"A Toronto Vasasnak nemcsak múltja, hanem jövője is van!"


Folytatjuk beszélgetésünket Horváth Adalberttel, a Toronto Vasas ügyvezető elnökével.

Az elmúlt héten a Toronto Vasas FC múltja és jelene című cikkünkben bemutattuk a kanadai magyarság egyik ikonikus csapatának, a Toronto Vasasnak a történetét. A csapat ügyvezető elnökével, Horváth Adalberttel való beszélgetésünket most folytatjuk, hogy még többet megtudhassanak a diaszpórában élő kanadai magyarok életéről.

2008-ban érkeztél, még a régi csapat életébe. Hogyan élted meg a váltást. Mi a leginkább érezhető különbség Turcsik Károly és Deák László elnöksége alatt?

Amikor erről a váltásról beszélek, nem feltétlenül csak a klub helyzetére gondolok, hanem a saját pozíciómra is. Turcsik Károly idejében csak a csapat játékosa voltam. Deák László elnöksége alatt pedig játékosból vezetővé váltam. Két teljesen más pozíciót foglaltam el a csapat életében. Amikor játékos voltam, nem láttam bele pontosan a csapat irányításába, pénzügyi helyzetébe, illetve annak előteremtésébe. A váltást követően minden ilyen jellegű kérdésben is döntést kellett hozni.
Turcsik Károly és Deák László is foci és Vasas rajongók. Mindketten megtettek mindent a Toronto Vasas csapatért a saját maguk módja és lehetőségei szerint.


Horváth Adalbert (balról)

Mit jelent neked a Toronto Vasas FC?


12 éve játékosként  érkeztem a csapathoz, és szakmai tudásommal, edzettségemmel, tehetségemmel (többszörös gólkirály lettem az évek során) segítettem a csapat előre menetelét. Frissen Kanadába költözöttként nekem ők biztosították a megélhetést, és biztonságot. Azóta itt élek Kanadában a családommal. Sokat köszönhetek az akkori csapatvezetőségének, Turcsik Károlynak és feleségének, akikre mindig hálával gondolok. Szeretném megemlíteni Péti Petert is, aki a velem együtt érkezett focisták mindennapi életét támogatta és egyengette.
Amikor az átalakult csapat vezetőségi tagja lettem, új elképzelések, új tervek és hatalmas felelősség érzete csapódott le bennem. Játékosból, irányító és vezető lettem. A Magyarországról csatlakozott játékosok mindennapi életét segítettem, próbáltam számukra mindazt a biztonságot megadni, amit én is megkaptam annak idején. Úgy gondolom, hogy minden játékosnak, aki csatlakozott hozzánk egy új szemléletet, egy új lehetőséget biztosítunk. Természetesen a döntés az övék, maradnak vagy visszatérnek. Bármilyen döntést is hozzanak, a tengeren túli élmények, az itteni labdarúgás és az a körül kialakult hagyományok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy felerősödjön bennük valójában mit is szeretnének elérni ebben a sportban.


Pillanatkép egy mérkőzésről

Mit jelent Kanadában magyarnak lenni, magyarként focizni, vagy a focival foglalkozni?

Kanadában, vagy külföldön magyarnak lenni egy kettős érzés. Az ember hordozza magában az otthonról tanult szokásokat, amiket itt próbál beilleszteni a mindennapokba úgy, hogy magyar maradjon. Kanada egy sokszínű ország, szinte csak bevándorlókból áll. Itt természetes, hogy valaki más gyökerekkel rendelkezik. A labdarúgás területén még nem találkoztam itt olyan emberrel, aki nem tudott volna feleleveníteni egy múltbeli magyar sikert, vagy egy sikeres, világszerte ismert magyar labdarúgót. A labdarúgás otthon szinte nemzeti sport, itt csak egy sport a hoki és a baseball vagy a kosárlabda árnyékában. Bár nem a legnépszerűbb sport, de egyre több labdarúgó klub alakul, egyre több korosztályban edzenek és nevelődnek játékosok, akik jó eséllyel külföldön is folytathatják önmaguk fejlesztését. A foci nagyon jó közösség formáló sport. Számomra felemelő érzés, hogy egy magyar csapaton keresztül képviselhetem a magyar labdarúgást.

Hogyan néz ki a csapat finanszírozása? Vannak-e támogatóitok? A magyar közösségek tudnak-e segíteni? Tudtok-e a Bethlen alaptól pályázni, mint a másik két csapat?

Vannak kisebb szponzoraink, akik segítik a csapatot, de jelen állás szerint főként saját költségünkből finanszírozzuk a Vasas FC-t. A Schuey’s Bár és a DX Sport bolt is besegít, de a vezetőség önerőből tartja fent a csapatot, sőt maguk a játékosok is hozzájárulnak a nevezési díjhoz. Emellett vannak nem anyagi jellegű támogatások is. Vannak olyan támogatók, akik saját idejükkel, segítségükkel támogatják a csapat életét. Itt is szeretnénk megköszönni Nagy Istvánnak (Popi) és Szántó Zsoltnak (Szánti), hogy mindig számíthatunk rájuk.
A magyar közösségtől hiába próbálkoztunk, semmilyen támogatást nem kaptunk. Sajnos nem hallottunk a Bethlen Gábor pályázatról, és azt sem tudtuk, hogy a másik két csapat pályázott. Amennyiben van még időnk és lehetőségünk, akkor természetesen megpróbálunk mi is élni a Magyarország adta nagylelkű lehetőségekkel.
A csapat éves költsége megközelítőleg 10.000 CAD. Ebbe bele tartozik a játékosok éves regisztrációja, a nevezési díj, a pályabérlés, a bírok fizetése és az egyéb költségek.



A másik két csapatot kitüntették a közelmúltban, rólatok viszont megfeledkeztek. Hogyan élitek ezt meg, mi a véleményetek erről a helyzetről?

Ez egy nagyon nehéz és összetett kérdés. Sajnos kevés helyi magyarból tudunk válogatni, és nem egy olyan eset volt, hogy a játékosok a három klub közt cserélődtek az elmúlt években. Ez egy ilyen világ, nem kell Kanadába jönni hozzá, mindig van és lesz olyan, hogy valaki épp többet, vagy jobb körülményeket tud ajánlani. Nagyon ritka a tökéletes klubhűség a világban.  Az idei Árpád kupán például több játékosunk szerepelt a Toronto FRADI színeiben, köztük a kupa gólkirálya is. A Hungária FC az idei bajnokcsapatában is szerepelt a Toronto Vasas FC néhány egykori játékosa. Mi elfogadtuk ezeknek a játékosoknak a döntéseit, és jelenleg sincs köztünk rossz kapcsolat.
Természetesen, mint a fociban általában, létezik egy bizonyos rivalizálás a klubcsapatok között, de jelen esetben ezt felül kell írja hosszútávon a magyarság kérdése. A mi célunk, hogy az itteni magyar csapatok közeledjenek egymáshoz, segítsék, támogassák egymást, félretéve minden múltbeli nézeteltérésüket. A Toronto Vasas FC eddigi élete is könnyebb lett volna, ha így állt volna hozzá mindenki.
Mi átvettük ezt a csapatot. Új erővel, új tervekkel, amik nem feltétlen egyeztek meg a régi Toronto Vasas SC elképzeléseinek. Azt gondolom, hogy ami eltér, az nem feltétlenül rosszabb irányba viszi a csapatot, csak új lehetőségeket teremt. A Toronto Vasas FC a 2011-es átalakulás óta továbbra is tiszta szívvel képviseli a magyar labdarúgást. Minket a sport iránti hűség és a csapatszellem vezérel.
Az a tény, hogy megfeledkeztek rólunk az itteni magyarság képviselői, és csak a másik két csapatot díjazták október 23-án, természetesen rosszul esik nekünk. Megtörténhet, hogy egyszerűen csak elfogadták azt, amit hallottak rólunk és nem bizonyosodtak meg arról, hogy valójában hová tűnt el egy már lassan 17 éve működő magyarokat, és a magyar labdarúgást képviselő csapat. Számunkra is kérdés, és nem is értjük, hogy miért gondolták úgy, hogy mi nem érdemlünk meg semmilyen elismerést azért, amit eddig itt Kanadában a helyi és az otthoni labdarúgás és a magyarság képviseletéért tettünk. Mi a többi magyar csapat sikereit is magunkénak érezzük. Velük együtt örvendünk és további sikereket kívánunk nekik.
Sajnos ez már így alakult, kár keseregni rajta, vagy azon gondolkozni, hogy ki a hibás. Úgy gondolom, hogy a jövőben arra kell törekedni, hogy ilyen még egyszer ne fordulhasson elő, hisz elsősorban mind magyarok vagyunk, akik csak együtt, közös erővel maradhatunk meg bárhol a hazán kívül.


Deák László csapat elnökkel (balról az első). Úton a mérkőzésre

A focin kívül van-e bármilyen más rendezvényetek vagy közösségépítő programotok?


Igyekszünk kivenni a részünk csapatként és egyen egyenként is a helyi magyar élet adta lehetőségekből. Részt veszünk a Kossuth Ház rendezvényein, a Kodály Bálon, a Hungária Sport Bálon vagy éppen egyéb, mások által szervezett rendezvényeken is igyekszünk magunkat képviseltetni. Decemberben részt vettünk néhány csapattaggal az Orbán Balázs Mikulás rendezvényen is. Jó kapcsolatot ápolunk más magyar szervezetekkel és csoportokkal is.


Csapattagok a Toronto FC mérkőzésen

Mik a tervek a jövőre nézve?


Szeretnénk a csapatot még több fiatal anyaországi játékossal megerősíteni, szponzorokat találni és visszakerülni a CSL-be, ahová eddig a torontói magyar csapatok közül egyedül a Toronto Vasas FC jutott el.
Egy csereprogramot tervezünk beindítani, melynek keretein belül Magyarországról és a határon túli területekről is szeretettel várunk játékosokat, akik szeretnék az angol nyelvet elsajátítani, és mellette csapatunkat tehetségükkel, és szakmai tudásukkal segíteni. Hosszú távon pedig saját tehetségeket próbálunk meg kinevelni a helyi magyarság köréből. Szeretnénk a magyar labdarúgást megismertetni a helyi fiatal nemzedékkel. Célunk, hogy általános iskolai szinten edzéseket indítunk, és nyári edzőtáborokat szervezünk. A Toronto Vasasnak nemcsak múltja, hanem jövője is van!

Képanyag: Toronto Vasas FC / Facebook

A rovat legfrissebb hírei