Éremeső hullott Párizsban: immár 5-5-5-nél tartunk!


Olimpiai Játékok: a 14. pénteki versenynap összefoglalója

fotó: MOB-Média/Szalmás Péter

Jelentősen megnőtt a nemesfémkészlete a Magyar Olimpiai Csapatnak: csak ezen a pénteken szereztünk két arany-, két ezüst- és két bronzérmet – és még van két nap…

Csodásan indult a nap, hiszen a 7:30-ra kiírt nyílt vízi úszás időben elstartolt a férfiaknak – és aztán még jobban alakult.

Rasovszky Kristóf gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott, miután 1:50:52.7-es idővel a táblára csapott, mögötte pedig lenyűgöző hajrával jött Betlehem Dávid, aki 16.3-es hátránnyal harmadik helyezett lett!

…mindezt napra pontosan 12 évvel Risztov Éva legendás, Londonban elért sikere után.

És ha már a csodáknál tartunk, az vajon mi, hogy van egy 18 esztendős lány, aki nemcsak ötkarikás újonc, hanem a sportág első magyar női olimpikonja, de jön, mosolyog, élvezi a versenyzést, és a napot már olimpiai bajnokként fejezi be?!

Márton Viviana napja temérdek érdekes részletet hozott, a lényeg azonban mégiscsak az, hogy a korosztályos Európa-bajnok immár a felnőttek között is a legjobb, nemcsak a földrészen, hanem az egész világon!

Beindult az ipari éremtermelés a vaires-sur-marne-i evezős központban is, illetve az értékes pontszerző helyek gyűjtése is folytatódott.

Ezüstérmet szerzett a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra egység K–2 500-on, valamint Nádas Bence és Tótka Sándor ugyancsak K–2 500-on.

Bronzérmes lett (Csipes és Gazsó mögött, a német egységgel holtversenyben) Pupp Noémi és Fojt Sára szintén K–2 500-on.

Továbbá negyedikként zárt Kiss Ágnes, Nagy Bianka C–2 500-on.

A kenus Adolf Balázs a hetedik helyen végzett 1000 méter egyesben.

„Fáradt vagyok, meg tudtam javítani a legjobbamat, tudtam két maxos, jól felépített pályát. Örülök, hogy itt lehettem, tudom, a következő négy évben miért akarok dolgozni. Örülök ennek az eredménynek” – mondta Adolf.

A B-döntőben Fejes Dániel harmadik lett, így összességében a 11. helyen zárt.

Bőhm Csaba és Szép Balázs is a döntőbe jutott a férfi öttusázóknál, még ha más útvonalon is.

Bőhm a tegnap nagyon rosszul sikerülő körvívása után ma 14. helyről kezdett, innen kellett felkapaszkodnia az első kilenc közé. A 25 méteres mobilmedencében rendezett 200 méteres úszásban 1:59.50 perccel a második legjobb időt érte el, ezáltal a négy lövészettel megszakított 5x600 méteres futásnak kilencedikként vághatott neki: közepes lövészettel is a negyedik időt érte el 10:04.64-gyel.

„Tegnap elképesztően csalódott voltam, hogy a legrosszabb vívásomat nyújtottam az elmúlt három-négy évet tekintve. Ezt rendeztem magamban, el kellett csendesednem, elmentem sétálni, beszéltem a bátyámmal telefonon majdnem egy órát, és végül felépítettek azok az emberek, akikkel beszéltem, meg én is magamat. Úgy álltam neki a mai napnak, hogy nincs vesztenivalóm, mert nem állok fényesen a vívás után. Örömverseny volt ez a mai” – zárta örömteli összegzését Bőhm Csaba.

Szép Balázs a tegnapi körvívásban 18–17-es mérleget hozott, így ő a 10. helyről folytathatta ma a Versailles-i kastély parkjában. A lovaspályán egy hibája volt, akadályverésért hét pontot vontak le tőle a kiinduló 300-ból. A bónuszvívásban nem tudott pluszpontot szerezni, a 200 méteres úszásban pedig 2:03.81-gyel a 11. időt érte el. A lövészetekkel megszakított 5x600 méteres futást kilencedikként kezdte, végül kiengedve a hetedik helyen ért célba. A kombinált számban 10:12.10 perccel a negyedik időt érte el.

„Nem lőttem olyan jól, úgyhogy azért kellett futnom, de az utolsó hatszázon már láttam, hogy ez biztosan megvan, ott tudtam tartalékolni egy kicsit. Technikás a pálya, mert homokos: nem az a bokáig süllyedős, de azért elég puha a talaj, illetve sok kanyar van benne, nem gyors pálya. A verseny előtt azt tűztem ki célul, hogy szeretnék hatban lenni. Ma úgy éreztem, kicsit nehezebb ez, mint gondoltam, meglátjuk, mit tudok majd kihozna magamból holnap” – értékelt Bőhm Csaba.

A hétpróbázó Krizsán Xénia a 7., Nemes Rita pedig a 18. helyen végzett a Stade de France-ban.

Krizsán 800 méteres síkfutásban 2:06.27-es egyéni rekordjáért 1020 pontot kapott, amivel a hetedik helyre lépett előre – hármas holtversenyben.

„Abszolút elégedett vagyok, a célt elértem, bekerültem a legjobb nyolcba. A mai nap távolugrása után, ami nem volt sikeres, nem gondoltam volna, hogy hetedik leszek, ráadásul ilyen hármas holtversenyben, ez még különlegesebb talán. Nagyon jó szájízzel hagyom itt ezt a pályát. A két napot azért nyilván nem így képzeltem el, a szerencse is mellém állt, mert nem kellett hatalmas pontszám a nyolcba kerüléshez. De nagyon örülök, hogy a sors egy kicsit nekem is segített, mert korábban sokszor cserben hagyott” – összegzett Krizsán.

A sérüléssel bajlódó Nemes Rita számára az volt a cél, hogy végigcsinálja a kétnapos küzdelmet: remekül teljesítette a két kört, futamában 963 pontot érő 2:10.10 perces egyéni csúccsal harmadik lett, összetettben pedig a 18. helyen zárt.

„Úgy jöttem ki, hogy éppen pénteken szereztem egy újabb sérülést. Hétfőn nem is tudtam edzeni, ott volt egy elég szomorú napom, sokat sírtam miatta, hogy kijuttam és nem tudok indulni. Imádkoztam, hogy rendben legyen az első nap, szerencsére ez sikerült. A 800-at pedig nagyon élveztem, örülök, hogy egyéni csúcsot futottam. Vannak olyanok, aki be sem tudták fejezni, ráadásul nem lettem utolsó. Ennyi idősen itt hagytuk a szívünket meg a lelkünket” – mondta Nemes.

A nap végére maradtak kisebb és nagyobb kellemetlenségek, hiszen a szabadfogásúak 125 kg-os súlycsoportjában birkózó Ligeti Dániel a negyeddöntőig jutott, ám mivel a legyőzője nem ment el a finálig, ő nem került át a vigaszágra.

„Május óta tudtuk, hogy a negyeddöntőben Taha jön. Nyilván nagyon fáj, hogy megint úgy alakult ellene, ahogy mindig. Azért igyekszem majd, hogy ezek után se csak hiányérzet vagy rossz érzés legyen bennem, mert igenis eljutottam egy olimpiára, a harmadikra, amin negyeddöntős voltam. Szeretnék ezekre a pozitív dolgokra is koncentrálni” – mondta Ligeti, akinek jól indult a napja, hiszen technikai tussal nyert az Afrika-bajnoki ezüstérmes nigériai Ashton Adeyemi Mutuwa ellen, viszont utána már 8–0-ra kikapott az olimpiai bajnok, tízszeres Európa- és háromszoros világbajnok Taha Akgültől.

A nagyobb csapás, hogy a férfi vízilabda-válogatottunk az Olaszország elleni katartikus negyeddöntőben hagyhatott némi érzelmi és fizikai energiát is, mert többek között három ötméterest kihagyva 9–8-ra kikapott Horvátországtól, így vasárnap délelőtt a bronzéremért játszhat az USA-val.

Viszont a mai nap így is messze a legsikeresebb volt az idei játékokon: a mai 2-2-2-es terméssel a teljes gyűjtemény 5-5-5-ösre változott, ami már megfelel a MOB tiszteletbeli elnöke, Schmitt Pál jóslatának.

…és még van két nap.

forrás: olimpia.hu

A rovat legfrissebb hírei