkupa időpontja egybeesik Trianon 100 éves évfordulójával, melyről szintén meg fogunk emlékezni a sport mellett. 2015 óta a dél-komáromi (magyarországi) Endresz Csoporttal együttműködve szerveztük meg előbb a 95 év–95 fáklya néven megtartott megemlékezést és fáklyás átvonulást Észak-Komáromból Dél-Komáromba. Azóta évente mindig annyi fáklyával vonulunk, ahány év eltelt. Jövőre együtt fogunk vonulni 100 fáklyával, és a határokon túlról a vándorkupára érkezett testvéreinkkel együtt”.



Feszty Zsolt     fotó: Tükör Polgári Társulás / Facebook

Sokan el sem tudják képzelni, hogy milyen apró dolgok és események alakítják egyes dolgainkat. Feszty Zsolt, ha nem vesz részt ezeken a tornákon, talán ma nem állna Trianon emlékmű Komáromban, vagy a DAC labdarúgó csapatnak nem az Ismerős Arcok Nélküled című száma lenne a csapathimnusza.
     

Reményik Sándor: Gyűrűt készíttetek...
 
Egy gyűrűt készíttetek, feketét,
Acélból, - dísztelent, keményet,
És a dátumot belevésetem,
Hadd érezzem az ujjamon, hogy éget,
S jusson eszembe, hogy az életem
Egy kockára tettem föl mindenestől!
Június 4. 1920.:
Én megállok e sírkő-dátumon.
Én nem megyek egy lépést se tovább.
Eszembe jutnak Nyugat népei,
A gőg, a hitszegés, a csalfaság!
A társtalanság komor bélyege
A megalázott, széttépett hazán,
Mohács, Majtény és Világos után:
Neuilly és Versailles és a Trianon!
Párist, e hitvány, dölyfös ember-bábelt
Csak gyűlölni és megvetni tudom.
A dalai, a csipkés-finomak,
Mikért egy költőnk vágyva könnyet ontott:
Nekem: káromló, rút rikácsolás,
S én visszavetem néki, mint a rongyot!
Remete-nemzet lesz a magyar nép,
Mintha magányos szirten állana,
Vezeklő-oszlop tornyos tetején;
S csak Istene lesz véle, s bánata.
Eszembe jut a kettétörött kard,
És lobogóink tépett erdeje,
És néma, fagyott öblű kürtjeink, -
A némaságuk mintha zengene!
Eszembe jutnak elnyomóink itt:
És árva testvéreink odakint;
Június 4. 1920:
E dátum lázít, fenyeget és int.
Egy gyűrűt készíttetek, feketét,
Acélból, - dísztelent, keményet,
És a dátumot belevésetem,
Hadd érezzem az ujjamon, hogy éget
S jusson eszembe, hogy az életem
Egy kockára tettem föl mindenestől!
1920. június 8.
 
 

A rovat legfrissebb hírei